Kalendarium hrubieszowskich sportów zimowych.

W ciągu 90 lat hrubieszowskiego sportu dużym powodzeniem w XX wieku cieszyła się rywalizacja sportowa w sportach zimowych, niestety w XXI wieku takich zawodów w Hrubieszowie i powiecie nie organizuje się, myślę, że czas najwyższy wrócić do tego współzawodnictwa. Poniżej kalendarium hrubieszowskich sportów zimowych, jakie zdołałem wydobyć z różnych źródeł.

Reklamy

Kalendarium hrubieszowskich sportów zimowych

 

Okres międzywojenny

 

1921 – Został założony w Hrubieszowie przez legionistów Józefa Piłsudskiego Związek Strzelecki, paramilitarna organizacja społeczno – patriotyczno – wychowawcza, która w szkoleniu nabywania i podnoszenia umiejętności sprawności fizycznych uwzględniała również m.in. narciarstwo.

 

1927 – W  Gimnazjum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie przy I Drużynie Harcerskiej, pod opieką nauczyciela gimnastyki Emanuela Kornelli Lecha, m.in. ćwiczono: saneczkarstwo, łyżwiarstwo, narciarstwo. Zawody o tytuł mistrzowskiego zastępu łyżwiarskiego i strzeleckiego w drużynie wygrał zastęp Żubrów.

 

Okres międzywojenny – w okresie zimowym  urządzano ślizgawki lub zjeżdżano, najczęściej na sankach lub butach z pobliskich pagórków.

 

1932 – Liga Morska i Kolonialna z Hrubieszowa w zimie na Huczwie na tzw. „Śluzie”, co roku urządzała ślizgawkę, po której jeżdżono na łyżwach i butach.

 

***

 

Lata pięćdziesiąte XX wieku

 

1954 – Ciekawa impreza odbyła się w Hrubieszowie 4.02., ponieważ po raz pierwszy zorganizowano Powiatowe Harcerskie Igrzyska Zimowe. Zawody zorganizował Kierownik Domu Kultury Dzieci i Młodzieży p. Józef Han. Program Imprezy obejmował: bieg patrolowy chłopców na 2300 m, bieg płaski na 2000 m, bieg zjazdowy na 80 m, jazdę zwinnościową, jazdę szybką na 500 m, zjazd na sankach i tor przeszkód dla dziewcząt.

 

1954 – Po w/w zawodach 10 osób udało się na zawody wojewódzkie w Kazimierzu. Najlepiej wypadł Edward Kopersio, zajmując 3. miejsce w jeździe szybkiej na 1000 m.

 

1955 – Na „Śluzie” w Hrubieszowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w łyżwiarstwie szybkim. Na 500 m wygrali: Irena Kodeniec przed Anną Gąsior, obie z SKS Grabowiec, Henryk Skic przed Edwardem Szulakiewiczem, obaj ze SKS Zrywu Hrubieszów (szkoła Mechaniczna), z kolei zwycięzcami na 100 m zostali: Marian Dolecki przed Wojciechem Ranskim, obaj z SKS Grabowiec.

 

1958 – W mistrzostwach powiatu w narciarskich biegach płaskich wygrali: 500 mMaria Paszek LZS Strzyżów i 3000 m  Kazimierz Michnowicz  LZS Hrubieszów.

 

1959 – Przy ulicy Wesołej była i jest tzw. „Góra Fela” tam wielu mieszkańców z Hrubieszowa oraz uczniowie z pobliskiej szkoły mechanicznej jeździli na sankach i nartach, były budowane skocznie. Pamiętam, że zazdrościłem szkole mechanicznej sanek, ponieważ były długie, wysokie, żelazne, oczywiście na warsztatach sami je robili. A zajęcia prowadził nauczyciel wf z tej szkoły p. Włodzimierz Charkowski. Poniżej tej góry było rozlewisko wodne, po którym jak był lód wiele osób jeździło na łyżwach, ślizgało się na butach, grano w hokeja kijami wykonanymi przez siebie. To samo robiono na pobliskiej Huczwie, a celem najważniejszym było objechać na łyżwach dookoła Hrubieszowa po Huczwie. Łyżwy były przytwierdzane do żabek, które z kolei umocowane były na obcasach butów. Na pobliskich łąkach były stawki wodne, pamiętam z kolegami na środku wstawialiśmy grubszy kij, który przymarzał, następnie na jakichś linach (sznurach) przywiązywaliśmy sanki, a drugi koniec do tego kija. Jeden czy dwóch pchało tę linę, a inni siedzieli na sankach i kręcili się w kółko, było fajno, pomimo, że często tak koledzy kręcili, że lądowało się fikołkami w śniegu, oczywiście, szczególnie jak były dziewczyny.

