Jaki aparat fotograficzny warto kupić? Lustrzanka, kompakt czy bezlusterkowiec?

W sklepach oferujących aparaty fotograficzne można znaleźć coraz bardziej zróżnicowany sprzęt fotograficzny, który oferuje naprawdę ciekawe możliwości – od prostych i kompaktów, poprzez bardziej zaawansowane bezlusterkowce, aż po ukochane aparaty profesjonalistów, czyli lustrzanki. Ale który z tych aparatów warto wybrać dla siebie?

Reklamy

 

Określ swoje potrzeby

Zanim zdecydujemy się na aparaty fotograficzne z konkretnej grupy. W pierwszej kolejności powinniśmy określić to, na czym najbardziej nam zależy – jakie funkcje powinien mieć aparat, co będziemy fotografować, jak często i czy z fotografią wiążemy jakieś plany zawodowe lub będziemy rozwijać tę pasję. Dobrze od razu również określić swój budżet. Wtedy będzie wiadomo czy stać nas będzie na nowy sprzęt, czy raczej będziemy celować w używane aparaty fotograficzne.

Kompakt – dla rozpoczynających przygodę z fotografią

Aparaty kompaktowe to propozycja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią. Często wybierane są jako aparaty rodzinne. Są to też aparaty, które należą do najtańszych. Chociaż coraz więcej firm wypuszcza obecnie na rynek kompakty premium, które oferują o wiele więcej możliwości niż klasyczne aparaty kompaktowe. Jest to produkt skierowany do osób, które szukają czegoś więcej, ale jednocześnie nie chcą inwestować w lustrzankę czy bezlusterkowiec. Warto pamiętać również o tym, że aparat kompaktowy będzie zawsze najmniejszym w porównaniu do lustrzanki czy bezlusterkowca.

Bezlusterkowiec i lustrzanka – dla tych, którzy chcą czegoś więcej

Bezlusterkowce i lustrzanki to aparaty z wyższej półki. Oba rodzaj tych aparatów dają podobne możliwości i jakość zdjęć. Trzeba pamiętać, że aparat bezlusterkowy będzie zazwyczaj mniejszy i lżejszy od lustrzanki. Natomiast lustrzanka to najwięcej możliwości i najszybszy autofocus wśród wszystkich rodzajów aparatów, dlatego to właśnie te aparaty najchętniej wybierane są przez profesjonalistów. Zobacz również Lampy błyskowe – jakie są najważniejsze parametry?

 

 

(tekst i fot. mat. sponsora)