Kalendarium hrubieszowskiej filatelistyki

Już od najdawniejszych czasów zamiłowanie do zbieractwa i gromadzenia ciekawych i pięknych przedmiotów towarzyszyło człowiekowi. Była to chęć zaspokojenia ciekawości, chęć posiadania, poznania otaczających go przedmiotów, zabawy, przyjemności i odpoczynku.

Reklamy

Zbieranie, posiadanie i gromadzenie ulubionych przedmiotów zawsze stanowiło pasję człowieka a ich oglądanie, układanie, eksponowanie wprowadza spokój, ukaja nerwy, zapobiega stresom, przynosi zadowolenie.
Jednym z najtańszych i miłych hobby jest filatelistyka. Nie potrzebne są duże pieniądze, ani nakłady, aby dopatrzyć się piękna w znaczku, odkryć jego walory i go polubić.

Zbieranie znaczków pocztowych i zainteresowanie filatelistyką stało się zjawiskiem tak powszechnym , że znaczkiem – jako obiektem kolekcjonowania, zajmuje się obecnie w świecie kilkadziesiąt milionów ludzi.

Znaczki zbierają dzieci i dorośli, ludzie bogaci i ci, którzy dysponują ograniczonymi zasobami. Ale wszyscy pod jednym względem są równi, ogarnięci pasją, która ich łączy i daje im radość, zadowolenie i wytchnienie po codziennej pracy.
Szczególnie młodzież może dużo skorzystać z tego hobby, gdyż zbieranie znaczków nie tylko pomaga w poznaniu świata, geografii, historii, kultury, ale uczy systematyczności i porządku.

Filatelistyka jest formą kolekcjonerstwa powstałą z chwilą wydania w 1840 roku w Anglii pierwszego znaczka pocztowego. Tan mały skrawek papieru zrobił szybko furorę na cały świecie.

Od 1840 roku przykładem Wielkiej Brytanii w bardzo krótkim czasie prawie wszystkie państwa wydały znaczki. W Polsce było to 1 stycznia 1860 roku. Wraz z powstaniem znaczka zaczęły też powstawać pierwsze kluby (związki) filatelistyczne zrzeszające zbieraczy.
Pierwsze stowarzyszenie filatelistów powstało w 1861 roku w Nowym Jorku, a w Polsce w 1893 r. powstał "Klub Filatelistów" w Krakowie.
Po drugiej wojnie w 1951 roku powstaje Polski Związek Filatelistów – jedyna ogólnopolska organizacja która zrzesza wszystkie kluby i związki terenowe.

Zorganizowany ruch filatelistyczny w powiecie hrubieszowskim zaczyna się w Turkowicach.
9 grudnia 1953 roku Wincenty Piątak powołał do życia pierwsze Wiejskie Koło Młodzieżowe na terenie województwa lubelskiego.
Z inicjatywy Piątaka wydawane były biuletyny pod tytułem "Uczmy się filatelistyki". W początkowej fazie działania koło liczyło 13 członków.

22-28 lipiec 1954 r. odbyła się wystawa filatelistyczna na której swe zbiory prezentowali hrubieszowscy kolekcjonerzy. M.in. Stanisław Pryl, Stanisław Marszałowicz, Benjamin Burda, Zygmunt Siejkowski.

Podczas wystawy stosowano pierwszy w historii Hrubieszowa kasownik okolicznościowy.
W latach 60 – tych działalność wystawienniczą i wydawniczą prowadzi nadal Wincenty Piątek. Działał on w Domu Kultury Dzieci i Młodzieży (Dom Harcerza).

Z chwilą tragicznej śmierci w styczniu 1972 r. jednego z członków koła – Szubstarskiego działalność koła ustała.
Próby jego reaktywacji kilkakrotnie podejmował Stanisław Jurczuk. Po wielu niepowodzeniach pierwsze zebranie doszło do skutku w dniu 7 maja 1973 roku. Z biegiem lat do Koło wstępowali nowi członkowie.
Organizowano wiele ciekawych wystaw i prezentacji, spotkań wymiennych, wydawano karty okolicznościowe i katalogi.

Hrubieszowscy filateliści za swoją działalność otrzymywali różnego rodzaju wyróżnienia od Zarządu Głównego i Okręgowego Polskiego Związku Filatelistów, m.in. brązowe, srebrne i złote odznaki PZF.

Hrubieszowscy filateliści wystawiali swoje zbiory m.in. na następujących wystawach:
– Okręgowa Wystawa Filatelistyczna "Zamość`92" – Władysław Kopera otrzymując dyplom w randze medalu brązowego
– Wystawa Filatelistyczna "400 lat Zwierzyńca" – Stanisław Jurczuk, Karol Bałszan, Władysław Kopera
– I Krajowa Wystawa Filatelistyczna "Nauka – Kultura – Sztuka" Zamość`94 – Władysław Kopera otrzymując dyplom w randze medalu posrebrzanego
– Okręgowa Wystawa Filatelistyczna "Motywy Religijne – Tomaszów Lub. `94" – Władysław Zieliński, Karol Bałszan.

W 1983 roku Wojciech Patro z Koła Młodzieżowego działającego przy Kole nr 14 PZF otrzymał na Międzynarodowej Wystawie Filatelistycznej "Junior – Socphilex" w Berlinie za zbiór znaczków dyplom na medal posrebrzany, a następnie:
– na IV Krajowej Młodzieżowej Wystawie Filatelistycznej "Koszalin `86" dyplom na medal pozłacany
– na XV Ogólnopolskiej Wystawie Filatelistycznej "Poznań`87" medal posrebrzany
– na światowej Wystawie Filatelistycznej "Finlandia `88" medal brązowy
– na V Krajowej Młodzieżowej Wystawie Filatelistycznej :Wielkie Nadzieje – Gliwice`89"
– na Okręgowej Wystawie Filatelistycznej "Zamość`92" dyplom na randze medalu srebrnego"

Nestorem hrubieszowskiej filatelistyki wg kolegów z Koła jest Władysław Zieliński, który za swoje zbiory otrzymał aż 40 dyplomów. Swoje kolekcje wystawiał na pokazach i wernisażach krajowych 30 razy.

Obecnie pomimo mniejszej ilości członków życie filatelistyczne nadal istnieje, dzięki pomocy Hrubieszowskiego Domu Kultury, który udostępnia sale na każdą 3 – ią niedzielę miesiąca w godzinach 11:00 – 14:00 spotykają się filateliści, którzy prezentują swe zbiory i dyskutują. Oprócz filatelistów spotykają się też numizmatycy i zbieracze staroci.

Dziś w Kole działają m.in. Stanisław Jurczuk, Krzysztof Kowalewski, Ryszard Kasztelański, Stanisław Rączkowski, Maurycy Mikita, Zenon Panasiewicz, Wręga Józef, Nowak Ryszard, Osuch Czesław, Zieliński Władysław, Bałszan Karol, Kopera Władysław.

Wszystkich hobbystów serdecznie zapraszamy do HDK – u w każdą trzecią niedzielę miesiąca w celu udziału w spotkaniach względnie zapisanie się do koła filatelistów w myśl hasła "Znaczek – kształci – uczy – bawi".

Dziękuje członkom Koła za materiały i rozmowy na podstawie których powstał ten artykuł.

zobacz zdjęcia >>