Joga dla początkujących – jak się przygotować?

Sam termin „joga” oznacza między innymi „łączyć” oraz „jednoczyć”. To system treningu, który kojarzony jest z ograniczaniem popędów poprzez kontrolę nad swoim ciałem i umysłem. Jest złożoną aktywnością, którą można praktykować każdego dnia, dzięki czemu efekty pojawiają się bardzo szybko. Joga ma poprawić jakość życia, a także utrzymać ciało przy zdrowiu przez dłuższy czas. Zanim jednak rozpoczniesz treningi, dowiedz się, jak odpowiednio się do nich przygotować.

Reklamy

Od czego zacząć jogę w domu

Jeśli zdecydowałeś się na jogę w domu, musisz skupić się na dwóch rodzajach asan, czyli pozycji – rozciągających i relaksacyjnych. Zanim przystąpisz do treningu zagospodaruj sobie pewną domową przestrzeń. Dzięki temu oczyścisz umysł, a swoboda ruchów będzie większa. Nieodłącznym akcesorium jest także mata do jogi. Podczas wyboru zwróć uwagę na materiał z jakiego jest wykonana, jego grubość oraz elastyczność. Profesjonalny sklep z matami do jogi oferuje wiele naturalnych modeli posiadających atesty i certyfikaty. Dużą popularnością cieszą się wyroby z kauczuku, które są w 100% biodegradowalne, decydując się na taki produkt skutecznie chronisz środowisko i żyjesz w zgodzie z naturą.

Jeśli posiadasz już odpowiedni sprzęt i wydzieloną przestrzeń, na początek wypróbuj kilka nieskomplikowanych pozycji, są to między innymi: pozycja do góry, pozycja kota, pozycja nieboszczyka, pozycja wielbłąda, pół mostka czy siad skrzyżny ze skrętami. Prowadzą one do rozluźnienia mięśni oraz napięć skumulowanych w obrębie barków i kręgosłupa.

Reklamy

Odpowiedni strój ma znaczenie

Wybierając strój do jogi najważniejszym kryterium, na który należy zwrócić uwagę jest przede wszystkim komfort i dobór naturalnych materiałów. Ważne, aby w miarę możliwości ubranie było luźne – zbyt ciasny i sztuczny strój może generować obtarcia. Warto stawiać na topy, bokserki czy kamizelki zakładane przez głowę. Taka sama zasada obowiązuje w przypadku spodni, powinny one gwarantować pełną wygodę, dlatego najlepiej sprawdzają się modele ze ściągaczami lub legginsy. Nie musisz martwić się o buty, bowiem wszelkie asany ćwiczy się na boso. Jeśli jednak bardzo zależy Ci na ochronie stóp – producenci oferują specjalne obuwie do jogi, które jest antypoślizgowe i niezwykle lekkie.

Joga pozytywnie wpływa na organizm, dlatego warto regularnie ją ćwiczyć. Wzmacnia mięśnie, poprawia wydolność płuc, obniża poziom cukru we krwi oraz działa odstresowująco. To najlepszy sposób na odprężenie po ciężkiej zmianie w pracy lub dniu pełnym codziennych obowiązków.

­

tekst i fot. mat. partnera