Jaki wózek sanitarny wybrać?

Jaki wózek sanitarny wybrać? Wszystko zależy od potrzeb osoby niepełnosprawnej oraz opiekuna. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni wózek sanitarny? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

  1. Czym są wózki sanitarne?
  2. Jaki wózek toaletowy wybrać?

Codzienne czynności higieniczne osób niepełnosprawnych nie są wcale łatwym zadaniem – zarówno dla pacjenta, jak i jego opiekuna. Aby ułatwić sobie działanie, warto kupić – na przykład – wózek sanitarny. Czym są wózki sanitarne? Jaki wózek toaleto wybrać? Szczegóły na ten temat znajdziesz poniżej.

Czym są wózki sanitarne?

Czym właściwie są wózki sanitarne i jak wybrać ten odpowiedni? To wielofunkcyjne wózki inwalidzkie, które umożliwiają osobom niepełnosprawnym nie tylko na wykonywanie codziennych czynności higienicznych, ale i załatwianie potrzeb fizjologicznych. Takie wózki toaletowo prysznicowe sprawdzą się zatem w szpitalach, różnych domach opieki oraz w domu, wspomagając nie tylko chorego, ale także odciążając opiekuna.

Aktualnie na rynku można znaleźć wózki sanitarne, które między sobą różnią się – na przykład – komfortem użytkowania, zastosowaniem czy nawet wielkością kółek. Jeśli zależy Ci na funkcjonalnym rozwiązaniu, polecamy wybierać modele wózków, które przeznaczone są nie tylko do kąpania pacjenta pod prysznicem, ale także do czynności toaletowych. Dzięki zamontowanym kółkom wózki sanitarne nie sprawiają również żadnych problemów podczas transportu między pomieszczeniami. Nic więc dziwnego, że wózek inwalidzki toaletowy jest tak chętnie wybierany, szczególnie jeżeli jest to wózek wyposażony w dodatkowe uchwyty.

Jaki wózek toaletowy wybrać?

Jaki wózek toaletowy wybrać? Aby mieć pewność, że zdecydujesz się na odpowiednie rozwiązanie, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na jakość interesującego Cię wózka sanitarnego. Dobry wózek toaletowo-prysznicowy powinien mieć także optymalny zakres regulacji. Mamy tutaj na myśli możliwość regulowania wysokości zarówno siedziska, jak i podłokietników czy podnóżka. Dzięki temu z takiego wózka będzie mogła korzystać większa ilość pacjentów, który różnią się między sobą wzrostem.

Ponadto zwróć uwagę na maksymalne obciążenie wózka. Parametr ten jest bardzo ważny ze względu na bezpieczeństwo pacjenta oraz trwałość samego urządzenia. Standardowy wózek sanitarny przystosowany jest do obciążenia wynoszącego maksymalnie 130 kilogramów.

Dobry wózek sanitarny powinien posiadać także hamulce. To właściwie podstawa, gdyż elementy tego rodzaju nie tylko zabezpieczają koła, ale także stabilizują produkt. Hamulce przydają się zarówno w trakcie kąpieli pod prysznicem, jak i poza samą łazienką.

Jeśli wózek ma być przeznaczony także do załatwiania potrzeb fizjologicznych, koniecznie wybierz taki model, który ma pojemnik sanitarny. Zwróć na to uwagę, gdyż nie przy każdym wózku pojemnik sanitarny wchodzi w skład wyposażenia. Porządne wózki toaletowe najlepiej zamówić w sklepie internetowym, gdzie można od razu znaleźć wózek inwalidzki, wózek prysznicowy i wiele innych sprzętów.

­

tekst i fot. mat. partnera