 

Lata sześćdziesiąte XX wieku

 

1960 – Kiedy uczęszczałem do szkoły podstawowej przy ulicy Żeromskiego idąc na boisko szkolne była górka, na której chłopcy samoczynnie urządzali ślizgawkę. Tuż za zastępczą salą gimnastyczną było jeszcze trudniej, ponieważ były uskoki. Nie każdy potrafił po nich zjechać, a niektórzy robili to na łyżwach i nawet tyłem. Oczywiście jeżdżono również na sankach, pojedynczo, dwójkami, ile wejdzie, przodem, tyłem, leżąc, klęcząc, stojąc, na koguta, slalomem, kto szybciej, kto dalej, skacząc na wertepach lub zbudowanych sztucznych skoczniach. Na nartach też jeździli, ale nieliczni.

 

1963 – Zjechać na nartach, sankach czy butach z „Lisiej Góry” na Tatarce, nie każdy był tak odważny.

 

1964 – Systematycznie organizowano zawody również porą zimową 16.02. w Hrubieszowie rozegrano Indywidualne Mistrzostwa w Narciarstwie. Najlepiej zaprezentowali się, wśród dziewcząt:  1 km – Izabela Teodorowicz przed Haliną Szeweńką, chłopcy ur. w  1950 r. i mł. 1 km – Józef Pawlas przed Stanisławem Kawganko (wszyscy SKS Werbkowice), chłopcy ur. w latach 1950 – 1949, 2 km – Stanisław Słupny przed Andrzejem Wańczyckim (obaj SP 2 Hrubieszów), chłopcy ze szkół średnich: 3 km – 1. Andrzej Szczupak LO Hrubieszów przed Stanisławem Skowrońskim LZS Strzyżów, 5 km – Zdzisław Zawistowski ZSMR Hrubieszów, 8 km- Kazimierz Michnowicz LZS Hrubieszów.

 

1965 – 1992 Powiatowy i Rejonowy (działał w okresie 1976 – 1998, kiedy w kraju nie było powiatów) Szkolny Związek Sportowy  w czasie swojej działalności organizował zawody w sportach zimowych dla dziewcząt i chłopców dla szkół podstawowych oraz średnich m.in.: łyżwiarstwo szybkie i biegi na nartach, dla szkół podstawowych: łyżwiarstwo sprawnościowe (tzw. „Błękitna Sztafeta” dla dziewcząt i „Złoty Krążek” dla chłopców) oraz saneczkarstwo. Organizatorzy imprez: Antoni Weremko, Roman Giergiel, Janina Ewa Kitlińska.

 

1966 – Szkoła Przysposobienia Rolniczego w Hrubieszowie, co roku organizowała w zimie Kuligi dla młodzieży szkolnej, sanie i konie udostępniali rodzice uczniów, jeżdżono m.in. aż do Werbkowic.

 

1968 – Nauczyciel wf z LO im. St. Staszica Antoni Weremko razem z uczniami przez wiele lat przygotowywał lodowisko na ”Śluzie”. Jazdę na łyżwach ćwiczono na lekcjach i po, organizowano zawody szkolne i międzyszkolne.

 

Lata siedemdziesiąte XX wieku

 

1970 – 24.01. w Hrubieszowie rozegrano Mistrzostwa Powiatu w łyżwiarstwie dla szkół średnich, dz. 1. B. Dąbrowska 5:57,6, 2. Łoś Anna 5:58,2, 3. Wysocka 6:03,9, drużynowo: 1. LO Hrubieszów, chł. 4. Czapka Jerzy 4:11,7, 6. Charkowski 4:29,7, 8. Oleksiak R. 4:41,9, 10. Wiesław Watras 4:48,8, drużynowo: 2. LO Hrubieszów

 

