Jak zrobić i odczytać wyniki testu szybkości internetu?

Podpisując umowę z dostawcą internetu, jesteśmy przekonani, że jego szybkość będzie taka, jaka została podana. Zaczynamy korzystać z sieci i nagle coś jest nie tak. Strony ładują się bardzo powoli lub wcale. Zamiast cieszyć się z dobrodziejstw internetu, zaczynamy się irytować. Aby sprawdzić, czy przyczyna tego stanu rzeczy rzeczywiście dotyczy łącza, można przeprowadzić test.

Reklamy

 

Jeśli zapytamy przypadkowe osoby o to, jakiej prędkości mają internet, nie zawsze będą umieć odpowiedzieć. Najczęściej podawaną szybkością byłaby ta, na którą opiewa umowa. W praktyce internet nie jest całkiem stałą wartością, pojawiają się wahania. Wpływa na to wiele czynników, w tym ważny jest rodzaj podpięcia. Istotne czy jest to zwykły internet kablowy, światłowód, LTE czy internet radiowy. Zamiast zgadywać i zastanawiać się, czy to przesył danych jest odpowiedzialny za trudności, czy trzeba poszukać rozwiązania w komputerze, najlepiej zacząć od zrobienia testu prędkości łącza.

Jak działają testy szybkości internetu?

Nie jest to skomplikowane, a wielokrotnie przydatne. Testy są najczęściej bezpłatne i ogólnodostępne. Wystarczy znaleźć w wyszukiwarce witryny zawierające test, uruchomić aplikację i chwilę poczekać na wynik. Powinno się wyświetlić kilka parametrów. Jeśli je dobrze odczytamy, od razu dostaniemy pełen obraz sytuacji. Wszystkie parametry wyświetlą się w kilobitach na sekundę. Jest to o tyle ważne, że na umowie jest inna jednostka. Wśród wyników będzie nie tylko prędkość pobierania danych, ale też prędkość wysyłania. 

To, jak długo ładują się strony internetowe, nie jest związane tylko z tym, jaka jest szybkość łącza. Wpływ na to mogą mieć m.in. programy, które działają w tle, a o których czasem zapominamy. Prędkość łącza jest ważna nie tylko ze względu na wygodę. Wiele platform, serwisów wymaga, aby użytkownik posiadał łącze o określonej prędkości. Jeśli problem z szybkością będzie się stale pojawiał, nawet kiedy żadne aplikacje nie będą działały w tle i wynik nie będzie trochę a dużo niższy, niż zadeklarował operator, należy się z nim skontaktować.

Co znaczą wyniki testów?

Pierwszym parametrem jest szybkość ściągania, czyli pobierania danych na komputerze. Chodzi nie tylko o pobieranie plików, ale też ładowanie witryn. Następna jest szybkość wysyłania danych z naszego urządzenia na serwery. Prędkość ta ma znaczenie, kiedy chcemy wstawić coś na media społecznościowe lub umieścić w chmurze album ze zdjęciami. Często prędkość wysyłania jest niż niższa nić pobierania.

W teście pojawi się jeszcze jeden ważny parametr – ping. Pokazuje, jaki czas jest potrzebny do tego, by nasze łącze połączyło się z serwerem. Jest to obraz opóźnienia między wysłaniem zapytania a tym, kiedy odpowie na nie serwer. Tak, jak prędkość wysyłania jest potrzebna osobom, które eksportują dużą liczbę plików, tak ping jest ważnym parametrem dla tych, którzy lubią dynamiczne i wymagające gry online. W przypadku, kiedy ping przekracza wartość 100 ms, jest przedstawiany w formie tzw. lagów.

Sprawdź również: https://panwybierak.pl/test-szybkosci-lacza-internetowego

 

(tekst i fot. mat. sponsora)