Jakie oświetlenie wybrać do garażu?

Garaż, który służy wyłącznie do przechowywania samochodu wymaga z reguły tylko jednego źródła światła. Jeśli jednak pomieszczenie służy także do innych celów, konieczna może być instalacja dodatkowego oświetlenia. Jak dostosować oświetlenie garażu do jego funkcji?

 

Sponsorowane

Garaż służy zazwyczaj do przechowywania samochodu lub innych pojazdów mechanicznych. Chroni przed kradzieżą, uszkodzeniem i zmiennymi warunkami pogodowymi. Często jest miejscem składowania narzędzi, maszyn ogrodniczych i nieużywanych opon. Bywa również domowym warsztatem naprawczym.

 

Efektywne oświetlenie garażu

To, jakie źródła światła będą potrzebne w garażu zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia i funkcji, jakie spełnia. Duże znaczenie mają również okna — ich liczba i rozmieszczenie.

 

Oświetlenie garażu, który służy wyłącznie przechowywaniu pojazdu

Jeśli pomieszczenie służy wyłącznie do przechowywania pojazdów mechanicznych, z powodzeniem wystarczy ogólne, podwieszone pod sufitem źródło światła. Może to być jedna żarówka w klasycznej, przezroczystej oprawie. Wygodnym rozwiązaniem stosowanym zwłaszcza w garażach domów wolnostojących jest zamontowanie w pomieszczeniu czujnika ruchu. Jeśli prowadzisz w garażu prace remontowe, a oprócz pojazdów przechowujesz w mim narzędzia, smary i oleje, konieczne będzie użycie dodatkowych źródeł światła.

 

Dodatkowe źródła światła w garażu

W pomieszczeniu wyposażonym w blat roboczy umieść oświetlenie punktowe, które pozwoli precyzyjnie wykonać wymagające precyzji prace. Najlepszym wyborem będą tutaj oprawy jarzeniowe. Dzięki swojej konstrukcji dobrze rozpraszają światło i lepiej niż tradycyjne żarówki oddają rzeczywiste barwy przedmiotów. W przypadku prac wymagających szczególnej precyzji przydatna może się okazać także dodatkowa lampa stołowa.


Ważne: do punktowego oświetlenia garażu (np. nad stołem warsztatowym) najlepiej sprawdzi się światło o chłodnej barwie. Nie męczy oczu i… stymuluje mózg do działania. Dzięki temu praca staje się bardziej efektywna.Oświetlenie trudno dostępnych miejsc

Aby oświetlić trudno dostępne miejsca, umieść w garażu dodatkowe źródła światła: boczne i punktowe. Do tego celu świetnie sprawdzą się lampy liniowe ze zintegrowanym źródłem światła i popularne naświetlacze LED.


Ważne oprawy

Umieszczone w garażu przedmioty są szczególnie narażone na uszkodzenie, zbicie, kurz i zabrudzenia. Umieszczone w garażu oprawy powinny być więc maksymalnie trwałe i odporne na uszkodzenia. Dużą zaletą będą także proste formy. Dzięki nim precyzyjne wyczyszczenie lampy będzie łatwe i szybkie.

 

źródło: https://www.unilight.com.pl/lampy-zewnetrzne/naswietlacze-halopaki/

 

(tekst i fot. mat. partnera)