Jubileusz „Hrubieszowskiej Skarbnicy Wiedzy”

W dniu 1 października 2010 r. Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu Filia w Hrubieszowie obchodziła 60-lecie swojej działalności.

Reklamy

W uroczystości, która odbyła się w siedzibie Filii przy ul. Ciesielczuka 1 w Hrubieszowie, udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych, dyrektorzy hrubieszowskich szkół i placówek kultury, nauczyciele, bibliotekarze i czytelnicy.

Obchody jubileuszu uświetnili swoją obecnością: Marek Sikora – dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Jan Lelonek – kierownik Zamiejscowego Oddziału Kuratorium Oświaty w Zamościu, Dariusz Czujkowski – naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie, Marek Bartkowiak – zastępca Burmistrza Miasta Hrubieszowa, Roman Gumiela – wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZNP i prezes Hrubieszowskiego Towarzystwa Muzycznego.

Przybyłych gości powitała Dorota Mach, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu. Uroczystość prowadziła Elżbieta Bednarek, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu Filii w Hrubieszowie.

Z okazji jubileuszu Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu Filia w Hrubieszowie została wyróżniona Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego – za wkład w rozwój kultury na terenie Województwa Lubelskiego. Placówka otrzymała też nagrodę rzeczową w postaci kamery cyfrowej. Medal i kamerę, w imieniu Marszałka Województwa, wręczył pan Marek Sikora.

W uznaniu 60-letniej wzorowej działalności oraz w podziękowaniu za promocję czytelnictwa na terenie Ziemi Hrubieszowskiej, Biblioteka otrzymała Dyplom Starosty Hrubieszowskiego. Przedstawiciele władz samorządowych w okolicznościowych przemówieniach wskazywali na znaczącą rolę Biblioteki w Hrubieszowie w wspieraniu edukacji oraz integracji środowiska kulturalno-oświatowego miasta i powiatu.

Jubileusz był okazją do oceny pracy Biblioteki, zaprezentowania jej osiągnięć i sukcesów na przestrzeni lat. Historię i działalność Biblioteki w Hrubieszowie przedstawiła w prezentacji multimedialnej Agnieszka Zyśk, nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu Filii w Hrubieszowie.

Część artystyczną obchodów 60 – lecia Biblioteki przygotowali uczniowie hrubieszowskich szkół. Autorską piosenkę pt. „Twój przyjaciel”, otwierającą uroczystość, wykonała Barbara Bielecka (uczennica ZS nr 1), z towarzyszeniem muzyki Artura Mirockiego (ucznia ZS nr 2). Tekst utworu napisał Daniel Buchowiecki, nauczyciel języka polskiego w ZS nr 1. Montaż pt.

„Od pierwszych liter – już na całe życie” zaprezentowali wychowankowie Bursy Międzyszkolnej, przygotowani przez Ewę Puszek-Nowak, nauczyciela wychowawcę. Uczniowie ZS nr 1 rozbawili publiczność „Kabaretowymi scenkami bibliotecznymi”.

Obchodom jubileuszu towarzyszyły okolicznościowe wystawy: „Biblioteka w latach 1950-2010”, „Biblioteka w środowisku lokalnym”, „Polecamy nauczycielom i rodzicom”, ukazujące działalność Biblioteki oraz jej najnowsze zbiory.

Uroczystość zakończyła się smacznym poczęstunkiem.

***

Info i foto:
Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu Filia w Hrubieszowie