Jak zrobić domek z kartonu?

Osoby, które wychowują dzieci, zdają sobie sprawę z tego, jak istotne jest dbanie o ich rozwój. Warto do tego wykorzystać koncepcyjnie ciekawe zabawki i odpowiedzieć sobie na pytanie na to, jak zrobić domek z kartonu, który pozwoli dzieciom na spędzanie długich godzin na zabawie.

 

Sponsorowane

Takie zabawki pełnią bardzo wiele istotnych funkcji i nie należy bagatelizować ich roli w procesie rozwoju intelektualnego dziecka. Według pedagogów i naukowców rozwój kognitywny dziecka jest warunkowany w dużej mierze środowiskiem, w którym się ono obraca, a także poziomem docierającej zewsząd stymulacji. Oznacza to, że dzieciom najlepiej jest zapewniać zabawki, które stymulują ich kreatywność, a także zmuszają do włożenia w zabawę trochę wyobraźni. Kartonowy domek dla dzieci świetnie łączy tę funkcję i jednocześnie pobudza wyobraźnię u dzieci oraz gwarantuje długie godziny ciekawej i kreatywnej zabawy. Ponadto takie domki są znane także właścicielom zwierząt. Kartonowy domek dla kota jest często używany jako legowisko lub obiekty zabawy dla kota, który jest trzymany w domu.

 

Jak zrobić domek z kartonu dla dzieci lub kota?

 

Własnoręczne zrobienie takie domku nie jest trudne. Kartonowy domek dla dzieci wymaga jedynie zaopatrzenia się w podstawowe materiały, jakim jest dowolny rodzaj kartonu oraz klej, nożyk introligatorski lub dowolny inny, a także trochę taśmy klejącej. Tworząc taki domek najłatwiej jako bazę obrać sobie podstawę kwadratu lub prostokąta. W tej sposób będzie najłatwiej połączyć ściany domku, choć osoby, które mają ochotę spędzić nad tym zadaniem trochę więcej czasu, mogą wybrać inne pole podstawy. Konstruując ściany, które mają się solidnie trzymać, nie wystarczy użyć kleju lub taśmy klejącej, gdyż taki domek będzie bardzo niestabilny i może łatwo się rozpaść. Należy więc wykonać łączenia, które scalą ściany budynku ze sobą. Można do tego wykorzystać zakładki, które zostaną wycięte na wzór tego, co robią cieśle. Oczywiście karton nie wymaga aż tak zaawansowanych form, ale niezbędne jest zastosowanie zakładek i wcięć wchodzących w sąsiadujące ściany. Następnie należy je wzmocnić klejem lub taśmą klejącą. Taka podstawa będzie się trzymać solidnie, nawet pod wpływem nacisku, a także będzie bardzo sztywna.

 

Zarówno kartonowy domek dla kota, jak i kartonowy domek dla dzieci powinien mieć dach. W przypadku domu dla kota warto jednak zrobić go w taki sposób, by można go było łatwo zdjąć w celu posprzątania wnętrza, gdyż koty mają to do siebie, że w przypadku ich legowisk trzeba dbać regularnie o higienę. Najłatwiej zrobić to tworząc standardowe dachy dwuspadowa w taki sposób, by można było ja po prostu postawić na ścianach. W celu zwiększenia stabilności konstrukcji wystarczy dorobić wcięcia, na każdej ze ścian domku, które sprawią, że dach wciśnięty w bryłę dachu będzie w niej stabilnie osadzony i nie spadnie pod wpływem ruszania domkiem na boki, ale łatwo będzie go zdjąć, ciągnąc go w płaszczyźnie pionowej.

 

(tekst i fot. mat. partnera)