1970 – 25.01. zorganizowano Spartakiadę Powiatową w narciarstwie, wygrali: Halina Miszczyszyn 2000 m w seniorkach, Jadwiga Tucka (obie LZS Turkowice)2000 m w juniorkach, Grażyna Malec 1000 m w młodziczkach, Wojciech Jakubczak3000 m w juniorach, Marian Nikodem 2000 m w młodzikach (wszyscy LZS Dołhobyczów), sztafeta 3 x 3000 m w juniorkach LZS Turkowice (J. Tucka, T. Socha, T. Dębowczyk), 3 x 2000 m w juniorach LZS Grabowiec (A. Bernard, S. Ilczuk, G. Kodeniec), 3 x 3000 m seniorów LZS Dołhobyczów (M. Nikodem, J. Jasiński, Wiesław Tokarz), ogólna punktacja: 1. LZS Dołhobyczów, 2. SKS Werbkowice, 3. LZS Turkowice.

 

1970 – Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w łyżwiarstwie szybkim 8. LO Hrubieszów w składzie: B. Dąbrowska, Z. Wysocka, Elżbieta Jeż, opiekun nl Maria Jakubiak.

 

1971 – Podczas Mistrzostw Województwa Lubelskiego w łyżwiarstwie szybkim dziewczęta z LO Hrubieszów, przygotowane do zawodów na „Śluzie” zajęły ponownie 8 miejsce w tym samym składzie: B. Dąbrowska, Zofia Wysocka, Elżbieta Jeż.

 

1972 – Kilkakrotnie lodowisko było wylewane z inicjatywy nauczycieli wf przy ZSMR w Hrubieszowie.

 

1973 – Już od 17 XII rozpoczęto budowę lodowiska przy SP 1 w Hrubieszowie i tak było na ogół przez wiele lat, nawet do roku 2010. Na tym lodowisku prowadzono lekcje wf, organizowano zawody szkolne i międzyszkolne, korzystali mieszkańcy pobliskich bloków.

 

1974 – Mistrzostwa LO Hrubieszów w jeździe szybkiej na lodzie: dz. 1. Siwak Zofia, 2. Banaszek Ewa, 3. Sitek Dorota (500+1000 m.), chł. 1. Tuczapski Bogdan, 2. Starykiewicz Tadeusz, 3. Domański Mirosław (500+15000 m.)

 

1974 – Mistrzostwa Powiatu SPP, dz. 1. Malicka Anna, 2. Siwak Zofia, 3. Banaszek Ewa (500+1000 m.) wszystkie LO Hr., chł. 1. B. Tuczapski, 2. T. Starykiewicz, obaj LO Hr., drużynowo 1. LO Hrubieszów.

 

1975 – Na stadionie OSiR w Hrubieszowie przez wiele lat wylewano lodowisko na boisku piłki ręcznej leżące w zakolu Huczwy. Przygrywała muzyka, wypożyczano łyżwy, kije hokejowe, krążki hokejowe, narty. Organizowano zawody międzyszkolne. Dwukrotnie wylano lodowisko na głównej płycie stadionu.

 

1976 – W Werbkowicach, kiedy nauczycielem wf w szkole podstawowej był Andrzej Malicki systematycznie budowano lodowisko, nawet na zbiornikach przy Cukrowni. Przez to uczniowie posiadali wysokie umiejętności, które wykazywali podczas zawodów.

 

1977 – W SP nr 2 w Hrubieszowie w ramach hasła „Zmieniamy boiska na lodowiska” działało przy szkole lodowisko, grała muzyka, wypożyczano szkolne łyżwy, kije hokejowe, krążki, sanki. Z uczniów przy pracach wyróżniali się: Wiesław Grzyb, Ireneusz Barański, Sylwester Tymosiewicz, Marek Kata.

 

1977 – Iwona Serwan z SP nr 2 w Hrubieszowie zakwalifikowała się po zawodach powiatowych i wojewódzkich na VII Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej dla szkół podstawowych w Zakopanem w jeździe szybkiej na lodzie na 200 m plus400 m, w sumie 90-ta (168 zawodniczek, 2-ga z zamojszczyzny).

 

1978 – 12 I  odbyły się Mistrzostwa Rejonu (powiatu) Hrubieszowskiego Szkół Podstawowych w jeździe szybkiej, Złotym Krążku, saneczkarstwie, Błękitnej Sztafecie.

 

1978 – 12 II młodzież SP 1 wzięła udział w kuligu zimowym z dyr. Romanem Giergielem i nauczycielami wf, trasa: Hrubieszów, Sławęcin, Wolica, Brodzica, Bogucice (las), było ognisko, przebieranie sań, budowa rzeźb ze śniegu.

