Jak zaoszczędzić energię montując kurtyny paskowe

Wydatki związane z utratą ciepła stanowią zauważalną pozycję w budżecie rocznym wielu przedsiębiorstw. Jednak podwyższone koszty to nie jedyna konsekwencja utraty ciepła. To również częstsze zwolnienia chorobowe, pogorszony komfort pracy i obniżona wydajność. Wielu z tych problemów można uniknąć ograniczając przeciągi i wwiewanie zimnego powietrza do wnętrza pomieszczeń. Prostym i skutecznym rozwiązaniem są kurtyny paskowe.

Reklamy

 

Kurtyny z pasów PCV pozwalają oszczędzać energię na dwa sposoby. Ograniczają przeciągi i wwiewanie ziemnego powietrza z zewnątrz oraz stanowią skuteczną barierę termiczną.

W pierwszym przypadku tworzą barierę mechaniczną. Ich funkcję można porównać do ściany lub twardej bramy, ponieważ zatrzymują wiatr i nie dopuszczaj do wymiany mas powietrza. Skuteczność przegrody zależy od rozmiaru wstęg i ich zakładu. Im pasy są szersze i grubsze, tym stabilniejsza jest zasłona.

W drugim przypadku dużą rolę odgrywa opór cieplny PCV. Dzięki niemu energia cieplna bardzo powoli przenika przez materiał pasa, czyli utrata ciepła jest skutecznie ograniczona. Na tle innych tworzyw sztucznych elastyczne PCV wypada pod tym względem bardzo korzystnie, jest jednym z najlepszych izolatorów.

Co należy zrobić, aby kurtyna paskowa skutecznie ograniczała straty energii

Aby zapewnić szczelność i dobrą izolację termiczną trzeba przestrzegać określonych zasad podczas wykonywania i montażu zasłony wstęgowej. Najważniejszymi są:

• przynitowanie płytek mocujących pod kątem prostym do krawędzi wstęg

• poziome zamocowanie wieszaków grzebieniowych

• zawieszenie pasów na zakładkę, aby szczelnie do siebie przylegały

Wszystkie zasady zostały szczegółowo opisane w poradniku, którego celem jest pokazanie, jak powinna być wykonana i zamontowana kurtyna paskowa. Został tam przedstawiony krok po kroku proces doboru, wykonania i montażu. Ponadto jest dużo przykładów prawidłowego zastosowania oraz najczęściej popełniane błędy.

Gdzie można zaoszczędzić energię

Kurtyny paskowe mogą być stosowane niemal w każdej dziedzinie przemysłu. Sprawdzają się zarówno się masarniach i zakładach mięsnych jak i warsztatach mechanicznych. Należy jedynie pamiętać o dopasowaniu odpowiedniego typu wstęg. Jest to istotne, ponieważ właściwości PCV są modyfikowane pod kątem pracy w określonych warunkach.

Bramy wjazdowe do hal

Bramy wjazdowe to największe źródło przeciągów i utraty cennego ciepła. Gdy brama wjazdowa do hali jest otwarta ciepło może swobodnie uchodzić. Nawet otwarcie bramy na krótko powoduje wychłodzenie pomieszczenia. Aby ograniczyć straty energii stosuje się bramy paskowe. Są one wieszane przy bramach twardych i stanowią ich uzupełnienie. Gdy brama twarda jest otwarta pasy zasłaniają cały otwór i zatrzymują ciepło w pomieszczeniu.

Kurtyna paskowa zasłania otwór bramowy, gdy brama twarda jest otwarta. Dzięki temu można swobodnie wchodzić i wychodzić z pomieszczenia, a utrata ciepła jest ograniczona.

