Jak znaleźć mieszkanie odpowiadające Twoim potrzebom i możliwościom?

Wybór idealnego mieszkania – takiego, który spełni nasze marzenia – nigdy nie jest łatwy. Na szczęście możemy sobie pomóc; wystarczy, że się solidnie przygotujemy do poszukiwań. O czym powinniśmy pomyśleć przed wejściem na serwisy ogłoszeniowe i co jest najważniejsze przy porównywaniu ofert? Dowiedz się z naszego artykułu!

Reklamy

Warto się dobrze przygotować!

Pierwszym krokiem, który powinniśmy postawić na naszej drodze do zakupu wymarzonego mieszkania, jest weryfikacja naszych potrzeb i możliwości. Nie ruszajmy na poszukiwania w ciemno – odpowiedzmy sobie najpierw na kilka pytań!

Jest tylko jedna przeszkoda, której praktycznie nie sposób przeskoczyć przy wybieraniu mieszkania. To oczywiście nasz budżet. Nikt nie potrafi wyczarować setek tysięcy złotych znikąd (chyba, że wygrałeś ostatnio na loterii – w takim razie gratulujemy!). Dlatego już na starcie podejdźmy do tej kwestii realistycznie. Oceńmy nasze możliwości finansowe i spróbujmy oszacować nie tylko to, na jak wysoki kredyt możemy liczyć w banku, ale i na jaki… realnie nas stać. Warto pamiętać także o innych wydatkach związanych z nabyciem mieszkania: opłatach notarialnych, podatku od czynności cywilnoprawnych, kosztach remontu oraz comiesięcznym czynszu.

Reklamy

Inną sprawą, nad którą każdy powinien się zastanowić, są oczekiwania dotyczące metrażu mieszkania oraz ilości i rozkładu pokoi. To, jak dużego mieszkania będziemy szukać zależy bowiem od naszych życiowych planów! Dlatego weźmy je pod uwagę – decydując się na mniejsze lokum możemy mieć problemy, gdy pojawi się nowy członek rodziny lub zechcemy stworzyć w domu przestrzeń do pracy.

Na co zwrócić uwagę w trakcie poszukiwań?

Gdy już wiemy, jakiego mieszkania powinniśmy szukać, nadeszła pora na zmierzenie się z pierwszymi ofertami! Ostrzegamy – wybór jest duży, więc łatwo będzie się pogubić. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie krótką listę najważniejszych kwestii, na które powinieneś zwrócić swoją uwagę. Co w mieszkaniu, oprócz ceny i powierzchni, naprawdę się liczy?

    • lokalizacja – dla niektórych jest nawet ważniejsza niż atrakcyjna cena i duża powierzchnia! Zastanówmy się, gdzie chcielibyśmy spędzić następne lata – czy będzie to gwarne centrum miasta, czy spokojne, zielone obrzeża. Pomyślmy także o tym, jak dobrze skomunikowane jest interesujące nas mieszkanie. Bo czy ktoś chce mieszkać z dala od najbliższego przystanku, sklepu spożywczego lub apteki?
    • wyposażenie – o nim musimy pomyśleć wtedy, gdy decydujemy się na mieszkanie z rynku wtórnego. W takim lokum zapewne trafimy na wyposażoną już łazienkę i kuchnię; oceńmy, czy pomysły właściciela mieszkania oraz standard wykończenia trafiają w nasz gust;
  • stan techniczny – o tym, w jak dobrym stanie jest interesujące nas mieszkanie przekonamy się dopiero wtedy, gdy po raz pierwszy przekroczymy jego próg. W trakcie zwiedzania poświęćmy trochę czasu na szczegóły; weźmy pod lupę wszelkiego rodzaju instalacje; sprawdźmy dokładnie ściany, okna i podłogi. Innymi słowy – zajrzyjmy w każdy kąt! No i nie zapominajmy o tym, by przyjrzeć się klatce schodowej; jej stan powie nam wiele o przyszłych sąsiadach;
  • typ budynku – inaczej mieszka się w nowoczesnym apartamentowcu, a inaczej – w wiekowej kamienicy. Każdy rodzaj budownictwa ma swoje uroki, ale także i wady; z którymi jakoś będziemy musieli sobie poradzić;
  • udogodnienia – mieszkanie mieszkaniem, ale wielu z nas zapewne oczekuje od swojego lokum czegoś więcej. Na przykład przestronnego balkonu. Albo dostępu do garażu lub prywatnych miejsc parkingowych.

Kto może nam pomóc?

W podróż po wymarzone mieszkanie na szczęście nie musimy wyruszać sami – z pomocą może przyjść profesjonalna agencja sprzedaży nieruchomości jaką jest homfi.com i wybrać oferty idealne dla Twoich potrzeb i możliwości. Wystarczy, że odwiedzisz oddział biura nieruchomości w Lublinie, którego adres znajdziesz na stronie https://www.homfi.com/biuro-nieruchomosci/lublin.


tekst i fot. mat. partnera