Jubileuszowa sesja Rady Miejskiej

Hrubieszów

Reklamy

Hrubieszów obchodzi 610 rocznicę nadania praw miejskich. Najważniejszym punktem jubileuszu będzie uroczysta sesja Rady Miejskiej, która odbędzie się w czwartek 2 września w południe w Hrubieszowskim Domu Kultury.

Przed rozpoczęciem obrad, o 11.00 w kościele Św. Mikołaja w Hrubieszowie zostanie odprawiona jubileuszowa msza święta.

Reklamy

Podczas sesji osobom zasłużonym dla miasta zostaną wręczone statuetki króla Władysława Jagiełły. Otrzymają je: ks. Tadeusz Pajurek, który w czasach Solidarności wspierał opozycję oraz malarz batalista Stanisław Bodes. Nagrody są przyznawane od 2000 roku. Do tej pory uhonorowano nimi m.in.: arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia, biskupa Jana Śrutwę, Grażynę Temporowicz z Zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej, Leszka Opałę, kierownika zespołu wokalno-instrumentalnego „Lechici” i ks. Andrzeja Puzona.

Oprócz statuetek zaległe wyróżnienia z okazji 20-lecia samorządu terytorialnego odbiorą: od marszałka województwa przewodniczący Rady Miejskiej I kadencji Wiktor Lemański oraz od wojewody lubelskiego Jadwiga Kapusta z Urzędu Miasta.

W części historycznej prof. Ryszard Szczygieł z Instytutu Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wygłosi okolicznościowy referat zatytułowany „Lokacja miasta Hrubieszowa i jego dzieje od XV do XXI wieku”.

Uroczystość zakończy koncert Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej.
Z kolei w piątek 3 września w ramach obchodów Grupa Teatralna GAMA wystawi w HDK „Kartotekę”. Spektakl zostanie zaprezentowany nie tylko z okazji jubileuszu miasta, ale także z okazji 10-lecia grupy.

***

Źródło:
www.iaslubelskie.pl