Chłodnie i mroźnie

Jednym z największych problemów w chłodniach i mroźniach jest osadzanie się wilgoci na urządzeniach chłodniczych. W warunkach ujemnej temperatury wilgoć osadza się na wyposażeniu mroźni w postaci szronu lub kawałków lodu. Pogarsza się przez to sprawność urządzeń chłodzących. Aby utrzymać wymaganą temperaturę urządzenia muszą pracować pod większym obciążeniem, zużywając przy tym więcej energii. Paski z PCV zawieszone przy wejściu do mroźni zatrzymują ciepłe i wilgotne powietrze, gdy drzwi mroźnicze są otwarte.

Pasy PCV zasłaniają wejście do komory mroźniczej. Dzięki temu, gdy dzwi mroźnicze są otwarte, do wnętrza mroźni nie przedostaje się ciepłe i wilgotne powietrze z zewnątrz.

Wydzielone strefy w nieogrzewanych halach

Gdy hala jest nieogrzewana, a w jej wnętrzu mają pracować ludzie, warto w tym celu wydzielić strefy. Takie obszary można osłonić przezroczystymi przegrodami. Oddzielone strefy są łatwiejsze do ogrzana. Dodatkowo osoby pracujące w ich środku nie są narażone na przeciągi, które występują w pozostałej części hali. Kurtyna może być wykorzystywana sezonowo. Gdy jest niepotrzebna pasy można zdemontować i założyć, dopiero gdy znów będą potrzebne.

Wnętrze strefy wydzielonej w magazynie przy pomocy kurtyn paskowych jest osłonięte przed przeciągami i gwałtowną wymiana powietrza.

Chłodnicze centra logistyczne

Praca w dużych centrach logistycznych to ciągłe przemieszczanie towarów, nieustanny ruch ludzi i wózków widłowych. Na każdym stanowisku przeładunkowym w ciągu jednej godziny jest obsługiwanych kilka samochodów ciężarowych. Tak duża intensywność prac sprawia, że bramy są prawie cały czas otwarte, a to powoduje znaczną wymianą powietrza. Aby ograniczyć rotację zimnego i ciepłego powietrza stosuje się przegrody z pasów PCV. W przypadku wysokich hal i bardzo intensywnego ruchu pasy nie sięgają do samej posadzki. Wstęgi są zawieszone przy suficie i kończą się kilka metrów nad ziemią. Takie rozwiązanie sprawia, że ruch odbywa się płynnie. Wózki widłowe nie muszą zwalniać, ponieważ nie przejeżdżają przez pasy, tylko pod nimi.

Kurtyna paskowa zawieszona pod sufitem w centrum logistycznym. Jej zadaniem jest ograniczanie rotacji powietrza, gdy bramy rampowe są otwarte.

Rampy rozładunkowe

To stawiska przy magazynach, które są przeznaczone do przyjmowania i wydawania towarów do samochód ciężarowych. Częste otwieranie bram ramowych sprzyja powstawaniu przeciągów i wychładzaniu pomieszczeń. Do wnętrza mogą też dostawać się łatwo ptaki i owady. Aby ograniczyć rotację powietrza przy bramach ramowych stosuje się zasłony z pasów PCV. Stanowią one skuteczną barierę dla wiatru, dodatkowo zatrzymują kurz i brud.

Zasłony z pasków PCV przy rampach przeładunkowych pomagają zatrzymywać ciepłe powietrze wewnątrz magazynu, podczas przeładunku samochodów ciężarowych.

Czy to się opłaca?

Kurtyny paskowe skutecznie zatrzymują ciepło uciekające z budynku. Zastosowanie pasów chłodniczych, które są odporne na zamrażanie, pozwala również skutecznie ograniczać wnikanie ciepłego i wilgotnego powietrza do wnętrza chłodni czy mroźni. Koszt inwestycji w kurtynę paskową jest nieporównywalnie niższy od potencjalnych oszczędności wynikających z ograniczenia strat energii. Czy warto zatem zainwestować w kurtyny paskowe? Zdecydowanie tak, szczególnie, że można wykonać i zamontować je we własnym zakresie, co znacząco obniża koszty inwestycji.

fot. mat. sponsora