Jubileuszowy Dąb Hrubieszowski „Rubiesz 1400 – 2020” posadzono na terenie Trójki – ZDJĘCIA

23 września zaproszeni goście, dyrektor szkoły i grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Hrubieszowie uroczyście posadzili Jubileuszowy Dąb Hrubieszowski „Rubiesz” 1400 – 2020.

Reklamy

W 620. rocznicę powstania naszego miasta, społeczność Szkoły Podstawowej Nr 3 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego ”Hubala” – legendarnego żołnierza, sportowca, partyzanta, dołożyła swoją cegiełkę do tego, by Hrubieszów – miasto, w którym mieszkają, uczą się i odpoczywają było jeszcze bardziej urokliwe, czyste, pełne kwiatów i zieleni – aby było miejscem, z którym warto związać swoje życie.

Dobrym momentem uczczenia ”urodzin miasta” stała się II edycja ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew „sadziMY” pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy i małżonki Agaty Kornhauser-Dudy oraz inicjatywa „620 drzew na 620 – lecie Hrubieszowa” ogłoszona przez Panią Burmistrz Martę Majewską, dla uczczenia rocznicy powstania naszego miasta.

18 września br. o godzinie 9.00 uczniowie naszej szkoły: Karol Koniec z IV a i Maja Wrzołek z IV c z p. dyrektor w obecności Burmistrz Miasta Pani Marty Majewskiej, z rak nadleśniczego Mariusza Nagadowskiego odebrali sadzonki drzewek iglastych i sadzonkę dębu.

23 września br. o godz. 11.45 wszyscy uczniowie odświętnie ubrani zgromadzili się na dziedzińcu szkoły. Prowadzący uczniowie z klasy VIII a: Zuzanna Tychmańska i Bartosz Brzóska powitali przybyłych gości:

– Panią Martę Majewską Burmistrza Miasta Hrubieszowa,

– Pana Roberta Dudę podleśniczego z Nadleśnictwa Strzelce,

– Panią Annę Frączek naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska,

– Panią Małgorzatę Szczekan zastępcę przewodniczącego Rady Rodziców,

– Dyrekcję grono pedagogiczne, pracowników i uczniów szkoły.

Konferansjerzy przybliżyli historię powstania Hrubieszowa i nadania mu praw miejskich. Ponadto przypomnieli, że nasze miasto to nie tylko zabytki i historia. W samym mieście i najbliższych jego okolicach można napotkać wiele osobliwości przyrody. Na terenie miasta znajduje się 28 pomników przyrody, w tym 20 drzew, 1 krzew, 3 aleje i 4 skupiska. Do najważniejszych zabytków należą: dąb w parku miejskim i 4 jesiony wyniosłe w otoczeniu dworku Du Chateu.

Nawiązując do akcji sadzenia drzew uczniowie z klasy II b: Alicja Reguła, Izabela Dziewiczkiewicz, Aleksandra Zając, Karol Kański i Liwia Mazurek podkreślili wartość i walory obecności drzew w naszym życiu.

Głos zabrali również zaproszeni goście, którzy zachęcili do podejmowania tego typu przedsięwzięć sadzenia drzew. Mają one bowiem pożyteczne skutki dla środowiska.

Następnie zaproszeni goście, dyrektor szkoły i grupa uczniów uroczyście posadzili Jubileuszowy Dąb Hrubieszowski „RUBIESZ” 1400 – 2020.

Nazwa ta nawiązuje do dokumentów związanych z historią miasta. Pierwsza wzmianka o Hrubieszowie znajduje się w dokumentach z 1254 roku, gdzie określany jest jako osada, leżąca wśród lasów, z dworem myśliwskim. Większość badaczy uznaje, że nazwa miasta wywodzi się od słowa, pochodzącego z języka ruskiego – Hrubiesz (polski Grubiesz, Grabiesz lub Grębosz). Istnieje też teoria, że miasto przyjęło swą nazwę od nazwiska założyciela osady, Rubiesza.

Nawiązując więc do przeszłości postanowiono, że pamiątkowy dąb będzie nazywał się „RUBIESZ”.

Po posadzeniu dębu, każda klasa z wychowawcą zasadziła po 10 drzewek (daglezje i świerki) w wyznaczonych miejscach wokół szkoły.

Mamy nadzieję, że sadzonki się przyjmą i rosnąc będą towarzyszyły nam, jak i następnym pokoleniom sprawiając, że krajobraz wokół szkoły będzie bardziej przyjazny i piękniejszy.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 3 składa serdeczne podziękowania Pani Burmistrz Marcie Majewskiej z pracownikami Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska na czele z naczelnikiem wydziału p. Anną Frączek, Panu Nadleśniczemu Mariuszowi Nagadowskiemu wraz z pracownikami Nadleśnictwa Strzelce za życzliwość i przekazanie 200 sadzonek drzew. Panu Markowi Watrasowi – dyrektorowi HOSiR i Arturowi Kernowi – przewodniczącemu Miejskiej Rady Sportu za dostarczenie sadzonek do szkoły.

Pani Alicji Strójwąs-Mojsym za dekorację przygotowana na uroczystość, Pani Małgorzacie Hanc za przygotowanie dzieci do recytacji. Za przygotowanie miejsc do sadzenia drzew pracownikom szkoły na czele z kierownikiem administracyjnym p. Tomaszem Rubachą. Wszystkim wychowawcom klas, dzieciom i młodzieży za zaangażowanie.

Pamiętajmy!

Drzewa to nasze wspólne dobro! Zatem sadźmy drzewa!


info: SP nr 3, fot. Tomasz Lenard / SP nr 3