Jedynka: Uczcili rocznicę bitwy o Monte Cassino

Przedstawiciele społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 w Hrubieszowie uczcili rocznicę zwycięskiej bitwy o Monte Cassino.

Reklamy


„Zakupili Kwiaty Chcąc na groby je rzucić poetyczną dłonią, 

Lecz nocą pękły groby i Polacy z bronią 

Reklamy

Ruszyli, aby żądać za swą krew zapłaty.”

St. Lechoń


Pamiętamy!

Jeżeli biografia człowieka łączy się tak silnie z historią ojczyzny, to mamy wówczas do czynienia z kimś wyjątkowym. Takim człowiekiem, który przez wiele lat żył wśród nas, był członkiem naszej społeczności i został pochowany na naszym cmentarzu, jest starszy sierżant  podchorąży Wincenty Kozarczuk.

17 maja 2020r., w przeddzień kolejnej rocznicy zwycięskiej bitwy o Monte Cassino, na jego grobie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze przez przedstawicieli społeczności Szkoły Podstawowej Nr 1 w Hrubieszowie. Znicz zapalono również na grobie weterana spod Monte Cassino Zygmunta Garczyńskiego.                             

18 maja 1944 roku polscy żołnierze II Korpusu, pod dowództwem generała Władysława Andersa, zatknęli polską flagę na wzgórzu Monte Cassino, uznawanego przez ówczesnych strategów wojskowych za obiekt nie do zdobycia. Rocznica  śmierci bohaterskich żołnierzy oraz rocznica zwycięskiej bitwy o Monte Cassino skłaniają nas wszystkich do tego, aby oddać  wybitnym rodakom w służbie Niepodległej, należny hołd .Te doniosłe wydarzenia są dla nas zobowiązaniem do godnego uczczenia i szczególnej pamięci jak również okazją do wyrażenia dumy z naszej historii i narodowej tożsamości.


Cześć ich pamięci! Chwała bohaterom!


tekst i fot. SP nr 1