 

1978 – Pamiętam, że bardzo dobrze na nartach jeździli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dołhobyczowie, przygotowywani przez nauczyciela wf Jana Karczewskiego.

 

1978 – Uczniowie z SP nr 2 w Hrubieszowie najlepsi w zawodach rejonowych w: „Błękitna Sztafeta” dz. w składzie: Renata Popławska, Mariola Binięda, A. Prystupa, „Złoty Krążek” chł. Jacek Przytuła, Mariusz Oktaba, Grzegorz Minorowski, Jarosław Perechubka, S. Borusiewicz, Saneczkowy tor przeszkód: chł.1. A. Przytuła, 2. Mariusz Kasa, 3. Robert Harasymiuk, dz. 1. Jolanta Hojda, 2. Mariola Betiuk, 3. Zdzisława Kozyra, jazda szybka na lodzie: 1. Dorota Kowalczuk i Kania Marek. Uczniowie do zawodów byli m.in. przygotowywani do zawodów na stawkach znajdujące się na Targowicy.

 

1978 – Mistrzostwa Województwa Zamojskiego w Łyżwiarstwie Szybkim juniorki: 3. Małgorzata Raczyńska, juniorzy 2. Andrzej Kwiatkowski, jun. mł. 1. Irmina Kwaśniewska, 6. A. Bednarek, j. mł. 6. K. Mikuliszyn (wszyscy ZSO 2 Hr. – LO) drużynowo: 2. ZSO 2 Hrubieszów, pkt. rejonów 2. ZRG SZS Hrubieszów.

 

1978 – Boisko SP nr 2 w Hrubieszowie zostało zamienione na lodowisko, przeprowadzono również konkurs w śniegu „Sport w wyobraźni Ucznia”, wyróżnili się: Irena Tarcz 8 a, Mirosław Dąbrowski 8 c, Wojciech Pawluk 5 c, Marek Safin 6 a, Jarosław Szpot 6 a, Jacek Kolasa 6 a.

 

1978 – 12 stycznia został wspólnie z ZHP zorganizowany kulig dla członków SKS i ZHP działających przy SP nr 2 w Hrubieszowie, zwiedzono pobliskie okolice, bawiono się w śniegu, ścigano się na sankach, tańczono przy ognisku i wzięto udział w „Teleturnieju Olimpijskim”, w którym zwyciężyli: 1. Jańczuk Robert 6 a, 2. Mirosław Dąbrowski 8 c, 3. Socha Dariusz 8 a.

 

1979 – 17 I odbyły się Mistrzostwa Rejonu (powiatu) Szkół Podstawowych w jeździe szybkiej na lodzie, m.in. dz. r. 1965 – 5. Grzesiuk Jolanta SP 1, r. 1964 – 6. Tarkowska Ewa obie SP 1 Hrubieszów.

 

1979 – 19 I podczas Rejonowych Mistrzostw w Sportach Zimowych uczniowie z SP 2 w Hrubieszowie wygrali wszystkie konkurencje i tak: jazda szybka rocznik 1964 w składzie: dz. Dorota Siemko i Grażyna Cyganowska, chł. M. Kamiński i Krzysztof Paluch; jazda szybka r. 1965 w składzie: dz. Małgorzata Fiedur, Renata Popławska, Marzena Paluch, chł. Jacek Przytuła, S. Borusiewicz, Andrzej Sienkiewicz, Błękitna sztafeta r. 1965 w skł.: Renata Popławska, Mariola Binięda, Małgorzata Urbaniak, Błękitna sztafeta r. 1966 w składzie: Małgorzata Szczepańska, Mariola Betiuk, Małgorzata Nowaczewska, Złoty Krążek r. 1965 w składzie: Jacek Przytuła, S. Borusiewicz, Andrzej Sienkjiewicz, Grzegorz Minorowski, J. Chmielwski, Złoty Krążek r. 1966 w skł.: Marek Safin, Robert Harasymiuk, S. Iwański, Waldemar Rudiuk, A. Chmurzyński.

 

1979 – 19 I rozegrano „Złoty Krążek” dla chł. 2. SP 1 Hrubieszów i „Błękitną Sztafetę” dla dz. 2. SP 1 Hrubieszów.

