Jesteśmy w Europie – Wakacje w Hrubieszowskim Domu Kultury 2017

Tegoroczne wakacje w Hrubieszowskim Domu Kultury odbyły się pod hasłem „Jesteśmy w Europie”.

Reklamy

 

Cel edukacyjny zakładał przybliżenie dzieciom podstawowej wiedzy na temat wspólnoty europejskiej, idei równości, tolerancji, empatii, nieocenionej wartości bycia w tej wspólnocie, poznając bliżej kilka wybranych krajów europejskich – Polskę, Francję (przy współpracy Fundacji Polsko-Francuskiej), Anglię i Włochy. Oprócz podstawowych informacji o tych krajach poznawaliśmy je w ich zabawach, zwyczajach, w smaku, języku, za szczyptą historii i pęczkiem geografii, poprzez zajęcia warsztatowe, animacyjne, manualne, wycieczki, spotkania z zaproszonymi gośćmi, zajęcia kulinarne sportowe i rekreacyjne.

Każdy kolejny tydzień poświęcony innemu krajowi.

Zajęcia odbywały się codziennie przez 4 tygodnie od 3 lipca do 28 lipca 2017r przy Hrubieszowskim Domu Kultury w godz. 11.00 – 14.00. Prowadzili je instruktorzy HDK. W spotkaniach uczestniczyło od 15 do 30 osób dziennie. Były to dzieci i młodzież w wieku od 4 do 15 lat.

W każdy poniedziałek spędzaliśmy czas przy różnorodnych grach planszowych w gronie własnym bądź z rodzicami lub dziadkami przełamując bariery międzypokoleniowe, prowadziliśmy też zabawy animacyjne i zabawy sportowo-rekreacyjne. Do dyspozycji ponadto była także trampolina, dmuchane boisko piłkarskie, stół do ping-ponga i piłkarzyki oraz wszelkiego rodzaju zabawki dla dzieci w różnym wieku.

We wtorki odbywały się pikniki na zielonej trawce.Dzieci przynosiły z sobą kocyki i koszyczki z napojami, kanapkami, ciastkami itp. Podczas pikniku instruktorzy prowadzili zajęcia kulinarne, podczas których wspólnie z dziećmi przygotowywali proste przekąski charakterystyczne dla danego kraju, któremu poświęcony był dany tydzień. Ponadto była muzyka z danego kraju, grill, zabawy plenerowe.

Każda środa to był Dzień Europejski i każda poświęcona była innemu krajowi. Dominowały zajęcia manualne i plastyczne nawiązujące tematyką do kraju, któremu poświęcony był tydzień. Dzieci samodzielnie wykonywały flagi, kotyliony, rysowały herby, itp.

W czwartki odwiedzali nas ciekawi goście, którzy opowiadali nam o swojej pracy i prowadzili krótkie szkolenia. Byli policjanci, strażacy, ratownicy medyczni. Spotkania wiązały się z krótkimi prelekcjami na temat bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wypoczynku. Dodatkowo policjanci znaczyli rowery a ratownicy medyczni przeprowadzili krótki kurs pierwszej pomocy. Ponadto zorganizowana została wycieczka do koszar wojskowych, gdzie dzieci mogły od kuchni zapoznać się z zawodem żołnierza, zobaczyć jak wygląda praca i szkolenie wojskowe, poznać wojskowy sprzęt.

Piątki upływały głównie na animacji i rekreacji.

Równolegle w drugim i czwartym tygodniu wakacji odbyły się mini plenery plastyczne „Śladami Hrubieszowskich Artystów” (pierwszy dla dzieci 7 – 10 lat, drugi dla młodzieży od 11 lat wzwyż).

W poniedziałki (oprócz pierwszego) odbywały się warsztaty literackie „Pod jednym niebem” – warsztaty na temat ludzi, historii i piękna Ziemi Hrubieszowskiej. Ponadto element literacki pojawił się w nawiązaniu do tematyki każdego tygodnia: w tygodniu poświęconym Polsce dzieci zapoznały się z wierszami Małgorzaty Skowron z tomiku „Drzwi do przygody”. W tygodniu francuskim dzieci poznały bajki La Fontein’a, w tygodniu angielskim – baśń A.A. Milne’a o Kubusiu Puchatku, w tygodniu włoskim baśń „Pinokio” Carlo Lorenziniego.

Przez większość dni odbywały się projekcje filmowe płatne i darmowe, także projekcje kina plenerowego.

 

źródło i fot. HDK