Jedynka: Obchody 72 rocznicy powstania w getcie warszawskim

W 2015 roku przypada 72. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Wydarzenia wiosny 19 kwietnia 1943 roku naznaczyły Warszawę w sposób szczególny.

Reklamy


Powstanie, pierwsze spośród kilku w gettach na ziemiach polskich, było też pierwszym w całej okupowanej Europie. Po jego stłumieniu Niemcy zniszczyli doszczętnie cały teren getta, żeby rok później, po powstaniu 1944, dokończyć wyburzanie całej Warszawy.

Zespół Szkół Miejskich Nr 1 w Hrubieszowie przyłączył się do akcji społeczno-edukacyjnej ,,Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskim POLIN w związku z uczczeniem wydarzeń wiosny 1943 roku.

W ramach podjętych działań w dniu 17 kwietnia odbyła się audycja w radiowęźle szkolnym upamiętniająca historię powstania. Wolontariusze na terenie szkoły rozdawali przygotowane papierowe żonkile, które symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. W ciągu tygodnia gimnazjaliści uczestniczyli w zajęciach wychowawczych według scenariusza ,,Dymy nad Gettem” oraz prezentacji, której celem było propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim.

Dziękujemy paniom Barbarze Mielniczuk, Ewie Watras i Anecie Rycerz za pomoc w przygotowaniu żonkili, wychowawcom oraz członkom radiowęzła szkolnego.

Akcję zorganizowało Szkolne Koło Wolontariatu pod opieką Anny Karkuszewskiej.źródło i fot.: ZSM nr 1