 

1979 – W ferie zimowe 35 osób z SP nr 2 w Hrubieszowie wzięło udział w obozie sportowym w Zwierzyńcu a 30 w zimowisku na miejscu, przy szkole działało również lodowisko, jeżdżona na sankach i nartach, budowano mury obronne ze śniegu, toczono walki na śnieżki i zdobywanie tych zamków.

 

1979 –  1 lutego odbyły się biegi narciarskie rocznika spartakiadowego Szkół Ponadpodstawowych, dz. 1. Paczos Maria ZSO 2 Hr., chł. 1. Zbigniew Sadlej, 2. Niewiadomski Mirosław, 3. Mordacz Stefan (wszyscy ZSMR Hr.), 4. Kołciuk Bogdan, 5. Mysiak Waldemar (obaj ZSO 2 Hr.) 6. Jan Torbiak ZSMR, drużynowo: 1. ZSMR Hr., 2. ZSO 2 Hr.

 

1979 – 4 II SP 1 zorganizowało kulig na 25 sań.

 

Lata osiemdziesiąte XX wieku

 

1980 – Mistrzostwa SP nr 2 w Hrubieszowie w jeździe szybkiej na lodzie zorganizowane na swoim lodowisku, klasy 8 dz: 1. Beata Kaspruk, 2. Bożena Kwaśniak, 3. Marzena Paluch, chł. 1. Mariusz Oktaba, 2. Marek Safin, 3. Grzegorz Minorowski, chł. kl. 7  1. Robert Harasymiuk, 2. Jarosław Cyba, 3. S. Iwański

 

1980 – Mistrzostwa SP nr 2 w Hrubieszowie zorganizowane również na swoim lodowisku, „Błękitna Sztafeta” klasy 7 dz. 1.Gabriela Iwańczuk, 2. J. Hojda, 3. M. Betiuk, kl. 6: 1. Alicja Wróblewska (tak, tak obecnie Borkowska dyr. Staszica), 2. Renata Panasiewicz, 3. Beata Misiuk, kl. 5: 1. Elżbieta Turzyńska, Małgorzata Misiuk, E. Przybysz, „Złoty Krążek” chł. kl. 6-te: 1. Mirosław Denesiuk, 2. R. Ogórek, 3. Z. Jakubczak, kl. 5-te: 1. J. Pukaluk, 2. Adam Tkaczuk, 3. M. Furdel

 

1980 – 15 I na  lodowisku przy SP nr 2 w Hrubieszowie odbyły się Mistrzostwa Rejonu w jeździe szybkiej na lodzie dz. 1. SP 2 Hrubieszów /Bożena Kwaśniak, 2. B. Kaspruk, 3. Marzena Paluch/, chł. 2. SP 2 Hr. /Grzegorz Minorowski, 4. R. Harasymiuk oraz „Błękitna Sztafeta: dz. 1. SP 2 Hr. w składzie: Alicja Wróblewska, Elżbieta Turzyńska, Renata Panasiewicz i 1. SP 2 Hr. „Złoty Krążek”  chł. w składzie: Jerzy Pukaluk, Adam Tkaczuk, Mirosław Denesiuk, Zbigniew Jańczuk, Robert Ogórek

 

1981 – 24 stycznia zorganizowano biegi narciarskie dla rocznika spartakiadowego, dz. 1500 m. 1. Maria Paczos, chł. 3000 m. 1. Stanisław Krosman, 2. Z. Radwański, 3. A. Mielniczuk (wszyscy ZSMR Hr.), 4. J. Paluch, 5. W. Popławski obaj LO Horodło, 6. Piotr Machometa LO Hr.

 

1982 – 3 lutego w Hrubieszowie rozegrano biegi narciarskie rocznika spartakiadowego, dz. 1000 m. 1. Iwańczuk Gabriela, 2. Ziółkowska Anna, 3. Sienkiewicz Elżbieta (wszystkie ZSZ Hr.), chł. 1000 m 1. Stankiewicz Artur, 2. Bocheński Marcin, 3. Jaszek Jarosław wszyscy SP 2 Hrub., 2000 m. chł. 1. Grabowski Jacek, 2. Radwański Zbigniew, 3. Sulowski Edmund wszyscy ZSMR Hrub.

 

1982 – W zimie przy LO w Hrubieszowie działało lodowisko szkolne, w innych latach również.

