19 kwietnia 2024

Jaki wpływ na zdolność kredytową ma bycie żyrantem / poręczycielem kredytu innej osoby?

Żyrant czy też poręczyciel kredytu jest dodatkowym zabezpieczeniem dla banku przy udostępnianiu kredytobiorcy pieniędzy z zobowiązania kredytowego. Poręczenie to w chwili obecnej jedna ze zdecydowanie najbardziej powszechnych form zabezpieczania należności przez bank. Jest ona wykorzystywana przy okazji zaciągania kredytów hipotecznych, kredytów ratalnych itp. Bank może żądać od mało wiarygodnego pod względem finansowym klienta, przedstawienia jednego, a nawet kilku żyrantów.


Ustanowienie zabezpieczenia dla banku przy kredycie w formie poręczenia nie wymaga dopełniania wielu formalności, zaś zakres odpowiedzialności żyranta określa bardzo dokładnie kodeks cywilny.

Poręczyciel może odpowiadać za zobowiązanie bankowe w takim samym stopniu jak główny kredytobiorca, albo jego odpowiedzialność zostaje ograniczona.

Generalnie, poręczyciel, zwany popularnie żyrantempotwierdza możliwość spłaty zobowiązania finansowego innej osoby. Jednocześnie z wydawaniem swojego poręczenia, osoba ta zobowiązuje się wobec wierzyciela, tj. banku, że wykona w całości zobowiązanie dłużnika, jeśli ten nie wykona go samodzielnie. Żyrant po spłacie całego zadłużenia dłużnika, może żądać od niego zwrotu zapłaconej przez siebie sumy.

Jako że poręczyciel jest określany mianem dłużnika solidarnego, ma podobne prawa i obowiązki co główny kredytobiorca. Na tej podstawie można wnioskować, że poręczenie komuś kredytu jest równoznaczne z obciążeniem siebie zobowiązaniem. Taka sytuacja wpływa negatywnie na zdolność kredytową samego żyranta. Jeśli poręczyciel będzie się samodzielnie starał o kredyt, jako kredytobiorca główny, może go nie otrzymać, z uwagi na obciążenie swojej zdolności kredytowej żyrowanym kredytem. 

Jeśli dłużnik główny nie płaci rat kredytowych, automatycznie obowiązek ich uregulowania przechodzi na poręczyciela lub poręczycieli. Nawet jeśli żyrant nie będzie chciał spłacać rat, to jego wynagrodzenie szybko zostanie zajęte przez komornika sądowego. Uszczuplenie miesięcznych dochodów o ratę poręczanego kredytu może skutecznie uniemożliwić poręczycielowi wzięcie kredytu na siebie, bowiem nie będzie on posiadał zdolności kredytowej dla banku, albo będzie ona zbyt niska. 

Podsumowując, poręczając komuś kredyt czy pożyczkę, musimy być świadomi tego, że fakt ten będzie niekorzystnie wpływał na ocenę naszej zdolności kredytowej w momencie, kiedy sami będziemy chcieli zaciągnąć zobowiązanie w banku. 

Co ważne – fakt, iż poręczyliśmy komuś pożyczkę będzie niekorzystnie wpływał na ocenę naszej zdolności kredytowej, gdy sami będziemy chcieli zaciągnąć zobowiązanie w banku.

Warto więc pomyśleć o tym, zanim podejmiemy decyzję o podżyrowaniu komuś kredytu.

Źródło:

Infor.pl

Forum-Kredytowe.pl

 

fot. mat. sponsora