Kalendarium „Lechitów” – część II

Hrubieszów 25 lat, tyle minęło od pierwszych poczynań zespołu wokalno – instrumentalnego „Lechici”, powołanego przez organistę Leszka Opałę, wspieranego przez ks. prałata Andrzeja Puzona, działającego przy hrubieszowskiej parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Czego dokonali, o czym, komu, kto i gdzie przedstawiali swój repertuar można dowiedzieć się z II części ich kalendarium.

Reklamy

***

Kalendarium „Lechitów” – część II

2000 – Nowy Rok XXI wieku rozpoczął się dla „Lechitów” od koncertów Kolęd i Pastorałek w hrubieszowskich szkołach: SP nr 1, SP nr 2, SP nr 3, G nr 2, G nr 3 i ZSE. Repertuar: Jingle bells, Przy onej górze, Bosy pastuszek, Bracia patrzcie jeno, Luli- laj, Hej, w Dzień Narodzenia, Oj, Maluśki, Gore Gwiazdka, Gwałtu, gwałtu, Kołysanka N.M.P., Cicha Noc, Cztery lata, Adeste Fideles. Wystąpili: I. Szwanc, B. Polak, M. Sołtysiak, M. Klimberzin, S. Niemczyk, M. Słupna, A. Brzostowska, J. Kaczkowska, M. Dec, K. Załuski, P.Kasztelański, L. Skowroński, kier. muz. L. Opała, prowadzenie ks. A. Puzon. W Szkole Podstawowej nr 1 jako solistka zadebiutowała Aleksandra Opała – córka „szefa” Lechitów, zaśpiewała pastorałkę pt. „Bosy pastuszek”, za którą na I Otwartym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Szczebrzeszynie otrzymała II nagrodę.

2000 – W styczniu zespół „Lechici” dał koncerty kolęd w Równem i Włodzimierzu Wołyńskim na Ukrainie

2000 – 30 I zespół obsłużył Mszę św. w Kościele św. Rodziny w Lublinie na Czubach, w miejscu, gdzie w 1987 r. odbywał swą wizytę Papież Jan Paweł II. Po mszy św. wystąpił z koncertem kolęd, który był nagrywany i emitowany przez TV Lublin. Pieśni bożonarodzeniowych zespołu można było także posłuchać w Radio Plus. Po południu Zespół wystąpił w Seminarium Duchownym. Po występie i wielu gratulacjach, uczestniczyli w smacznym „kleryckim” obiedzie.

2000 – Zespół występował w składzie: soprany: Małgorzata Nosko, Beata Polak, Iwona Szwanc, Martyna Sołtysiak, Marta Klimberzin, alty: Agata Wojciechowska, Ewelina Tymecka, Justyna Kaczkowska, Aneta Brzostowska, Marta Słupna, tenory: Krzysztof Załuski, Marcin Dec, Tomasz Dąbrowski, Łukasz Warenica, basy: Sławomir Niemczyk, Paweł Kasztelański, Leszek Skowroński, kierownik muzyczny – Leszek Opała

2000 – 1 III w HDK odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej poświęcona obchodom jubileuszu 600 – lecia Hrubieszowa. Zespół czynnie uczestniczył w niej występując z recitalem. Repertuar: Hymn Narodowy, Pieśń o moim mieście (sł. K. Kołtun, muz. L. Opała). Utwór ten został napisany specjalnie na tę okazję i wykonany po raz pierwszy. Kolejne piosenki to: O Ziemio Polska, Hrubieszowska Ty Ziemico, Tu jest mój Dom, Jasnoniebieska(solistka I. Szwanc), Życzymy, życzymy .. konferansjer ks. A. Puzon.

2000 – 25 III występ zespołu w Katedrze Zamojskiej w związku z VIII Rocznicą powstania Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej i obchodów Roku Milenijnego. Repertuar: Dobre czasy, wiersz w wyk. B. Polak, Ona jest piękna, Izrael, Pieśń o nienarodzonych, Jasnoniebieska, O Ziemio polska – wiersz B. Polak, Panno pszeniczna, Zamojska najłaskawsza Pani ..( pieśń wykonywana przez zespół po raz pierwszy), muz. L. Opała. Recital transmitowany był przez Katolickie Radio Zamość

2000 – 16 IV tradycyjnie w Niedzielę Palmową zespół w poszerzonym składzie śpiewał podczas wszystkich Mszy św.- Pasję wg św. Mateusza. Wykonawcy: soprany: Beata Polak, Dorota Wysocka, Marta Klimberzin, Martyna Sołtysiak, Marlena Huskowska, Agnieszka Misiuk, Emilia Sołtysiak, Katarzyna Zając, Anna Kokoszka, Małgorzata Nosko, Jolanta Fugiel, Iwona Szwanc, alty: Marta Rozkal – Kuczyńska, Małgorzata Adamus – Palatinus, Beata Jaśniak, Ewelina Tymecka, Ewelina Serafin, Małgorzata Hanc, Justyna Kaczkowska, Justyna Doda, Katarzyna Godzisz, A. Wojciechowska,Aneta Brzostowska, Krystyna Wojtowicz, Marta Słupna, tenory: Reginald Kawalec, Lech Serafin, Krzysztof Załuski, Tomasz Dąbrowski, Łukasz Warenica, Marcin Dec, basy: Sławomir Niemczyk, Paweł Kasztelański, Leszek Skowroński, Andrzej Pachla, Edmund Brzycki, słowa Chrystusa ks. A. Puzon, całość przygotował – L. Opała

