Jak zrobić renowację dachu płaskiego?

Renowacja dachu płaskiego, zwłaszcza domu, który budowany był na początku drugiej połowy poprzedniego stulecia, okazuje się zazwyczaj sporym przedsięwzięciem. Dlaczego? Ponieważ w tamtych czasach materiały termoizolacyjne pozostawiały wiele do życzenia, a płaskie dachy często bywały stropodachami, znajdującymi się tuż nad pomieszczeniami mieszkalnymi. Co warto wiedzieć, zanim zabierzemy się za renowację?

Planując remont dachu płaskiego, musimy wziąć pod uwagę to, z jakich materiałów był on wykonany, czy i jak planujemy go ocieplić oraz czym pokryć. Jeśli strop wykonany został na belkach stalowych lub z żelbetu, w zasadzie nie musimy martwić się ciężarem pokrycia. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku stropów drewnianych, których stan pozostawia wiele do życzenia – w tym wypadku, dla bezpieczeństwa domowników, warto wziąć pod uwagę zmianę konstrukcji dachu na taki, który odciąży strop.

Renowacja pokrycia

Jeśli stan zadaszenia nas satysfakcjonuje, pozostaje nam w zasadzie renowacja pokrycia. Dachy płaskie najczęściej pokrywano papą, która jednak z biegiem lat ulega uszkodzeniom. W przypadku pojawienia się niewielkich purchli czy pęknięć wystarczą drobne naprawy i regularna konserwacja papy co około 5 lat. Jeśli jednak stan papy wzbudza jednak spore wątpliwości, konieczne będzie ułożenie nowego pokrycia. Stare należy jednak wtedy odpowiednio przygotować: oczyścić z zanieczyszczeń, a uszkodzenia załatać kawałkami nowej papy. Wymianę papy warto zlecić specjalistom o sporym doświadczeniu. Nawet najlepszy produkt nie zapewni dachowi szczelności, jeśli będą miały miejsce błędy montażowe. Właściwy dobór produktów i technologii remontu są kluczowe – mówi pracownik firmy Dohmann, zajmujący się renowacją dachów płaskich.

Membrana lub dach zielony

Decydując się na remont dachu płaskiego, warto wziąć pod uwagę wymianę papy na bardziej nowoczesne rozwiązanie. Obecnie firmy zajmujące się renowacjami dachów płaskich szczególnie polecają membrany EPDM, PCV lub TPO, które są szczelniejsze, trwalsze i cechują się dłuższą żywotnością niż pokrycia papowe. To też okazja, by zastanowić się nad założeniem tzw. zielonego dachu. O jego pozytywnym wpływie na miejski mikroklimat można by pisać bez końca. Jeśli chodzi o właściciela domu, rośliny na dachu gwarantują mu wyciszenie pomieszczeń na ostatnim piętrze, przyjemną temperaturę w lecie oraz czystsze powietrze. Flora dociąża też pokrycie dachowe, dzięki czemu nie ulegnie ono nawet bardzo silnym wiatrom.

Źródło: https://www.dohmann.pl/remont-dachu-plaskiego/

(tekst i fot. mat. partnera)