Jaką walizkę kupić?

Od walizki w dużej mierze zależy komfort twojej podróży. Planowanie wyjazdu warto więc zacząć od wyboru odpowiedniego modelu. Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji?

Reklamy

Rok 1972 przeszedł do historii z wielu powodów. Jednym z nich było wydanie przez amerykański urząd patentu numer 3.653.474. Wynalazek opracowany dwa lata wcześniej przez Bernarda D. Sadowa na zawsze zmienił los podróżników i znacznie ułatwił im przemieszczanie się po lotniskach, dworcach i hotelach. Walizka na (czterech wówczas) kółkach, bo o niej właśnie mowa, była wynikiem podróży na jedną z wysp Morza Karaibskiego, w którą Sadow wybrał się z bardzo ciężkimi, trudnymi do przenoszenia bagażami. Sam fakt posiadania kółek nie gwarantuje jednak komfortowego korzystania z walizki. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Dwa czy cztery kółka?

Wybór może być tym trudniejszy, że niespełna 20 później wynaleziono inny system – składający się z dwóch kółek i wysuwanego uchwytu. Które rozwiązanie będzie lepsze? To zależy przede wszystkim od tego, w jakim stylu podróżujesz. Jeśli nie przejmujesz się wielkością (i wagą) bagażu, lepszym rozwiązaniem będzie duża i łatwa do ciągnięcia walizka na czterech kółkach. Jeżeli jednak twoje podróże nie są dalekie i mieścisz się w niedużej walizce, postaw na zwrotny, lekki i zazwyczaj tańszy model z dwoma kółkami.

Reklamy

Jak duża walizka?

To, ile przedmiotów zabierasz ze sobą w podróż wpływa też oczywiście na wielkość walizki. Przed wyborem konkretnego modelu warto zastanowić się, jak długie są zwykle twoje podróże. Jeśli rzadko wyjeżdżasz na dłużej niż cztery dni, w zupełności wystarczy ci walizka o pojemności 40 litrów. Jeżeli zaś częściej odbywasz podróże o długości około tygodnia, lepszym rozwiązaniem będzie zakup co najmniej 50-litrowej walizki (choć w niektórym przypadkach lepszy okaże się któryś z modeli 60-70-litrowych). Dłuższe wyjazdy oznaczają natomiast konieczność wyposażenia się w większą walizkę o pojemności od 90 do nawet 130 litrów.

Walizka. Wybór materiału.

Ze względu na materiał, walizki dzielą się na modele twarde, półtwarde oraz miękkie. Te pierwsze będą dobrym rozwiązaniem dla podróżujących samolotami lub autobusami – a więc wszędzie tam, gdzie tracisz z oczu swój bagaż i nie możesz być pewny, że obsługa odpowiednio się o niego zatroszczy. Jeśli jednak w podróż częściej wybierasz się pociągiem lub własnym autem, lepszym wyborem mogą okazać się walizki miękkie (na 2 kółkach, niewielkie modele łatwiej będzie ci zmieścić w bagażniku, te na czterech są zwykle większe). Walizki wykonane z miękkich materiałów możesz lekko ścisnąć, dzięki czemu łatwiej ci będzie upchnąć je na półce bagażowej lub w bagażniku samochodu.

(tekst i fot. mat. partnera)