Jakie są rodzaje lamp?

Oświetlenie gra bardzo ważną rolę w każdym wnętrzu – nie tylko pozwala ono na wygodne korzystanie z pomieszczenia o każdej porze dnia, ale też pozwala stworzyć nastrój oraz istotnie wpływają na styl pomieszczenia. Jakie jednak wyróżniamy rodzaje lamp?

Reklamy

Lampy wiszące

Lampy montowane do sufitu królują w większości polskich domów i najczęściej pełnią funkcję oświetlenia głównego. Jednak również tutaj do wyboru mamy kilka różnych rodzajów. Standardowe modele zazwyczaj wyposażone są w pojedynczą żarówkę i duży abażur. Jednak do wyboru mamy również produkty inspirowane bardziej tradycyjnymi żyrandolami, a także te bardzo nowoczesne. W pierwszym przypadku najczęściej można spotkać się z rozłożystymi lampami, które oświetlają przestrzeń kilkoma mniejszymi żarówkami. W drugim przypadku zazwyczaj największą zaletą jest oryginalny abażur, jednak często można też spotkać się z taśmą LED użytą zamiast standardowych żarówek lub modelami świetnie prezentującymi się z tzw. żarówkami Edisona. Coraz częściej można się także spotkać z modelami składającymi się z mniejszych lampek lub reflektorów zamontowanych na listwie.

Lampy stojące

Lampy stojące idealnie sprawdzają się do doświetlania przestrzeni. Jednak świetnie sprawdzają się one również jako stylowy dodatek do wnętrza. Zasadniczo dzieli się je na trzy rodzaje: klasyczne, łukowe i oświetlające sufit. Pierwszy rodzaj składa się z prostej podstawy i abażura. Lampy łukowe z kolei posiadają wygiętą bazę. Pozwala to wsunąć stopę pod sofę lub narożnik, by produkt oświetlał bezpośrednio strefę wypoczynkową. Ostatni rodzaj przypomina standardowy model, jednak światło w tym przypadku oświetla sufit. Oczywiście są to trzy najczęściej spotykane opcje, jednak sklepy z lampami często mają wiele mniej typowych produktów. Popularnością cieszą się chociażby modele przypominające reflektory, które świetnie sprawdzają się we wnętrzach industrialnych. Z kolei w aranżacji nowoczesnej ciekawym rozmiarem może być przykładowo podłużna, stojąca lampa LED.

Kinkiety i plafony

Wiele osób poszukuje produktu, który będzie dyskretnie i ściśle montowany do sufitu lub ściany. Pozwala to zaoszczędzić przestrzeń zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzają się różnego rodzaju kinkiety i plafony. Pierwszy rodzaj zazwyczaj pełni funkcję oświetlenia pomocniczego i jest montowany do ściany. Do wyboru mamy wiele modeli – od bardziej dyskretnych, przypominających plafony, po te bardziej odważne, odwołujące się do lamp wiszących. Drugi rodzaj doskonale sprawdzi się jako oświetlenie główne, gdyż najczęściej daje dużą ilość światła. Plafon to płaski klosz, montowany bezpośrednio przy suficie, co jest rozwiązaniem często równie dyskretnym, co wygodnym. Obie kategorie są bardzo szerokie i łatwo można znaleźć coś dla siebie chociażby tutaj: https://domar.pl/kategorie/oswietlenie/.

Lampki stołowe

W wielu pomieszczeniach dobrze jest też zaopatrzyć się w praktyczne lampki stołowe. Świetnie sprawdzą się one nie tylko w przestrzeni do pracy, ale także ustawione na szafce nocnej czy w wielu innych sytuacjach. Zazwyczaj używa się ich do doświetlania ze względu na niewielką ilość światła, jaką dają. Warto jednak pamiętać o tym, że mogą być także stylowym dodatkiem. Również w tym przypadku mamy do wyboru mamy wiele modeli – od standardowych prostych, przez łukowe, po produkty uciekające standardowym podziałom. Podobną kategorią co lampy stołowe są produkty biurkowe, które przeznaczone są do wyraźnego doświetlania konkretnego punktu, na przykład podczas pracy. Oprócz modeli stojących w tej sytuacji do wyboru mamy także modele montowane do brzegu stołu, co docenią osoby o wysokich wymaganiach, które lubią dostosować oświetlenie w pełni do swoich konkretnych potrzeb.

(tekst i fot. mat. partnera)