2 grudnia 2023

Jaki materac wybrać do spania?

Wielu uważa, że najlepszym materacem do spania jest materac 160×200 piankowy z pamięcią kształtu. Przy zakupie materaca należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Nie jest łatwo wybrać, który z nich jest dla Ciebie najlepszy. Najważniejszym czynnikiem przy wyborze materaca jest wygoda. Obejmuje to twardość i wsparcie materaca, czy jest oddychający, oraz jego trwałość.

Reklamy

Inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, to rozmiar, waga, rodzaj materiału i cena. Rodzaj osoby, którą jesteś, ma również wpływ na Twoją decyzję, a także na Twoje nawyki dotyczące snu.

Dlaczego wybór odpowiedniego materaca jest ważny?

Wybór odpowiedniego materaca jest ważny dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Materac 160×200, na którym śpisz, może mieć ogromny wpływ na samopoczucie w ciągu dnia. Wpływa na Twój nastrój, poziom energii, a nawet wagę. Kolejna kwestia to rozmiar materaca. Materac w rozmiarze 160×200 traktowany jest jako materac dla par, często w wersji 2w1, choć pary lubią też decydować się na nieco większy materac, czyli 180×200.

Reklamy

­

Twardy, czy miękki materac 160×200 do spania? Fakty i mity.

Mówi się, że spanie na twardym materacu jest zdrowsze dla organizmu. Ale ten mit można obalić za pomocą badań naukowych. Badanie przeprowadzone przez International Journal of Occupational Medicine and Environmental Health wykazało, że nie ma dowodów na poparcie tezy, że spanie na twardym materacu poprawia zdrowie. Badanie wykazało, że ryzyko wystąpienia bólu pleców lub szyi było większe podczas spania na miękkim materacu.

Lateks do materaca

Lateks to naturalny materiał wytwarzany z drzew kauczukowych. Wykorzystywany jest od wieków w produkcji materacy. Materac 160×200 sprężynowy składa się z wewnętrznej sprężyny śrubowej otoczonej warstwą pianki i pokrytej warstwą tkaniny.

Materace lateksowe składają się z trzech warstw: podstawy, wierzchu i samego lateksu. Materace lateksowe istnieją od czasów starożytnych i zostały spopularyzowane przez królową Wiktorię w 1851 roku, ponieważ były trwałe i wygodne.

Materace wykonane na podstawie sprężyn kieszeniowych

Branża materacy jest ogromna i szacuje się, że od 2017 r. na materace wydano ponad 223 miliardy dolarów. Jednak materace stają się coraz droższe dla przeciętnego klienta. Jednym z możliwych rozwiązań może być zakup materaca wykonanego ze sprężyn kieszeniowych, które powodowałyby znacznie mniejsze tarcie na stawach.

Materac 160×200 piankowy do spania

Materac 160×200 piankowy jest chętnie wybierany przez osoby poszukujące wygodnej i niedrogiej opcji spania.  Najpopularniejszym rodzajem materaca piankowego jest pianka poliuretanowa. Jest również znany pod nazwą handlową, pianką z pamięcią kształtu. Wykonany jest z polieteropoliuretanu, który jest syntetycznym polimerem o właściwościach elastycznych. Dzięki temu nadaje się do stosowania w materacach, ponieważ można go łatwo uformować i wyprofilować, aby dopasować go do kształtu i rozmiaru ciała.


tekst i fot. mat. partnera