Jaki kamień wybrać na schody? Schody granitowe i marmurowe w nowoczesnych wnętrzach

Na schody z kamienia naturalnego decyduje się wielu właścicieli domów. Wynika to głównie z tego, że jest to rozwiązanie uniwersalne. Takie schody były, są i na pewno będą modne. Co ważne, zaletą schodów z kamienia naturalnego nie jest jedynie ich niezwykle estetyczny wygląd. Takie schody są również funkcjonalne i praktyczne. Najczęściej schody wykonuje się z granitu lub marmuru. Na który z tych materiałów się zdecydować?

Reklamy

Schody granitowe czy marmurowe?

Kamień naturalny cieszy się ogromną popularnością. Wykonane z kamienia schody zawsze prezentują się efektownie. Dotyczy to zarówno schodów wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Podstawowe rodzaje kamienia, które najczęściej wykorzystuje się do budowy schodów to granit i marmur. Choć każdy z tych kamieni prezentuje się pięknie, to pamiętać trzeba, że różnią się one swoim wyglądem i właściwościami. Granit to kamień twardszy, dlatego dobrze sprawdza się w przypadku schodów zewnętrznych. Z kolei marmur tak twardy nie jest, jednak cechuje się pięknym wyglądem, dlatego głównie stosowany jest do budowy schodów wewnętrznych.

Jakie są zalety schodów z granitu?

Granit to kamień twardy i wytrzymały. Dzięki temu odporny jest na zużycie. Dodatkowo cechuje się elastycznością i łatwością w utrzymaniu. Wszystko to sprawia, że schody granitowe odporne są na plamy, zarysowania i inne negatywne czynniki zewnętrzne, w tym na warunki atmosferyczne. Dlatego właśnie tak często granit stosuje się do budowy schodów zewnętrznych. Nie oznacza to, jednak, że materiał ten nie może być wykorzystany do budowy schodów wewnętrznych. Jak najbardziej może i to również jest bardzo dobre rozwiązanie. Dostępny jest w różnych kolorach. Dzięki temu można dobrać taki kolor kamienia, który pasować będzie do aranżacji domu. Poza praktycznymi zaletami schodów granitowych nie można zapomnieć o ich eleganckim wyglądzie. Schody z granitu polecić można każdej osobie, której zależy na nowoczesnym wyglądzie domu.

Jakie są zalety schodów z marmuru?

Drugi często wykorzystywany kamień naturalny do budowy schodów to marmur, który wyróżnia przede wszystkim niezwykły wygląd. Poza tym jest to również kamień bardzo trwały. Dzięki temu decydując się na schody marmurowe, można być pewnym, że jest to dobra inwestycja na długie lata. To idealne rozwiązanie dla każdej osoby, dla której ważna jest nowoczesność i styl. Dużą zaletą marmuru jest również to, że dostępny jest w wielu kolorach i wzorach. Można go zatem idealnie dopasować do aranżacji domu. Wśród zalet marmuru wymienić można również to, że jest to kamień odporny na wilgoć i ciepło, a także łatwy w utrzymaniu. Biorąc jednak pod uwagę, że marmur nie jest tak odporny na warunki atmosferyczne jak granit, to kamień te poleca się do budowy schodów wewnętrznych.

Jak dbać o schody z kamienia naturalnego?

Jak dbać o schody granitowe i marmurowe? Mimo swojej trwałości wymagają one odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim pamiętać trzeba o ich impregnacji zaraz po montażu. Pamiętać trzeba, aby stosować do tego celu preparaty specjalnie przeznaczone do granitu lub do marmuru. Dodatkowo schody powinny być systematycznie myte. Do tego celu najczęściej wystarczy woda z płynem do naczyń. Jeśli chce się zastosować silniejszy środek, to musi być od dostosowany do konkretnego rodzaju kamienia.

­

(tekst i fot. mat. partnera)