15 lipca 2024

Jedynka: Mediatorzy uczą dzieci jak rozwiązywać konflikty bez przemocy

W bieżącym roku szkolnym, najmłodsi uczniowie ZSM Nr 1 w Hrubieszowie, biorą udział w programie profilaktycznym pt. „Przyjaciele Zippiego”, podczas którego rozwijają swoje kompetencje społeczne i emocjonalne, rozmawiając o swoich uczuciach, emocjach i radzeniu sobie z problemami.

Reklamy

 

Przedszkolakom towarzyszy na zajęciach maskotka patyczaka Zippiego, który poprzez opowiadania i specjalnie dobrane ćwiczenia pomaga im w osiąganiu nowych umiejętności społecznych.

W dniu 06.03.2017r. uczennice gimnazjum, będące mediatorkami rówieśniczymi, gościły na zajęciach w grupie „0”.Podczas 11 spotkania z „Zippim”, uczniowie rozmawiali o tym, jak rozwiązywać konflikty z przyjaciółmi.Mediatorki zaprezentowały dzieciom scenkę, w której dwie dziewczynki kłócą się o maskotkę oraz omówiły niewłaściwy i właściwy sposób rozwiązania takiej sytuacji konfliktowej.

Reklamy

Następnie uczestnicy zajęć zgłaszali swoje propozycje dobrych sposobów rozwiązywania konfliktów z przyjaciółmi. Propozycje te były zapisywane na płatkach i utworzyły kolorowy „kwiat pojednania”, który ozdobił salę maluchów. Poprzez rozmowę ze starszymi koleżankami, dzieci utrwaliły sobie właściwe sposoby rozwiązywania konfliktów oraz dowiedziały się czym jest mediacja a także jaka jest rola szkolnych mediatorów.

Zajęcia z najmłodszymi uczniami przeprowadziły mediatorki z klasy III b: Klaudia Kolwalczuk, Kamila Łopocka, Aleksandra Kasprzyk oraz Klaudia Rot wraz z opiekunem p. Martą Kuczyńską.

Reklamy

 

źródło i fot. ZSM nr 1