Jakich błędów unikać kupując buty dla dziecka

Buty dziecięce to podstawa, jeśli chodzi o wyposażenie dziecięcej garderoby, niezależnie od zmieniających się pór roku. Sprawdź, jakich błędów uniknąć, gdy sezon wyprzedażowy w pełni, a Ty chcesz kupić dziecku naprawdę dobre obuwie.

 

Sponsorowane

Nie kupuj na oko, zmierz stópkę dziecka

Zanim zdecydujesz się na zakup butów dziecięcych, zmierz uprzednio długość stopy swojego dziecka. Dziecięce stopy rosną bardzo szybko, bo aż o ok. 1 cm rocznie. Zatem każdorazowo, przed kupnem butów dziecięcych zmierz aktualną długość stópek. Zrobisz to w bardzo prosty sposób w domu, bez pomocy specjalistycznych urządzeń do pomiarów. Przygotuj dwie kartki papieru. Po kolei, na każdej z nich ustaw stópkę dziecka. Zadbaj o to, aby cała jej długość spoczywała na kartce i aby druga stopa spoczywała w tym czasie swobodnie na podłożu. Odrysuj za pomocą ołówka obrys stopy i zmierz długość od pięty do czubka palców. To samo powtórz przy drugiej stopie. Według tak zmierzonej długości stóp możesz śmiało kupować nowe buty dziecięce

Buty zawsze kupuj odrobinę większe

Buty dziecięce w dużej mierze odpowiadają za to, w jakiej kondycji będą stópki naszej pociechy. Stopa musi mieć odrobinę swobody, buty nie mogą jej zanadto uciskać, ponieważ może się to przyczynić do deformacji stóp. Dlatego wszystkie buty dziecięce kupuj o 10 mm dłuższe, niż obecna długość stopy twojego dziecka. Taki bufor długości zapewni swobodny luz w bucie i wygodę podczas chodzenia. Pamiętaj również o tym, aby dziecięce stopy mierzyć regularnie – dzięki temu w porę wychwycisz moment, w którym sezonowe buty dziecięce stały się za małe. 

Wybierz buty o odpowiednich czubkach

Czubki w butach dziecięcych to bardzo ważna sprawa. Powinny być uniesione ku górze i powinny mieć delikatnie zaokrągloną formę. Dzięki temu palce w butach dziecięcych nie będą zanadto ściśnięte i pozwolą dziecku na swobodne przemieszczanie się. Jeśli chcesz dbać o prawidłowy rozwój dziecięcych stóp, zachęcaj swoje pociechy do tego, aby jak najwięcej chodziły boso. Z pewnością mogą chodzić na boso w pokoju, na miękkim dywanie lub latem – na piaszczystej plaży lub miękkiej trawie. 

Zwracaj uwagę na podeszwę butów dziecięcych

Odpowiednio dobrane buty dziecięce powinny mieć giętką, elastyczną podeszwę, która będzie dopasowywała się do każdego kroku, który postawi twoje dziecko. Przy twardych, niezginających się podeszwach chodzenie byłoby męczące i mogłoby spowodować deformację stóp. Kolejnym, bardzo ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o podeszwę, jest parametr antypoślizgowości. Podeszwy z grubszym, bardziej zarysowanym bieżnikiem powodują, że dziecięce stopy nie będą ślizgały się na gładkiej powierzchni. 

Dobierz odpowiedni materiał wierzchni

Buty dziecięce powinny być wykonane z materiałów, które w prosty i szybki sposób odprowadzają wilgoć na zewnątrz buta. Polecane są buty dziecięce wykonane ze skóry naturalnej lub materiałów tekstylnych o wysokiej jakości. W sezonie jesienno-zimowym pamiętaj o tym, żeby dobrze wyczyścić i wypastować buty, dzięki czemu poprawisz ich parametry nieprzemakalności. 

Buty na obcasie – tylko dla starszych nastolatek

Dziewczynki bardzo lubią naśladować swoje mamy i również chcą nosić buty na obcasach. Dziewczynki do 15 roku życia powinny jednak zakładać buty, których obcas nie przekracza wysokości 3,5 cm. Wyższe obcasy mogą doprowadzić do deformacji w odcinkach kręgosłupa.

 

(tekst i fot. mat. partnera)