3 października 2023

Jakie są rodzaje magazynów?

Każdy towar przed tym, jak trafi do odbiorcy musi być odpowiednio składowany, do tego celu służą magazyny. Chociaż jeszcze kilka lat temu wielu przedsiębiorców decydowało się na budowanie hal magazynowych, obecnie jest możliwość wynajmu powierzchni magazynowe, co znacznie ułatwia sprawę. Jakie są rodzaje magazynów?

Każdy towar przed tym, jak trafi do odbiorcy musi być odpowiednio składowany, do tego celu służą magazyny. Chociaż jeszcze kilka lat temu wielu przedsiębiorców decydowało się na budowanie hal magazynowych, obecnie jest możliwość wynajmu powierzchni magazynowe, co znacznie ułatwia sprawę. Jakie są rodzaje magazynów?

Magazyny są różne i najczęściej dzieli się je uwzględniając konstrukcję danego budynku. Tak, więc magazyny dzielą się na otwarte, zamknięte oraz półotwarte.

Magazyn otwarty

Magazyn otwarty to po prostu plac, na którym składowane są poszczególne towary. Najczęściej są to materiały odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak deszcz, śnieg, mróz czy słońce. Taka powierzchnia magazynowa jest najtańszym rozwiązaniem.

Magazyn półotwarty

Magazyn półotwarty ma formę wiaty, zazwyczaj jest zaopatrzony w trzy ściany. W takim miejscu składowane są towaru, które wymagają ciągłego przepływu powietrza, które są wprawdzie odporne na wysoka czy niską temperaturę, ale nie na warunki atmosferyczne.

Magazyny zamknięte

Magazyny zamknięte to po prostu hale magazynowe, w których są składowane towary nieodporne na warunki atmosferyczne i temperaturę. Przechowuje się w nich produkty bardziej wymagające.

Gdzie wynająć magazyn?

Wynajmowanie magazynu to dość popularna praktyka i nie ma się czemu dziwić. Obecnie rynek rozwija się bardzo dynamicznie, ale jest też nieprzewidywany, także trudno przewidzieć losy przedsiębiorstwa. To, dlatego wynajem wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Lokalizacja magazynu jest najważniejsza, bo od tego zależy sukces biznesu. Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na takie kwestie jak dojazd, dostępność siły roboczej itp. Magazyny w województwie zachodniopomorskim cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem. Przykładowo wynajęcie magazynu w Szczecinie nie jest drogie, natomiast powierzchnie magazynowe mają dobrą lokalizację, nie brakuje też specjalistów, także bez większych problemów można znaleźć pracowników.

A może lepiej zbudować?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się czy nie zainwestować w budowę magazynu i wcale nie jest to takie złe rozwiązanie, przy czym w tym wypadku warto mieć działkę. Jeśli zamierzamy kupić grunt koszty mogą być bardzo wysokie. Czasami bywa tak, że firma bardzo szybko się rozwija i z dnia na dzień potrzebuje większej przestrzeni magazynowej, bardzo trudno to przewidzieć. Magazyn do wynajęcia w okolicach Szczecina jest w tym wypadku lepszym rozwiązaniem, ponieważ można się przenieść po prostu do innego modułu. W Polsce powstaje coraz więcej parków magazynowych, także jest w czym wybierać.

Wynajęcie magazynu musi być przemyślane, przeanalizujmy wcześniej wszystkie koszty, zastanówmy się czy wybrane rozwiązanie na pewno będzie odpowiednie i wyjdziemy na tym korzystnie. Od naszej decyzji w dużej mierze będzie zależeć powodzenie firmy, więc nie warto się śpieszyć. Wynajęcie magazynu to niekiedy najlepsze z możliwych rozwiązań i na pewno warto rozważyć taką inwestycję, szczególnie jak firma ciągle się rozwija i podejmujemy współpracę z nowymi kontrahentami.

(tekst i fot. mat. sponsora)