19 kwietnia 2024

Jesień w Parku Krajobrazowym – plener Towarzystwa Fotograficznego Ziemi Hrubieszowskiej

Plener Towarzystwa Fotograficznego Ziemi Hrubieszowskiej odbył się w dniu 21 października 2018 r. Obiektem do sfotografowania w piękne niedzielne popołudnie w aurze polskiej złotej jesieni był Skierbieszowski Park Krajobrazowy.

 

Skierbieszowski Park Krajobrazowy został utworzony w 1995 roku i zajmuje powierzchnię 35 488 ha. Park jest położony na terenie gmin: Skierbieszów, Izbica, Kraśniczyn, Krasnystaw, Grabowiec, Miączyn, Sitno, Stary Zamość. Park został utworzony celem ochrony jednego z najciekawszych pod względem krajobrazowym mezoregionów wschodniej Polski – Działów Grabowieckich

Główny zarys rzeźby terenów Parku jak i całej Wyżyny Lubelskiej ukształtowany został jeszcze w trzeciorzędzie, kiedy nastąpiło posarmackie dźwignięcie z dna morza. Całość obszarów Parku cechuje falisto – pagórkowata rzeźba. Najwyższe wzgórza sięgają wysokości ponad 311 metrów n.p.m. i osiągają ok. 100 m wysokości względnej. Nie mają jednak charakteru wzgórz wyspowych, są to raczej łagodne wypukłości prawdopodobnie kumulacyjnie podwyższone.

Wybraliśmy miejscowości:

Orłów Murowany – fotografowaliśmy zespół pałacowo-parkowy ponieważ spotkaliśmy właścicia. Włoch nie wyraził zgody na wejście na teren pałacu, którego jest właścicielem.Pałac wybudowany w 1842 dla Kajetana hrabiego Kickiego (Kiccy byli właścicielami Orłowa od końca XVIII wieku), najprawdopodobniej według projektu Henryka Marconiego. Pałac nie został wykończony (miał być połączony z oficynami oszkloną kolumnadą, pełniącą funkcję zimowego ogrodu) i już za życia fundatora był w złym stanie. W 1878 Kajetan Kicki zapisał majątek w testamencie Towarzystwu Osad Rolnych i Przytułków Rzemieślniczych. W myśl zapisu pałac miał zostać wykończony i przeznaczony na muzeum z bezpłatnym wstępem. Obecnie w bardzo złym stanie. Fotografiliśmy aleję grabową w parku obok pałacu posadzoną przez Kajetana hrabiego Kickiego Za pałacem zachował się półokrągły salon ogrodowy wyznaczony przez drzewa. Niegdyś rosło tu 700 drzew należących do 24 gatunków.

Stryjów – pałac zbudowany przez Smorczewskich herbu Rawicz. Od 1818 roku majątek należał do Świeżawskich, którzy zbudowali tu dwór o cechach klasycystycznych. Pod koniec XIX w. za sprawą Medarda Adolfa dobudowano od wschodu piętrowe skrzydło. Pałac uległ zniszczeniu po I wojnie światowej, potem został odbudowany i odrestaurowany przez artystę Stanisława Poszalężnego. Od 1945 roku istniała tu szkoła. Właścicielem jest osoba prywatna. Park w swej pierwotnej formie zaprojektowany przez francuskiego ogrodnika Jamaisa. W 1897 roku przekształcony na romantyczny przez Waleriana Kronenberga.

Zabytów – to wieś położona na zachodnim skraju gminy Skierbieszów, nad rzeką Wolicą, w obrębie Działów Grabowieckich piękne drzewa bukowe i pola w tworzące się pasiaki.

 

Zdjęcia wykonane przez uczestników pleneru: A. Jakubik, M. Kosakowska, R. Łaskarzewski, M. Ryś, P. Sakowski, A. Wąsik.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Z pozdrowieniami fotograficznymi TFZH.

 

tekst i fot.: TFZH