Jakie konto maklerskie będzie najlepsze?

Inwestowanie środków w rynek akcji i obligacji z roku na rok staje się coraz popularniejszym działaniem. Duży wpływ ma na to rosnąca liczba dostępnych źródeł wiedzy specjalistycznej przekazywanej także poprzez celebrytów Internetu, czyli youtuberów, w przystępnej formie. Ponadto sprzyja temu sytuacja gospodarcza w naszym kraju. Jak zatem wybrać najlepsze konto maklerskie do rozpoczęcia inwestycji?

Reklamy

Czym charakteryzuje się konto maklerskie?

Konto maklerskie (lub rachunek maklerski) to rachunek finansowy otwierany w firmie inwestycyjnej. Konto maklerskie to praktyczne i przydatne narzędzie, pozwalające na inwestowanie pieniędzy. Konta maklerskie umożliwiają zakup i sprzedaż akcji i obligacji. Na koncie można przeprowadzać różne transakcje. Instytucja finansowa, która pozwala na założenie konta, pełni rolę pośrednika pomiędzy inwestorem i rynkiem. Konta maklerskie stają się coraz popularniejsze, dlatego wiele firm oferuje nowe możliwości jak np. kontrakty CFD, kontrakty futures i ETF. Polskie biura maklerskie oferują użytkownikom handel na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz na innych światowych rynkach, co sprawia, że inwestorzy otrzymują naprawdę wiele możliwości. Wybór konta maklerskiego jest bardzo ważny, ponieważ od jego funkcji i ewentualnych opłat zależą nasze zarobki z handlu akcjami. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze konta maklerskiego?

Na co zwracać uwagę i jak wybrać najlepsze konto maklerskie ?

Wybór konta maklerskiego często jest znacznie trudniejszy niż wybór indywidualnego konta bankowego. Podstawową kwestią przy wyborze konta maklerskiego jest określenie swoich oczekiwań i preferencji co do niego. Po określeniu własnych preferencji trzeba spojrzeć na koszty i na wysokość prowizji od dokonywanych transakcji. Oczywiście warto znaleźć konta maklerskie, które pobierają najniższe prowizje. Prowizje to jednak niejedyne koszty, z którymi trzeba się liczyć. Przy wyborze konta maklerskiego trzeba również sprawdzić, jakie są koszty otwarcia i korzystania z rachunku. Co ważne, niektóre firmy oferują bezpłatne konta maklerskie. Duże znaczenie ma także jakość obsługi i sieć oddziałów, ponieważ czasem konieczna jest wizyta w punkcie obsługi. Nie można również zapominać o usługach dodatkowych, ponieważ czasem to one sprawiają, że jedna oferta staje się znacznie lepsza od drugiej. Konta maklerskie mogą zapewniać takie „dodatki” jak np. aplikacja mobilna, dostęp do notowań giełdowych online w czasie rzeczywistym, dostęp do różnych rodzajów wykresów notowań oraz konto testowe, które umożliwia postawienie pierwszych kroków na rynku inwestycyjnym.

Reklamy

Ranking kont maklerskich

Ranking konto maklerskie to najlepsze miejsce, aby znaleźć oferty różnych firm inwestycyjnych i wybrać konto spełniające nasze oczekiwania. W rankingach zawsze znajduje się wiele różnych ofert zestawionych pod względem kosztów prowadzenia konta, prowizji od obrotu akcjami oraz dostępnych opcji dodatkowych. Zazwyczaj w rankingach można znaleźć także sugestie, dla kogo najbardziej pasuje konkretne konto, ponieważ jak wiadomo, każdy inwestor ma swoje potrzeby. Wybór odpowiedniego konta maklerskiego powinien być poprzedzony porównaniem wielu ofert dostępnych na rynku, co jest bardzo trudne bez spojrzenia na ranking, ponieważ wymaga przejrzenia każdej oferty osobno. W niektórych przypadkach najlepszym miejscem na założenie konta maklerskiego jest bank, w którym mamy rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy, jednak warto wcześniej sprawdzić w rankingu, czy nasz bank jest wśród polecanych.

(tekst i fot. mat. partnera)