 

1983 – 25 II w Hrub. zostały rozegrane Szkolne Biegi Narciarskie SPP dz. 1. Iwańczuk Gabriela ZSZ Hrub., 2. Borsukiewicz Elżbieta, 3. Świst Joanna (obie LO Hr.), 4. Ziółkowska Anna ZSZ Hr., chł. 1. Greluk Mirosław ZSMR Hr., 2. Buczek Andrzej, 3. Paluch Janusz obaj LO Horodło, 4. Grabowski Jacek ZSMR Hr.

 

1984 – Tradycyjnie – Lodowisko przy SP 1 w Hrubieszowie.

 

1985 – Dziewczęta i chłopcy z SP nr 2 w Hrubieszowie w Mistrzostwach Rejonu w łyżwiarstwie szybkim wywalczyli 1 miejsca, w składzie, dz.: Aleksandra Dobrowolska, Katarzyna Mazurek, Barbara Szczęk, Agnieszka Szymanek, chł. Piotr Bodnar, Waldemar Ciężki, Robert Majewski, Artur Gorajek,

 

1985 – Mistrzostwa Rejonu w narciarstwie dla szkół podstawowych, dz: 1. Lenard Joanna, 2. Machaj Małgorzata, chłopcy: 7. Majewski Robert, 9. Szymkowiak Jacek (wszyscy SP 2 Hr.)

 

1986 – W zimie działało przy SP 2 w Hrubieszowie lodowisko, na którym m.in. przeprowadzono mistrzostwa szkoły, grano w hokeja.

 

1987 – Dziewczęta z SP nr 2 w Hrubieszowie na 1 miejscu w zawodach Rejonowych i 3-cie na Wojewódzkich w „Błękitnej Sztafecie” w składzie: Ewa Tarnogórska, Anna Pietrosiuk, Monika Kuźma, M. Klimberzin, Monika Smalej, chłopcy na 2 miejscu w zawodach Rejonowych o „Złoty Krążek”, w składzie: Bartłomiej Koc, J. Mielniczuk, I. Hawryluk, R. Serafin, W. Aleksandrowicz, A. Serafin.

 

1988 – Przez wiele lat lodowisko było wylewane również przy terenie hrubieszowskiej Jednostki Wojskowej, z którego korzystali okoliczni mieszkańcy, jak i uczniowie z SP nr 2 w Hrubieszowie.

 

1989 – Wielokrotnie przy szkołach lodowisko wylewała hrubieszowska Straż Pożarna, po wcześniejszym przygotowaniu przez młodzież śniegowych band ochronnych.

 

***

 

XXI wiek

 

Stale było wylewane lodowisko przy SP nr 1 w Hrubieszowie, często na stadionie (jest i obecnie). Dzieci jeżdżą na sankach czy nartach z górki usypanej w pobliżu SP 1 i Gimnazjum nr 1 w Hrubieszowie, oraz z górki (szczególnie dzieci z „Popówki”) przy budynku ZNP, zapewne i w innych miejscach. Dzieci z dwójki zjeżdżają na sankach z poboczy boiska szkolnego. Od czasu do czasu są organizowane kuligi z ogniskiem. Nieliczne szkoły od czasu do czasu organizują naukę jazdy na nartach wyjeżdżając na stoki Roztocza, a nawet w góry.

 

Niestety,

 

od wielu lat nikt nie organizuje zawodów w sportach zimowych a szkoda!!! Ciekawe? Kto teraz najszybciej jeździ w Hrubieszowie na łyżwach czy nartach!? A może, któreś stowarzyszenie, HOSiR lub szkoła skusi się i zorganizuje takie współzawodnictwo, jest mroźno, ale do wiosny coraz bliżej!

 

***

 

Na podstawie

 

– Kronik szkolnych SP 1, SP 2, SP 3, LO Staszic, ZS 4 Hrubieszów

– Komunikatów powiatowego SZS, szkół i OSiR

– Własnych materiałów i pamięci

 

***

 

Opracował – mak

 

***

 

Protokół

II Zebranie Społecznego Komitetu Organizacyjnego Jubileuszu „90 lat hrubieszowskiego sportu” oraz otwarcia areny lekkoatletycznej i płyty piłkarskiej – 9.08.2011 r.

