Jak zaoszczędzić pieniądze mimo zbliżających się świąt?

Dylemat, jak zaoszczędzić pieniądze w Grudniu ma niejedna rodzina. Czy celebrowanie świąt zawsze musi być bardzo kosztowne? Czy istnieją sposoby, żeby zminimalizować te wydatki, nie rezygnując jednocześnie ze świątecznych radości? Zapraszamy do lektury.

Reklamy

 

Tradycja ponad wszystko

Święta Bożego Narodzenia są tymi, które obchodzimy najbardziej widowiskowo. Stawiamy ogromne choinki w centrach miast, ozdabiamy domy i tygodniami kompletujemy  prezenty dla bliskich. Rokrocznie rośnie liczba kredytów konsumenckich zaciąganych w okresie poprzedzającym święta; w zeszłym roku Biuro Informacji Kredytowej zarejestrowało ponad osiemset tysięcy nowych kredytów właśnie w połowie grudnia, a nie jest to liczba całkowita – parabanki i pożyczki pozabankowe nie podają swoich informacji do BIK-u, zatem ostateczną ilość zaciągniętych kredytów możemy jedynie zgadywać. Jednocześnie, rośnie liczba rodzin, które nie chcą podporządkować całego swojego budżetu zaledwie kilku świątecznym dniom ani zmagać się przez następny miesiąc z niedostateczną ilością pieniędzy. Oszczędzanie na świętach było przez długie lata uważane za coś bardzo niewłaściwego i nie mówiło się o tym głośno. Na szczęście, społeczne podejście do tej sprawy znacznie się zmieniło i dużo osób poszukuje sposobu, jak świętować i nie zbankrutować.

 

Jak ograniczyć świąteczne wydatki?

Sposobów jest kilka. Poniżej przedstawiamy te, które są ciekawe i mogą być dla wielu bardzo przydatne:

  • dzielenie obowiązków – spędzając święta z wieloma członkami rodziny, można podzielić się obowiązkiem przyrządzenia tradycyjnych potraw. Po co każdej rodzinie osobny zestaw karpi i bigosów, skoro ucztować będziemy razem?
  • granica cenowa – warto ustalić z bliskimi, do jakiej kwoty będziemy sobie kupować prezenty. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić, ale także uniknąć niezręcznych sytuacji.
  • promocje – oprócz słynnego Czarnego Piątku, warto również zainteresować  się korzyściami, jakie daje bon rabatowy na święta, bo znacznie obniża ceny zakupów, nie tylko prezentów.
  • tylko dla dzieci – wiele rodzin decyduje się na wręczanie upominków jedynie dzieciom, dorośli z nich dobrowolnie rezygnują. Co ciekawe, takie rozwiązanie wybierają najczęściej osoby zamożne.

 

 

fot. mat. sponsora