Jak zapakować sprzęt elektroniczny do wysyłki?

Twój komputer właśnie uległ uszkodzeniu i musisz odesłać go do producenta? Sprzedajesz przez Internet konsolę, której już nie używasz? A może oddajesz sprzęt, ponieważ nie jesteś zadowolony z zakupów online? W takich sytuacjach musisz szczególnie zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przedmiotów do wysyłki. Urządzenia elektroniczne są przecież delikatne i kosztowne, dlatego ich uszkodzenie w trakcie transportu może uderzyć w naszą kieszeń. Jak uniknąć takiego problemu? Podpowiadamy.

Reklamy

1. Przygotuj urządzenie

Sporządzanie paczki należy zacząć od przygotowania samego urządzenia. Najpierw wyłącz sprzęt i odłącz wszystkie kable oraz zasilacze, a potem zwiąż je za pomocą drucianych zakrętek. Dzięki temu kable nie poplączą się wewnątrz opakowania i nie uszkodzą pozostałych przedmiotów. Wyjmij także wszystkie baterie, płyty CD i DVD, a także tonery i wkłady do drukarek. Pamiętaj, by pojemniki z tuszem umieścić w torebkach foliowych.

2. Wybierz odpowiednie opakowanie

Teraz czas na wybór opakowania. Najlepszym rozwiązaniem będzie karton. Pudełka kartonowe są tanie, uniwersalne i wytrzymałe, ale musimy pamiętać, by unikać używanych opakowań. Takie kartony mogą być uszkodzone, przez co nie zapewnią zawartości należytego bezpieczeństwa. Ponadto na ich ściankach znajdują się zazwyczaj liczne etykiety i naklejki firmowe, które trzeba potem usuwać lub zasłaniać taśmą. Zakup nowego kartonu na stronie: Kartony24.eu to wydatek rzędu kilku złotych, a może przesądzić o bezpieczeństwie zawartości, za którą zapłaciliśmy kilka, a nawet kilkanaście tysięcy. Jaki karton okaże się zatem odpowiedni? Na początku należy zwrócić uwagę na rozmiar. Jeśli wybierzemy za mały, urządzenie może rozedrzeć ścianki i uszkodzić całe opakowanie. Natomiast jeśli wybierzemy zbyt duży, zawartość będzie przesuwać się wewnątrz uderzając nieustannie o wszystkie boki. W pudełku o optymalnych wymiarach zawartość nie może stykać się ze ściankami i nie powinno znajdować się w nim zbyt dużo wolnej przestrzeni. Kwestia wymiarów jest także istotna ze względu na sposób wysyłki, zwłaszcza gdy decydujemy się na paczkomaty. Wówczas powinniśmy wybrać opakowania dostosowane do wielkości skrytek. Kartony do paczkomatów dostępne są w różnych rozmiarach, wariantach kolorystycznych, w wersji klapowej lub fasonowej, więc na pewno uda nam się znaleźć odpowiedni model. Kolejny aspekt, który należy przeanalizować to wytrzymałość. Do wysyłki większości sprzętów wystarczy karton 3-warstwowy, ale jeżeli pakujemy szczególnie ciężkie przedmioty powinniśmy sięgnąć po pudełka sporządzone z tektury 5-warstwowej.

3. Włóż zawartość

Gdy wybór opakowania mamy już za sobą, powinniśmy przystąpić do zabezpieczania zawartości. W tym celu wszystkie okręcone przewody umieść w torebkach, a drobne elementy w woreczkach strunowych. Następnie wszystkie delikatne rzeczy owiń folią bąbelkową. Taka folia idealnie amortyzuje wstrząsy i chroni zawartość przed uszkodzeniem. Teraz nadszedł czas na ułożenie wszystkich przedmiotów w pudełku. Rzeczy, które ułożysz wewnątrz opakowania nie powinny stykać się ze sobą ani z tekturowymi ściankami. Pamiętaj, że telewizory i monitory powinny zostać umieszczone w pozycji pionowej. Po ułożeniu urządzeń w pudełku, należy wypełnić wolną przestrzeń miękkimi wypełniaczami: papierem, pianką lub skropakiem. Do zabezpieczenia sprzętów można także dodatkowo użyć styropianu i tektury. Po włożeniu i zabezpieczeniu zawartości trzeba przystąpić do zamknięcia opakowania. W tym celu użyj wytrzymałych taśm pakowych chociażby tych z dodatkiem kauczuku. Ważna jest jednak nie tylko sama taśma, lecz także technika owijania. Oklej pudełko kilkoma paskami taśmy wzdłuż i poprzek ścianek. Szczególną uwagę zwróć na dno opakowania. W razie potrzeby zabezpiecz je kilkoma warstwami taśmy.

4. Etykiety i adres

Przesyłka jest już prawie gotowa, ale trzeba jeszcze odpowiednio ją oznaczyć. W tym celu zastosuj specjalne etykiety, na których znajdą się ostrzeżenia o delikatnej zawartości. Ważne jest także stosowanie naklejek „góra” i „dół”. Dzięki temu paczka będzie przewożona i przenoszona w odpowiedniej pozycji. Musimy pamiętać jeszcze o zaadresowaniu przesyłki. List przewozowy należy umieścić w widocznym miejscu, tak by nie znalazł się na krawędziach. Nie może także zostać przesłonięty taśmą. Możesz włożyć go w specjalną kopertę kurierską. Oprócz kartki z adresem mogą znaleźć się w niej również gwarancje, instrukcje i faktury. To doskonały sposób na zabezpieczenie dokumentów przed przedarciem, kurzem i wilgocią.

5. Ubezpieczenie

Sprzęty elektroniczne są zazwyczaj bardzo kosztowne, dlatego warto zastanowić się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia naszej przesyłki. Standardowe ubezpieczenie obejmuje zawartość za ok. 1000 zł, ale możemy znacznie powiększyć tę kwotę. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że w razie uszkodzenia paczki firma kurierska wypłaci nam odszkodowanie.
Gdy przygotowujesz do wysyłki kosztowne sprzęty, musisz zwrócić szczególną uwagę na technikę pakowania. Wszelkie niedopatrzenia w tym zakresie mogą skutkować uszkodzeniem towaru i nieuznaniem ewentualnej reklamacji przez firmę kurierską. W tym przypadku warto zatem zadbać o najdrobniejszy szczegół.

(tekst i fot. mat. partnera)