 

We wtorek w dniu 9.08.2011 r. o godz. 10.00 w siedzibie biura obsługi ruchu turystycznego mieszczącego się w UM (stary budynek), rozpoczęło się zebranie Społecznego Komitetu Organizacyjnego „90 lat hrubieszowskiego sportu w latach 1922 – 2012” oraz uroczystego otwarcia areny lekkoatletycznej i płyty piłkarskiej na stadionie HOSiR w Hrubieszowie.

W zebraniu uczestniczyli pani, panowie: Małgorzata Muzyczuk, Krzysztof Brudnowski, Bogusław Lachowicz, Henryk Lebiedowicz, Maciej Łyko, Mieczysław Śliwiński, Marek Watras i Marek A. Kitliński oraz zaproszeni Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta p. Szymon Patkowski oraz inspektor Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki w Starostwie Powiatowym p. Paweł Kłosiński.

Zebranie otworzył gospodarz biura p. Marek Watras, dalsze prowadzenie spotkania przekazując p. Markowi A. Kitlińskiemu, który przedstawił projekt obchodów Jubileuszu godzinno – minutowy z dyscyplinami sportowymi i innymi działaniami z rozbiciem na poszczególne dni, który po poprawkach, jest nadal gotowy do dalszych poprawek.

Zaprojektowano datę uroczystości i towarzyszących im imprez sportowo – artystycznych na 2 i 3 czerwca 2012 roku z zaznaczeniem rozeznania sytuacji, co się dalej będzie działo na stadionie HOSiR.

Marek Watras poinformował, że projekt pisma do Sądu Rejonowego w Hrubieszowie z prośbą o zawieszenie na budynku Sądu wspomnianej TablicyHrubieszowie wspomnianej oraz projekt napisu na Tablicę Pamiątkową TG „Sokół” Hrubieszów przygotowany przez polonistę z ZS nr 3 w Hrubieszowie p. Roberta Szwanca został przekazany dla sekretarza UM w Hrubieszowie p. Czesława Podgórskiego, który zobowiązał się do właściwego zinterpretowania pisma i przesłania go do prezesa Sądu w Hrubieszowie. Marek A. Kitliński przekazał, że po rozmowach z Naczelnikiem Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie Dariuszem Czujkowskim procedura zawieszenia Tablicy poświęconej przedwojennej Jednostce Strzeleckiej i Klubu Sportowego „Strzelec” w Hrubieszowie na budynku Biblioteki przy ul. Ciesielczuka będzie kierowana przez Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie i nie powinno być z tym zadaniem kłopotów.

Kitliński przekazał również, że p. Andrzej Romański zaproponował wydrukowanie w formie sponsoringu plakaty Festynu. Rozmawiał również z filatelistą p. Stanisławem Jurczukiem o wystawie znaczków sportowych w hrubieszowskim Muzeum, uzyskując pozytywne poparcie i ustalono spotkanie z filatelistami posiadającymi takie zbiory. M. Kitliński zwrócił się również z prośbą do obecnych o rozpoznanie się w związkach sportowych o możliwości wystąpienia dla zasłużonych osób o odznaczenia.

Następnie obecne osoby z Zespołu przedstawiły projekty rywalizacji w przysługujących ich dyscyplinach sportowych, przy których dyskutowano i wysuwano dodatkowe propozycje lub zmiany. M.in. ustalono o rezygnacji z rozegrania wyścigu pływackiego po Huczwie, ze względu na wiele procedur i obostrzeń z tym związanych.

Wstępnie ustalono regulamin rozgrywek międzygminnych w piłce nożnej, oraz ewentualnych rywali w innych meczach piłkarskich. Zadecydowano, że powinien być wydany Folder nawiązujący do historii hrubieszowskiego sportu, dyplomy, puchary. Co więcej, to wszystko będzie zależało od pozyskanych finansów, o które każdy z członków Zespołu powinien zadbać. 

Ustalono termin następnego zebrania – wtorek – 13.09.2011 r. g. 14.00 w siedzibie Informacji Turystycznej UM (stary budynek), na który odpowiedzialni za poszczególne zadania powinni przygotować projekty z uwzględnieniem:

– nazwa zadania

– system rozgrywek

– sposób nagradzania

– koszty zadania z wyszczególnieniem, co na co

– ilość sędziów

– osoby wspierające

– zabezpieczenie sprzętu i urządzeń do przeprowadzenia współzawodnictwa

– inne

 

Protokołował

Marek A. Kitliński

 

***

 

Całość opracował –

 

Marek Ambroży Kitliński (mak)