19 maja 2024

Jak zostać specjalistą od user experience?

Powszechna obecność Internetu i cyfryzacja sprawiły, że dzisiaj coraz więcej firm prowadzi swoją działalność w Internecie. Rosnąca konkurencja przyczyniła się do poszukiwania rozwiązań zmierzających do tego, aby przyciągnąć jak najwięcej klientów. Tak narodziło się User Experience, które obejmuje działania ukierunkowane na użytkownika. Jest to branża przyszłości, a zawód User Designera chce wykonywać coraz więcej osób. To właśnie z myślą o nich powstały różne szkolenia, które są doskonałą okazją do zdobycia wiedzy niezbędnej do wykonywania tego zawodu.

Czym zajmuje się specjalista UX?

Specjalista UX jest osobą odpowiedzialną za kształtowanie doświadczeń użytkownika. Osoba taka dba o to, aby wszystkie strony internetowe, aplikacje i inne produkty cyfrowe były dla użytkownika atrakcyjne, a także użyteczne. Specjalista z zakresu UX odpowiada również za to, aby wszystkie proponowane użytkownikom rozwiązania wolne były od błędów bądź zawierały ich jak najmniej. W swojej pracy specjalista UX bazuje na szeregu testów, wykonuje również wiele analiz użyteczności. Nie może zapominać o badaniach, które pozwalają na określenie potrzeb użytkowników. Dzięki temu możliwe staje się odpowiednie zaprojektowanie strony czy aplikacji.

Jak zdobyć umiejętności potrzebne do wykonywania zawodu User Designera?

Z uwagi na to, że zawód ten postrzegany jest jako zawód przyszłości, a zarobki dla osób go wykonujących kształtują się naprawdę wysoko, nie brakuje chętnych do jego wykonywania. Do tego potrzebna jest jednak specjalistyczna wiedza i konkretne umiejętności. User Experience szkolenie to szansa uzyskanie kwalifikacji niezbędnych do pracy w branży UX. 

Warto pamiętać, że dobre firmy szkoleniowe oferują kursy UX na różnych poziomach, co sprawia, że każdy – bez względu na stopień zaawansowania – może kształcić się w tym kierunku. Te początkowe to zapoznanie z najważniejszymi pojęciami i narzędziami, które wykorzystywane są w pracy.

User Experience szkolenie – w jakiej formie się odbywa?

Oczywiście jest to uzależnione od firmy, z której usług zdecydujemy się skorzystać. Warto jednak pamiętać, że obecnie większość kursów dla osób kształcących się w branży User Experience odbywa się online. Oznacza to, że aby wziąć udział w takim szkoleniu, nie trzeba w ogóle opuszczać swojego miejsca zamieszkania. Należy zadbać jedynie o odpowiedni sprzęt: komputer bądź tablet z dostępem do stabilnego Internetu. Warto pamiętać, że są to szkolenia praktyczne, w których nie tylko zdobywa się wiedzę teoretyczną, ale również umiejętności praktyczne, bez których praca w branży UX nie byłaby możliwa.

Kto może skończyć szkolenie User Experience?

Na takie szkolenie może zdecydować się tak naprawdę każdy, kto chce rozpocząć karierę w branży UX. Warto jednak pamiętać, że najczęściej wśród osób szkolących się znajdują się Project Managerowie, Product Managerowie, Account Managerowie. Nie brakuje również liderów zespołów projektowych, a także szeregowych członków takich zespołów. Wiedza wyniesiona z kursu pozwala im na zdecydowanie efektywniejsze wykonywanie swojej pracy.

­

(tekst i fot. mat. partnera)