Jak zaoszczędzić na rachunkach dzięki fotowoltaice?

Prowadzenie gospodarstwa domowego staje się z roku na rok coraz bardziej wymagające ze względu na rosnące ceny prądu. Sytuacja ta sprawia, że częściej rozglądamy się za alternatywnymi sposobami, pozwalającymi na zmniejszenie kosztów energetycznych. Jednym z nich jest fotowoltaika, która może znacznie obniżyć rachunki za prąd. Poniżej dowiesz się, skąd bierze się opłacalność inwestycji w moduły PV i ile rocznie można zaoszczędzić!

Reklamy

W jaki sposób instalacje fotowoltaiczne przyczyniają się do mniejszych rachunków za prąd?

Panele fotowoltaiczne złożone są w półprzewodników krzemowych. Na skutek promieniowania słonecznego zachodzi w nich reakcja fizyczna, tzw. zjawisko fotowoltaiczne. W znacznym skrócie efektem tego procesu jest wytworzenie energii elektrycznej – całkowicie za darmo. Początkowo jest to prąd stały, który – przechodząc przez falownik fotowoltaiczny – może następnie trafiać do gniazdek naszego domu w postaci prądu zmiennego.

W zależności od rodzaju modułów panele są w stanie pracować przez około dwie, trzy dekady. Najwięcej prądu generują latem, a nadwyżki energetyczne można oddać do sieci lub sprzedać (w zależności od sposobu rozliczeń i aktualnych przepisów prosumenckich). W każdym wariancie jednak inwestycja w fotowoltaikę będzie długoterminowym „strzałem w dziesiątkę” zwłaszcza w kontekście coraz wyższych cen za energię elektryczną.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.hewalex.pl/fotowoltaika/.

Ile można zaoszczędzić dzięki fotowoltaice?

Łączna stopa oszczędności zależy przede wszystkim od relacji pomiędzy wielkością i sprawnością energetyczną instalacji fotowoltaicznej a łącznym kosztem zapotrzebowania energetycznego w roku. Aby dobrać właściwą moc instalacji, należy na początku zweryfikować, jakie jest nasze zapotrzebowanie energetyczne. Warto przy tym pamiętać, że wydajność poszczególnych modeli może się różnić.

Podczas gdy niektórzy kupują jedynie kilka paneli jako alternatywne źródło prądu, nie brakuje gospodarstw decydujących się na większe inwestycje, która przez większość miesięcy zapewnią 100% zapotrzebowania energetycznego. Powszechnie szacuje się, że odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie zwrócić się w przeciągu nawet 6-9 lat od momentu uruchomienia systemu. Przez następne kilkanaście lub więcej lat będzie ona generowała prąd za darmo. Dużym udogodnieniem są dotacje państwowe lub lokalne, skutecznie wspierające rozwój fotowoltaiki (np. program Mój Prąd).

­

(tekst i fot. mat. partnera)