Jedynka: Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

Tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji, przebiegające pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dysleksji, przypadły na dni 02.10 – 08.10.2017 r. Hasłem przewodnim obchodów było: „Uczeń z dysleksją też czyta książki”.

Reklamy

 

Z tej okazji, w Szkole Podstawowej nr 1 im. Bolesława Prusa w Hrubieszowie podjęto działania, mające na celu podnoszenie świadomości dotyczącej zjawiska dysleksji rozwojowej wśród całej społeczności szkolnej.

W gablocie ściennej przygotowano gazetkę okolicznościową, przeprowadzono konkurs
z nagrodami, przygotowano akcję czytelniczą i „Ranking Książek Kochanych” oraz szkolenia dla nauczycieli i rodziców.

W dniu 04.10.2017r, nauczyciele wzięli udział w szkoleniu pt. „Dostosowanie wymagań edukacyjnych do potrzeb i możliwości psychofizycznych uczniów w praktyce”, zaś 05.10.2017r. rodzice, zainteresowani problematyką specyficznych trudności w uczeniu się, uczestniczyli w szkoleniu pt. „Uczeń ryzyka dysleksji”.

W akcji czytelniczej wzięły udział klasy 1a, 2a oraz 3a. Uczniowie słuchali czytanych przez starsze koleżanki opowiadań, pochodzących z programu edukacyjno-terapeutycznego pt. „Ortograffiti z Bratkiem”. Swoimi występami pięknego czytania i recytacji akcję czytelniczą uświetniły panie: Małgorzata Serafin oraz Agnieszka Kwaśnik.

W ciągu całego tygodnia, poszczególne klasy tworzyły „Ranking Książek Kochanych”.
W klasach trzecich na czele pojawiły się takie pozycje książkowe jak: „Koziołek Matołek” Kornela Makuszyńskiego oraz seria „Zaopiekuj się mną” Holly Webb, zaś w klasach starszych „Harry Poter” J. K. Rowling oraz „Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dahla.

Pełny ranking książek, wybranych przez uczniów zostanie zamieszczony w gazetce szkolnej „Jedyneczka” oraz przesłany do „Polskiego Towarzystwa Dysleksji”.

W konkursie plastyczno-literackim dla uczniów klas 3-5 pt. „Ortograficzna przygoda”, polegającym na opisaniu lub narysowaniu przygody z użyciem słów z trudnością ortograficzną nagrodzono następujące osoby:

                                    

w kategorii klas trzecich

I miejsce: Oliwia Kisielewicz z kl. 3b

II miejsce: Mateusz Kornaszewski z kl. 3a

III miejsca: Mateusz Bodnar z kl. 3a oraz Julia Grab z kl. 3d

 

Wyróżnienia:

  1. Natalia Bałbustyn, kl. 3c
  2. Hanna Nosko, kl. 3a
  3. Tomasz Pawlos, kl. 3a
  4. Aleks Zielant, kl. 3a
  5. Karolina Jasińska, kl. 3d
  6. Maciej Borzęcki, kl. 3a

 

w kategorii klas 4-5

I miejsce Emilia Malinowska, kl.4b

II miejsce Klaudia Adamczuk, kl. 5c

III miejsca: Antonina Suchecka, kl. 5b oraz Martyna Czajka, kl.4c

 

Wyróżnienia:

  1. Jakub Chomiak, kl. 4c
  2. Julia Nowosad, kl. 5c
  3. Kacper Kasprzak, kl. 4d
  4. Sławomir Kowaczuk, kl. 5a

 

Nagrodami w tym konkursie były słowniki ortograficzne. Dodatkowo przeprowadzono konkurs dla uczestników grup terapeutycznych, na najładniejsze opowiadanie z kart ortomagicznych.

 

Dziękuję uczennicom-wolontariuszkom, które zaangażowały się w akcję czytelniczą tj. Lidii Wojtiuk, Kindze Lizun, Mai Jankowskiej i Paulinie Danilczuk z kl. 6c oraz Nicole Sas z kl. 6a. Składam podziękowania paniom: Ilonie Winogrodzkiej i Sylwii Wojak za pracę w komisji konkursowej oraz pani Barbarze Mielniczuk za dekorację i pomoc w organizacji konkursu plastycznego.

 

Organizator: Marta Kuczyńska, pedagog-terapeuta

Fot. SP nr 1