10 listopada 2024

Józef Skórzewski

Już 5 lat temu zmarł zasłużony piłkarz, kibic i działacz Unii Hrubieszów Józef Skórzewski. Warto przypomnieć jego sylwetkę.

Reklamy

Urodził się 05.01.1941 r., zmarł 08.07.2002 r. Będąc zawodnikiem przy wzroście 177 cm, ważył 68 kg. Jako dorosły pracował w PZGS Hrubieszów. Posiadał legitymację członkowską Spółdzielczo Rzemieślniczego Amatorskiego Klubu Sportowego (SRAKS) „Unia” Hrubieszów z datą 02.01.1962 r. nr 41/68. Wówczas mieszkał na ul. Ludnej 20, później na Polnej z żoną Urszulą z Bobrowiczów.

Podczas nauki szkolnej był zawodnikiem sekcji piłki nożnej juniorów KS „Gedania” Gdańsk, w 1958 r. zdobył z kolegami mistrzostwo juniorów Miasta Gdańska i awansował do Gdańskiej Wojewódzkiej Ligi Juniorów. Za ten awans otrzymał dyplom pochwalny od Zarządu Klubu, rok wcześniej otrzymał dyplom za udział w imprezach Jubileuszu 35 – lecia KS ”Gedania”.

Reklamy

W barwach Ośrodka Wychowania Fizycznego, działającego pod kierunkiem przewodniczącego Michała Starykiewicza przy Powiatowym Komitecie Kultury Fizycznej w Hrubieszowie zajął 1 miejsce drużynowo i 2 miejsce indywidualnie w pięcioboju nowoczesnym gromadząc 2185 pkt. w ramach zawodów wojewódzkiej Ligi Przyjaciół Żołnierza 29 07 1957 r. w Zamościu. Po zdobyciu Mistrzostwa Okręgu LPŻ, na Mistrzostwach Centralnych LPŻ w Warszawie drużyna zajęła 3 miejsce. Indywidualnie, Józef Skórzewski był 8-my.

W barwach tego samego ośrodka wywalczył 2 miejsce na Wojewódzkich Zawodach Szermierczych w szpadzie (tak, tak! taka dyscyplina również była uprawiana w Hrubieszowie) 06 08 1958 r. w Lublinie.

Reklamy

W barwach „Unii” Hrubieszów w 1959 i 1960 r. w lidze wojewódzkiej juniorów zajął 2 miejsce, grał również w II drużynie Unii w B klasie. Następnie przeszedł do I zespołu, którego był mocnym punktem. Razem z kolegami awansował do Lubelskiej Klasy Okręgowej.

Grał przeciwko drużynom zagranicznym np. Spartak Łuck (1964 r.) czy Debreczynem (1967 r.). Jego trenerami m.in. byli: Marian Kaźmierczak, Janusz Kaniuga, Ryszard Palczewski, Antoni Weremko. W zespole grał m.in. z: Pietrosiukiem, Majcherskim, Korczakiem, Krawczykiem, Wiśniewskim, Wołoszynem, J. Lebiedowiczem, Lisowskim, Barszczewskim, Pachniewskim, Prażakiem, Zawistowskim, Gospodem, Młodzianowskim, F. Jaworskim, Kalamisem, W. Sucheckim, Szajnogą, Cieślą.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej występował w meczach towarzyskich, był zawziętym kibicem sekcji piłki nożnej, systematycznie był na treningach i meczach, działał w zarządzie „Unii” Hrubieszów, sponsorował zawodników.

W 1976 r. otrzymał proporczyk i odznakę Zamojskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej za wieloletnią grę w zespole „Unii” i działalność społeczną. W 1995 r. w związku z „50-leciem Hrubieszowskich Klubów Sportowych” otrzymał książkę z autografem od wybitnego trenera Kazimierza Górskiego.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że p. Józef miał dwa lata starszego brata Tadeusza, który również przez wiele lat, w latach pięćdziesiątych XX wieku, reprezentował na wysokim poziomie w ataku sekcję piłki nożnej w Sparcie, a później Unii Hrubieszów. Obecnie mieszka w Stalowej Woli.

Opracował – mak

zobacz zdjęcia >>