19 kwietnia 2024

Jubileusz 20-lecia Klubu Literackiego Ziemi Hrubieszowskiej

26 kwietnia 2011 r., w Kawiarni Hrubieszowskiego Domu Kultury odbyła się uroczystość 20-lecia Klubu Literackiego Ziemi Hrubieszowskiej

W programie jubileuszu znalazły się:
· historia Klubu – którą przedstawiła jego opiekunka Maria Marut
· uroczystość 20 lat twórczości literackiej Jana Polita
· zwierzenia twórców
· prezentacja wybranych utworów
· chwila z poezją śpiewaną
· „coś” słodkiego

Twórca nie należy do siebie, należy do nas, a przede wszystkim do tych miejsc, które go ukształtowały i wyrzeźbiły jego tożsamość; należy do ludzi spotkanych na ścieżkach życia. Tak więc, twórca jest niejako naszą wspólną własnością i głosem naszych sumień.

Ziemia hrubieszowska w szczególny sposób sprzyja rozwojowi piękna, mądrości i dobroci. Życie toczy się tu spokojniej niż gdzieś w dalekim świecie. Ludzie pielęgnują tradycje i strzegą norm ustalonych przez przodków, cenią szlachetność i prawość, a prawdy empiryczne przyjmowane są tu na wiarę.

Każdy człowiek bowiem w swoim życiu potrzebuje mieć mistrza, kochać i angażować dla dobra innych swoją wolę, umiejętność wokół idei.

Taki cel wyznaczył sobie przed 20 laty Hrubieszowski Dom Kultury, podejmując inicjatywę otoczenia opieką literatów i stworzenia dla nich warunków do pracy, rozwijania uzdolnień i promowania młodych talentów, prezentacji twórczości oraz doradztwa merytorycznego itd.

Drogę do tych działań wytyczyli wielcy poprzednicy: Prus, Leśmian, Ciesielczuk, Buczyński. Pomysł utworzenia grupy literatów zrodził się w 1990 roku. Dzięki wytrwałym staraniom Alfreda Przybysza – ówczesnego dyrektora Hrubieszowskiego Domu Kultury – zamysł zaczął nabierać realnych kształtów.

W styczniu 1991 roku miało miejsce zebranie inauguracyjne Klubu Młodych Literatów, w którym wzięli udział Maria i Rajmund Duławscy, znani poeci i animatorzy kultury.

24 listopada 1991 roku gościem Klubu był Jan Henryk Cichosz cieszący się ogromnym autorytetem wśród ludzi pióra, ze względu na swoje osiągnięcia artystyczne. To spotkanie zaowocowało licznymi pomysłami i decyzjami, których słuszność nie trzeba dowodzić, szczególnie w roku jubileuszu.

Z uwagi na fakt, że Klub tworzyli młodzi i starsi, nauczyciele, rolnicy, studenci, handlowcy, emeryci; przyjęto zgodnie nazwę – Klub Literacki Ziemi Hrubieszowskiej. Opiekę nad nim przyjęła instruktor – Elżbieta Panas.

Jako czynnik wiążący powstałą grupę wyznaczono talent i więź lokalną oraz realizację wspólnych zamierzeń artystycznych. Jednym z celów stało się przedstawienie grupy na rynku wydawniczym i zaznaczenie swojej obecności w otaczającej rzeczywistości społeczno-historycznej.

27 stycznia 1992 roku staraniem Hrubieszowskiego Domu Kultury ukazał się I Tomik poetycki, prezentujący utwory 11 twórców.

Przynależność do Klubu nigdy nie ograniczała własnych celów artystycznych jej członków, a nawet ułatwiała rozwój indywidualnych zainteresowań i poetyki.

„Istotą sztuki jest dusza wyrażająca się w stylu” – pisał Adam Chmielewski – to stało się dewizą i udziałem wielu członków Klubu Literackiego, którzy swój kunszt i talent potwierdzili zdobywając szereg prestiżowych nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, a także wydając kolejne autorskie tomiki.

Wśród literatów, których wszystkich nazwisk nie w sposób wymienić, największe sukcesy odnotowali: Stanisława Burda, Władysława Misiura, Wiera Kucharska†, Jan Polit, Zofia Dyda, Małgorzata Skowron, Bogusław Miazga†, Kazimierz Juszczuk, Stanisława Symczuk, Lili Buczyńska…

Dumą napawa fakt, że co roku do Klubu przychodzą wciąż nowi ludzie, dla których w Hrubieszowskim Domu Kultury rozpoczyna się wielka przygoda literacka.

Często bywa, że dzieło swego mistrza: ojca, czy nauczyciela, kontynuują młodzi twórcy. Klub stwarza im szansę na debiut, pomaga i promuje, organizuje warsztaty i konkursy, a także wieczory autorskie.

Pracami Klubu Literackiego Ziemi Hrubieszowskiej kierowały kolejno instruktorki: Elżbieta Panas, Ewa Kot, a od 1999 roku Maria Marut.

***

Opiekun klubu
Maria Marut