Jakie okna kupić? Okna PCV czy okna ALU?

Wybór między dwiema opcjami na równie wysokim poziomie nigdy nie jest łatwy. Podobnie ma się sprawa gdy zastanawiamy się nad kupnem okien do nowego domu lub przy modernizacji budynku już istniejącego. Nowoczesne okno to zdecydowanie więcej niż tylko rama plus szyba. Postęp technologiczny sprawił, że zarówno okna PCV, jak i okna ALU spełniają obecnie różnorodne funkcje – w zależności od wymagań użytkowników i uwarunkowań domów, w których są montowane. By pomóc w dobraniu odpowiedniej do danego projektu stolarki okiennej, przyjrzyjmy się najważniejszym jej cechom.

Reklamy

Po pierwsze – energooszczędność

Rosnące ceny energii sprawiają, że z niepokojem oczekujemy kolejnych rachunków za ogrzewanie, prąd czy gaz. Tymczasem jest co najmniej kilka metod na zmniejszenie tych opłat. Jedną z nich są okna.

PCV lub aluminiowe – jedne i drugie spełniają w tej chwili wysokie normy termoizolacyjne narzucone przez Warunki Techniczne 2021. Jeden z najważniejszych ich zapisów głosi, że nowoczesne okno nie może mieć współczynnika przenikania ciepła (Uw) wyższego niż 0,9 W/m2K – mówi Dawid Mickiewicz, ekspert OknoPlus.

Reklamy

­

Gdy dokładniej przyjrzymy się ofercie wiodących producentów zauważymy, że okna PCV wypełniają ten warunek nawet z zapasem, bowiem w najdoskonalszych konstrukcjach Uw wynosi zaledwie 0,7 W/m2K. To samo zresztą możemy dostrzec przeglądając zakładkę zatytułowaną „okna ALU”. Co to oznacza w praktyce? Nie wdając się w nadmierne detale by nie komplikować zagadnienia – ów parametr pokazuje, ile ciepła ucieka przez okno. Jego wartość ma zatem ogromne znaczenie dla efektywności energetycznej budynku, a stąd już prosta droga do zawartości naszych portfeli. Niższy współczynnik Uw to mniejsze straty cieplne, a co za tym idzie obniżone rachunki za energię potrzebną do ogrzania domu.

Okna PCV i ALU pomagają oszczędzać nie tylko na ogrzewaniu

Być może nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotną rolę w naszym życiu odgrywa naturalne światło. Wystarczy jednak chwila refleksji by skonstatować, że wraz z wydłużaniem się dnia poprawia się nasze ogólne samopoczucie. To samo tyczy się dni słonecznych – i na odwrót, szarówka odbiera nam sporą część sił witalnych. I tu znów na scenę wkracza nowoczesne okno, które może podnieść stopień naturalnego doświetlenia wnętrz.

Produkowane przez OknoPlus okna PCV i okna ALU gwarantują wysoką, bo sięgającą nawet 77% przepuszczalność światła. To efekt stosowania doskonałych pakietów szybowych przy jednoczesnym dążeniu do zminimalizowania ram, a co za tym idzie – powiększenia powierzchni przeszkleń – podkreśla ekspert.

Dzięki temu, a także za sprawą rozwoju technologicznego, mamy możliwość wyposażania naszych domów w stolarkę okienną naprawdę imponujących rozmiarów, która zapewni nie tylko znakomity efekt wizualny, czyniąc bryłę budynku lżejszą i na wskroś nowoczesną, ale także – a może przede wszystkim – niemal nieskrępowany dostęp do dużej ilości dziennego światła. W tworzeniu przeszkleń w formacie XXL szczególnie pomocne będą okna ALU, które ze względu na naturalną wytrzymałość materiału umożliwiają konstruowanie rozwiązań w naprawdę imponujących rozmiarach.

I jeszcze jeden aspekt – inicjalna inwestycja w wysokiej klasy, nowoczesne okno, przyniesie przez lata użytkowania kolejne oszczędności w postaci niższych opłat za energię zużytą na sztuczne oświetlenie pomieszczeń.

Funkcjonalność w parze z estetyką

Minęły już, na szczęście, czasy gdy pochodzące z masowej produkcji okna PCV straszyły wypaczonymi, pożółkłymi ramami w niemal jednakowych wymiarach, okna ALU zaś kojarzyły się właściwie wyłącznie z obiektami przemysłowymi. Dzisiaj i jedne i drugie mogą być małymi dziełami sztuki architektonicznej i budowlanej, zdobiąc każdy bez wyjątku projekt. By się o tym przekonać wystarczy spojrzeć na nowoczesne okno ALU Reveal Hide, będące fuzją użyteczności, bezpieczeństwa i topowego designu.

Innowacyjność zastosowanego tu rozwiązania polega na tym, że z zewnątrz konstrukcja Reveal Hide przypomina okno typu fix, czyli nieotwieralne, stałe przeszklenie w ramie. A jednak jest to w pełni funkcjonalne, rozwierno – uchylne nowoczesne okno – tyle, że z ukrytym skrzydłem – wyjaśnia Dawid Mickiewicz, OknoPlus.

Wszystko to zdecydowanie podnosi poziom bezpieczeństwa domowników i ich majątku przy zachowaniu najwyższych parametrów termoizolacyjnych oraz potencjale dopasowania do indywidualnych wymagań i potrzeb.

Kryteria ostatecznego wyboru

Trzeba pamiętać, że wybierając okna powinniśmy wziąć pod uwagę rozliczne czynniki, które będą miały wpływ na ich optymalne funkcjonowanie. Począwszy choćby od orientacji budynku względem stron świata – inne okna będą potrzebne od nasłonecznionego południa, inne – od północy. Ważne jest też przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń – w reprezentacyjnym salonie z wyjściem na taras czy do ogrodu lepsze będą wielkoformatowe przeszklenia, zaś w niewielkich pomieszczeniach gospodarczych wystarczą nawet niewielkich rozmiarów okna typu fix. A czy będą to okna PCV czy okna ALU – to już kwestia indywidualnych preferencji i możliwości.


tekst i fot. mat. partnera