Jedynka: Lektury poznawać inaczej

Niczym odkrywczym będzie stwierdzenie, że lektury i ich czytanie to dla uczniów trudny obowiązek. Ale może warto czasami pochylić się nad wielkimi dziełami klasyków mimo ogólnej niechęci i braku mody na czytanie.

Reklamy

W niecodziennej lekcji literatury mieli okazję uczestniczyć uczniowie pierwszych klas Gimnazjum z Zespołu Szkół Miejskich nr 1 w Hrubieszowie.

Została ona zorganizowana w Kaplicy przy Kościele pw Ducha Św. w Hrubieszowie. To tam w atmosferze mroku oświetlonego jedynie świecami i przy akompaniamencie dźwięków prawosławnej muzyki odczytano II część Dziadów A. Mickiewicza.

Wszystkie elementy współgrały z tajemniczością, niezwykłością i magią świata przedstawionego w tekście. Pora późnego wieczoru dała możliwość wczucia się w role, łatwiejszego zrozumienia tekstu i odczytania jego piękna, a przede wszystkim pomogła docenić doskonałość dzieła, które cofnęło nas do czasów nam obcych,  bo jakże odległych.

Staliśmy się na chwilę częścią świata, który już odszedł a trwa jedynie w literaturze, której tak mało czasu poświęcamy teraz.

Może czasem więc warto chociaż na moment oderwać się od codzienności i stworzyć sobie rzeczywistość zaczerpniętą z literatury, ale przecież tak piękną i inną – chyba bogatszą i głębszą.

Warto dodać, że zorganizowanie wieczoru z literaturą możliwe było dzięki aprobacie Proboszcza Parafii pw. Ducha Św. w Hrubieszowie ks. Giergiela, któremu serdecznie dziękujemy.

 

Zdjęcia:

http://www.zsm1.hrubieszow.info/index.php/lektury-poznawa-inaczej.html

 

Info i fot. ZSM nr 1