Jaką karmę dla szczeniaka wybrać? Czym kierować się podczas zakupu?

Pojawienie się szczenięcia w domu wiąże się przede wszystkim z ogromną odpowiedzialnością. Musimy zadbać o jego prawidłowe żywienie, a co za tym idzie – również zdrowie i samopoczucie. Jaka karma dla szczeniaka będzie najlepsza? Jaki powinna mieć skład?

Reklamy

Jaka karma dla szczeniaka? Jak często ją podawać?

Karmienie szczeniaka nie jest proste. Potrzebuje on innej dawki energii i składników odżywczych, niż pies dorosły, ponieważ jego organizm dopiero się rozwija. Wybierając karmę dla szczeniaka, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy jest ona pełnoporcjowa i przeznaczona dla czworonogów znajdujących się w fazie wzrostu. Pamiętaj, że wybór nie zależy jedynie od wieku zwierzęcia, ale także od jego:

  • masy ciała,
  • aktywności fizycznej,
  • stanu zdrowia,
  • indywidualnych lub rasowych predyspozycji.

Jaka karma dla szczeniaka? Najlepszym wyborem będzie kupno pokarmu przeznaczonego dla szczeniąt. Taka karma najlepiej odpowie na  jego potrzeby żywieniowe – najczęściej oznaczana jest ona jako “junior”. Niemałe znaczenie ma również liczba posiłków, które szczenię dostaje w ciągu dnia. Ze względu na wiek powinno dostawać:

  • 4 porcje w wieku od 2 do 3 miesięcy,
  • 2-4 porcje w wieku od 4 do 6 miesięcy,
  • 2-3 porcje w wieku powyżej 6 miesięcy (3 porcje w przypadku psów ras dużych i olbrzymich, które osiągają dorosłość około 2. roku życia).

Żywienie szczeniaka mokrą karmą czy suchą?

Jaka karma dla szczeniaka – mokra czy sucha? To pytanie zadaje sobie wielu opiekunów. Bez wątpienia atrakcyjniejsza dla psa będzie karma mokra – oddziałuje na zmysł smaku zwierzęcia i wygląda apetycznie. Dobrym rozwiązanie jest przyzwyczajanie psa do obu formatów karm – zarówno suchej, jak i mokrej. Karma sucha sprzyja usuwaniu płytki nazębnej, natomiast mokra dobrze nawadnia organizm zwierzęcia, gdyż zawiera ok. 80% wody.

Tuż po osadzeniu żywieniowym, ze względu na dopiero rozwijający się organizm oraz wrażliwy żołądek, zaleca się żywienie szczeniaka mokrym pokarmem. Dopuszczalnym rozwiązaniem jest łączenie pokarmu mokrego z suchym, jednak w pierwszej kolejności pies musi nauczyć się gryźć. Jeśli od odstawienia mleka matki nie otrzymał nigdy suchego pokarmu, należy rozpocząć od mieszania mokrej karmy z odrobiną suchej. Warto wcześniej zmoczyć suchy pokarm, by nie był dla psa zbyt twardy.

Wskazówki ułatwiające wybór karmy dla szczeniaka

Wybierając pokarm dla szczenięcia, należy zwrócić uwagę na prawidłowe proporcje wapnia do fosforu (w granicach 1:1 – 1,8:1). Są to minerały, które wpływają na odpowiedni wzrost. Pożądane są także kwasy omega 3 i 6 – utrzymują skórę, sierść i kości w doskonałej kondycji. Karma dla szczeniaka powinna być podstawowym, a nawet jedynym źródłem energii. Pełnoporcjowy pokarm zapewnia szczeniakowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz odpowiednią liczbę kalorii. Poza pokarmem pies nie powinien jeść jedzenia przeznaczonego dla ludzi, a także surowego mięsa, które stanowi poważne zagrożenie mikrobiologiczne dla naszego czworonożnego przyjaciela i dla otaczających go ludzi. Chcąc urozmaicić dietę psu, możemy zakupić specjalne przekąski dla psów, jednak nie powinny one stanowić więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania na energię. Mamy nadzieję, że wiesz już jaki pokarm dla szczeniaka będzie najlepszy oraz podejmiesz prawidłowy wybór!

A co może jeść szczeniak, który cierpi na nietolerancję pokarmową  bądź inną chorobę? Ważne jest, by nie wybierać samodzielnie pokarmu dla chorego psa. Należy udać się do lekarza weterynarii, który będzie wiedział jaka karma dla szczeniaka będzie najlepsza.

(tekst i fot. mat. partnera)