21 września 2023

Jedynka: VI edycja warsztatów Mądrzy Rodzice zakończona

W dniu 17.03.2018 r. zakończyły się warsztaty „Mądrzy Rodzice”, przebiegające pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Warsztaty odbywały się w miesiącach luty – marzec
w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Bolesława Prusa w Hrubieszowie i były realizowane we współpracy z Gminą Miejską Hrubieszów.

Reklamy

 

Uczestnikami zajęć byli rodzice, dziadkowie i opiekunowie, którzy przez kolejne 10 spotkań, zgłębiali swoją wiedzę i wymieniali się doświadczeniami z zakresu wychowania dzieci
w każdym wieku. Podczas warsztatów rodzice pracowali metodami aktywnymi, wykonywali ćwiczenia indywidualne oraz w grupach. W przybliżeniu im najważniejszych aspektów, dotyczących wychowania dzieci, pomagali prowadzący zajęcia specjaliści z zakresu pedagogiki, psychologii, terapii uzależnień, prawa i medycyny. Bardzo cennym doświadczeniem była także rodzicielska grupa wsparcia, podczas której rodzice wspólnie poszukiwali rozwiązania różnego rodzaju dylematów i problemów, jakich każdy rodzic doświadcza w procesie wychowania dziecka.

Uczestnicy zajęć korzystali z wykładów, prezentacji, filmów i bogatego zestawu materiałów szkoleniowych z każdej tematyki, poruszanej na zajęciach.

Reklamy

Na zakończenie wspólnych spotkań, uczestnikom warsztatów wręczono pamiątkowe certyfikaty oraz książki, zakupione przez Gminę Miejską Hrubieszów.

Rodzice zgodnie uznali, że takie warsztaty są bardzo potrzebne, ponieważ pomagają
w rozwinięciu kompetencji wychowawczych, w tym komunikacji z dzieckiem.

Reklamy

Jedna z uczestniczek zajęć napisała: „Nauczyłam się rozumieć swoje dziecko i własne emocje. Zrozumiałam, kiedy popełniam błędy. Teraz wiem, jak ważna jest rozmowa i otwarte oczy na potrzeby dziecka. Nauczyłam się jak stawiać zdrowe granice i dawać przykład swoim dobrym przykładem. Bardzo podobały mi się zajęcia prowadzone przez specjalistów
z różnych dziedzin. Teraz jestem pełna nadziei, że będę mądrym rodzicem i z każdymi trudnościami sobie poradzę…”

Jeden z uczestników napisał: „Uważam, że każdy człowiek pragnący mieć i wychowywać dziecko powinien obowiązkowo przejść taki kurs. A dlaczego? Żeby nie powielać błędów wychowawczych swoich rodziców, które są w nas utrwalone”.

Kolejna z uczestniczek dodała o warsztatach „Mądrzy Rodzice” następujące słowa: „ To świetny projekt. Powinien być realizowany bez końca”.

Wszystkim uczestnikom tegorocznych warsztatów „Mądrzy Rodzice” gratuluję determinacji w zgłębianiu wiedzy z zakresu wychowania dzieci i młodzieży, poświęcenia własnego czasu na udział w warsztatach oraz dziękuję w imieniu własnym oraz innych osób prowadzących zajęcia za wspaniałą atmosferę.

 

Lider warsztatów „Mądrzy Rodzice” Marta Kuczyńska, SP Nr 1 Hrubieszów

Fot. SP nr 1