Jaka szklarnia do ogrodu będzie najlepsza? Odpowiadamy

Korzyści wynikające z zakupu własnej szklarni są niezaprzeczalne. Rosnące ceny, słaba jakość i wszechobecna chemia skutecznie zachęcają konsumentów do uprawy własnych roślin. Problem polega na tym, że większość osób nie wie, która odmiana szklarni będzie dla nich najlepsza. Którą z nich wybrać do przydomowego ogródka? Na to pytanie odpowie niniejszy artykuł.

 

Jaką szklarnię wybrać?

Zakup gotowej szklarni nie jest jedynym rozwiązaniem. Można ją zbudować samemu, aczkolwiek wymaga to odpowiednich kwalifikacji i dostępu do materiałów.

Proces własnoręcznej budowy szklarni należy rozpocząć od przygotowania szkieletu, który – w zależności od przyjętego wariantu – będzie składał się z drewnianych belek, listewek, bądź metalowych konstrukcji.

Niezależnie od wybranego materiału, należy odpowiednio zabezpieczyć go przed wilgocią. Niezbędne jest wylanie fundamentu, który będzie wystawał jakieś 20 cm ponad powierzchnię gruntu. Budując szklarnię nie można zapomnieć o zadaszeniu.

Nowoczesny stelaż to podstawa

Szkielet szklarni powinien być w miarę możliwości wykonany z metalu, najlepiej ze stali. Owszem, szkielet drewniany jest z pewnością piękny, ale jest bardziej podatny na wilgoć.

Metalowy szkielet nie musi posiadać konstrukcji spawanej. Coraz częściej stawia się na konstrukcje skręcane, mocowane za pomocą specjalnych śrub i zatrzasków. Dobrze wykonany stelaż będzie solidnym podparciem dla szyb, które mogą być wykonane ze szkła lub z poliwęglanu. W przypadku wyboru drugiego wariantu, montaż szyb jest prostszy, gdyż ryzyko uszkodzenia pojedynczej tafli jest zdecydowanie mniejsze. Wracając do samego stelaża, najlepiej jeśli będzie on wykonany z lekkiego i odpornego na działanie wody aluminium.

Panele poliwęglanowe – dlaczego warto?

Panele poliwęglanowe posiadają wiele zalet, dzięki którym ich popularność zdecydowanie rośnie. Jedną z nich jest wysoka odporność na uderzenia mechaniczne.

To jednak nie wszystkie zalety poliwęglanu. Jeśli zdecydujemy się na szklarnię poliwęglanową, warto postawić na tworzywo komorowe. Jest on znacznie lepsze od szkła czy folii – co potwierdza sam producent szklarni na blogu: https://sklep.arlenteam.pl/szklarnia-ze-szkla-poliweglanu-czy-folii.

Poliwęglan komorowy występuje w różnych rozmiarach, toteż znalezienie odpowiedniego panelu nie będzie trudne.

Panele szklane – dlaczego warto?

Panele szklane to z kolei propozycja dla tych osób, które cenią sobie klasykę. Faktycznie – zdecydowana większość szklarni to konstrukcje szklane. Dlaczego?

Po pierwsze – szklane szklarnie przepuszczają więcej światła słonecznego, co również przedkłada się na wyższą temperaturę panującą wewnątrz konstrukcji. Po drugie – charakteryzują się one bardzo dużą trwałością, o ile nie zostaną one uszkodzone przez silne oddziaływania mechaniczne (np. gradobicie).

Po trzecie – coraz większa liczba szklarni jest wybudowana w oparciu o szkło hartowane. Jego specyficzna technologia produkcji sprawia, że tłucze się ono na małe i bezpieczne dla człowieka kawałki.

Ze szkłem wygrywa jednak poliwęglan.

Kliknij tutaj i zamów szklarnię w sklepie Arlen Team.

Jak przygotować podłoże?

Dobrej jakości szklarnia to nie jedyny warunek decydujący o jakości upraw. Równie ważne jest odpowiednie podłoże, które – w przypadku wielu ogródków – niestety pozostawia wiele do życzenia.

Jak przygotować podłoże pod uprawy warzyw w szklarni? Najlepiej wymienić je do określonej głębokości, stosując odpowiednią ziemię, nawozy i intensywne podlewanie. Najważniejszą kwestią jest zapewnienie odpowiedniej warstwy próchniczej, której grubość jest uzależniona od określonych roślin. Ziemię w szklarni należy okresowo uzdatniać, stosując specjalne preparaty, bądź też dokonując jej okresowej wymiany.

Doświetlenie i nawodnienie szklarni – jak wykonać?

Profesjonalna szklarnia ogrodowa powinna posiadać odpowiednie systemy oświetlające i nawadniające. Dzięki nim wzrost roślin będzie jeszcze szybszy.

Wykonanie oświetlenia jest bardzo proste i ogranicza się do montażu kilku LED-owych listw oświetlających. Liczba listw powinna być uzależniona od położenia szklarni względem padających promieni słonecznych. Jeśli chodzi o systemy irygacyjne, to warto postawić na zraszacze, które sprawdzą się zwłaszcza w niewielkich szklarniach. Niektóre z gotowych szklarni posiadają takie systemy, wraz z wieloma innymi udogodnieniami.

Podsumowanie

Aktualnie najlepszą szklarnią są stalowe konstrukcje, których powłokę stanowi poliwęglan. Szklarnie poliwęglanowe są znacznie lepsze od szklanych czy foliowych odpowiedników. Cena jest nieco wyższa, natomiast nie musimy się martwić, że taka szklarnia po jednym sezonie będzie się nadawała na śmietnik. Szklarnie poliwęglan posłużą przed długie lata użytkowania ofiarując nam obfite plony z przydomowego ogródka.

 

(tekst i fot. mat. partnera)