5 grudnia 2024

Już jutro Ogólnopolski Dzień Seniora. Prawie połowa Polaków nie pomaga osobom starszym

Prawie połowa Polaków w żaden sposób nie pomaga seniorom – tak wynika z najnowszego badania Millward Brown. Jeżeli już ich wspieramy, poświęcamy na to tylko kilka godzin dziennie.

Reklamy

49% Polaków nie pomaga seniorom

Aż 39% z nas poświęca na pomoc osobom starszym mniej niż 5 godzin tygodniowo

Reklamy

Opieka nad seniorem sprawia, że nie mamy czasu na urlop lub odpoczynek (24%), spotkania towarzyskie (23%), rozrywkę (22%), a także dla najbliższej rodziny, partnera i dzieci (18%)

Prawie połowa Polaków w żaden sposób nie pomaga seniorom – tak wynika z najnowszego badania Millward Brown przeprowadzonego na zlecenie Promedica24. Jeżeli już ich wspieramy, poświęcamy na to tylko kilka godzin dziennie. W związku ze zbliżającym się Ogólnopolskim Dniem Seniora, który obchodzony jest 14 listopada, warto przyjrzeć się, jak wygląda sytuacja osób starszych w naszym kraju.

Reklamy

Społeczeństwa na całym świecie starzeją się. Obecnie osób po 60. roku życia jest już 810 milionów, a w 2050 roku będzie ich 2 miliardy[1]. Jest to grupa, która szczególnie potrzebuje pomocy. Jednak, jak pokazuje badanie Millward Brown przeprowadzone na zlecenie firmy Promedica24, nie może na nią szczególnie liczyć. 

 

Robimy zakupy i zaprowadzamy do lekarza

Według najnowszego badania aż połowa Polaków (49%) nie pomaga osobom starszym. Pozostali (51%) deklarują wsparcie dla osób starszych przede wszystkim w bardzo podstawowym zakresie, tj. prowadzenie gospodarstwa domowego (80%), załatwianie spraw u lekarza (76%) i dotrzymywanie towarzystwa (73%).

Wyniki jasno pokazują, że mamy mało czasu dla seniorów. Obecnie żyjemy w strasznym pędzie. Manewrujemy pomiędzy pracą, rodziną i znajomymi. Trudno wtedy znaleźć czas, aby jeszcze pomóc osobom starszym. Często nie mamy także odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, które są wymagane w przypadku poważniejszych chorób seniorów, – mówi Dorota Machnik, Dyrektor Operacyjny z firmy Promedica24, lidera usług opieki nad seniorami w Polsce i za granicą.

 

Nie mamy czasu dla osób starszych

W Polsce istotną rolę odgrywa tradycja i przywiązanie. Potwierdza to badanie Millward Brown i Promedica24, które pokazuje, że najczęściej wsparcia osobom starszym udziela rodzina (69%). Jednak ilość czasu, który jesteśmy w stanie poświęcić na opiekę jest niepokojący. Aż 39% z nas poświęca na nią mniej niż 5 godzin tygodniowo. Częściej  takiej odpowiedzi udzielili mężczyźni. 27% osób pomaga od 5 do 10 godzin, a 9% od 10 do 20 godzin. Tylko 19% Polaków przeznacza na opiekę nad seniorami ponad 20 godzin tygodniowo. Tyle czasu może wygospodarować prawie trzy razy więcej kobiet (27%) niż mężczyzn (11%).

Co więcej około 1/3 Polaków podkreśla, że pomoc osobie starszej wymaga wyrzeczeń w życiu prywatnym. Najczęściej opiekunowie seniorów nie mają czasu na urlop lub odpoczynek (24%), spotkania towarzyskie (23%), rozrywkę (22%), a także dla najbliższej rodziny, partnera i dzieci (18%).

 

Ciężki los seniora

Jak wskazują analizy, liczba seniorów z roku na rok będzie wzrastać. Dlatego już dziś powinniśmy zastanowić się nad poprawą jakości ich życia. Tym bardziej, że w przyszłości to my będziemy w tej sytuacji. Warto się tym zająć, zwłaszcza, że według zagranicznych analiz Polska jest na szarym końcu pod względu ochrony zdrowia seniorów. W badaniu Global AgeWatch Index[2] znaleźliśmy się na 87. miejscu wśród 91 analizowanych krajów. W przypadku poziomu życia osób starszych, sytuacja wygląda niewiele lepiej. Uplasowaliśmy się na 62. pozycji.

Dlatego w badaniu Millward Brown i Promedica24 aż 40% Polaków uważa, że opieką nad osobami starszymi powinny zająć się wyspecjalizowane firmy i osoby. W przypadku pytania o to, jaki rodzaj opieki chcielibyśmy zapewnić seniorom w swojej rodzinie i sobie, gdy będziemy starsi najczęstszą odpowiedzią jest wsparcie ze strony bliskich (w obu przypadkach 62%). Natomiast drugim wyborem jest  opiekun w miejscu zamieszkania (odpowiednio 24% i 17%).

Opieka nad osobą starszą wymaga wiele czasu i poświęcenia. Jest to także duże obciążenie psychiczne. Jednak na szczęście istnieją inne formy pomocy seniorom. Jedną z nich są profesjonalne opiekunki i opiekunowie, którzy odciążają rodzinę, ale jednocześnie nie sprawiają, że senior czuje się odrzucony przez bliskich, – mówi Dorota Machnik, Dyrektor Operacyjny z firmy Promedica24.

Promedica24 to lider usług opieki nad seniorami na rynku europejskim. Firma zapewnia opiekę nad niesamodzielnym członkiem rodziny już od kilku godzin dziennie. Opiekun może również zajmować się seniorem w wybrane dni, całodobowo lub zamieszkać z podopiecznym.

Niezależnie od tego na jaką formę opieki się zdecydujemy warto już teraz odwiedzić lub zadzwonić do swoich rodziców lub dziadków, złożyć życzenia z okazji ich święta i poświęcić im trochę czasu, aby wiedzieli, że nam na nich zależy.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 27-30 września 2013 roku techniką CATIBUS na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 668 osób w wieku 35+.