2000 – 27 IV w 600 – lecie powstania naszego Miasta, w Krakowie w Katedrze Wawelskiej odbyła się uroczysta msza św. odprawiona w intencji mieszkańców Hrubieszowa. Mszę św. odprawił ks. dziekan A. Puzon, a kazanie wygłosił ks. K. Gawlik – proboszcz parafii św. Mikołaja w Hrubieszowie. Oprawę muzyczną zapewnił Zespół „Lechici” pod kier L. Opały. We mszy św. uczestniczył również znakomity i znany hrubieszowianin na stałe mieszkający w Krakowie – prof. Wiktor Zin z małżonką. Nie zabrakło też władz naszego miasta na czele z Burmistrzem p. J.Woźniakiem i jego zastępcą p. Z. Doleckim.

2000 – 5 V w Dziekanowie w miejscu I – szej siedziby Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego odbyły się uroczystości z okazji jubileuszu założenia tego Towarzystwa przez ks. St. Staszica. Zespół obsłużył mszę św. oraz wystąpił z recitalem, na który złożyły się pieśni religijne, ludowe i patriotyczne

2000 – 14 V w Pławnicy k/Chełma zespół wystąpił z koncertem w czasie Zjazdu Wołynian -byłych mieszkańców Ziemi Lubomelskiej

2000 – 20 V na Rynku Wielkim w Zamościu odbył się Festyn Radia Maryja pod hasłem „A to Polska właśnie”. Obecny był dyrektor Radia o. Tadeusz Rydzyk. „Lechici” obsłużyli mszę św. oraz dali koncert, podczas którego zaśpiewali m.in. pieśń pt. „Łaskawa Matko Boska” do słów i muzyki Elżbiety Przytuły.

2000 – 18 VI w „Jedności” ukazał się ciepły artykuł o osiągnięciach i przyjaciołach „Lechitów”

2000 – szefa zespołu p. Leszka Opałę spotkała miła uroczystość i tort z 40 świeczkami z okazji jego urodzin. Kierownik musiał wzywać pomocy do zgaszenia tych świeczek jednym dmuchnięciem.

2000 – 27 VIII w piękną słoneczną niedzielę odbyły się w Hrubieszowie Dożynki Wojewódzkie. Przebojem Dożynek była pieśń wykonana przez „Lechitów” pt. „Plon niesiemy plon w Chrystusowy Dom” , była i poezja. Mszę celebrował ks. biskup J. Śrutwa w asyście dziekanów obu Dekanatów: ks. A. Puzona i ks. K. Gawlika. Kazanie ks. A. Puzona było wielokrotnie przerywane gromkimi oklaskami. Korowód Dożynkowy przeplatany piosenkami „Lechitów” zakończył tę piękną uroczystość.

2000 – 3 IX Uroczystości Gminnych Dożynek odbyły się w Kułakowicach III. Oczywiście obsługa mszy św. i późniejsze występy były dziełem „Lechitów”, które przeplatano występami okolicznych artystów. Przydarzyła się też zabawna sytuacja ,no przecież…kier. L. Opale, który przedstawiając się komuś z gospodarzy uroczystości, wstał ale razem z krzesłem, bo przyczepiło mu się … do .. „pupy” . Sytuacja ta wywołała w zespole burzę śmiechu nie wyłączając oczywiście zaskoczonego bohatera zdarzenia.

2000 – 10 IX to był pracowity dzień dla zespołu. Rano uczestnictwo w uroczystościach z okazji otwarcia nowych budynków Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Trzeszczanach. Wieczorem – Kościół o.o. Franciszkanów w Zamościu i inauguracyjny koncert XXI Zamojskich Dni Muzyki z zaprzyjaźnionym Chórem :Rezonans” i Włościańską Orkiestrą im. K. Namysłowskiego została wykonana Kantata nr 61 – „Nun komm, der Haider Heiland” J. S. Bacha.

2000 – 16 IX na zaproszenie Dyrektora Radia Maryja zespół wystąpił na Wałach Jasnogórskich w Częstochowie ,gdzie odbyła się msza św. dla młodzieży, którą TV TRWAM transmitowała na cały świat. Zespół m.in. zaśpiewał „To nasze święto” (w tym solówka Lela „Śpiewając”). Członkowie zespołu zdobyli też autografy ważnych osobistości.

2000 – 17 IX wyjazd zespołu na Ukrainę do Torczyna, niestety była fatalna pogoda, mszę św. odprawił ks.A. Puzon i … zrobiło się ciepło w wypełnionym kościele. Później – smaczny obiad i „małe” zakupy. Było jak zwykle wesoło przecież atmosferę tworzą ludzie.

2000 – Z okazji Jubileuszu 600 – lecia naszego Miasta przed HDK odbył się festyn, podczas którego obok zaproszonych artystów z całej Polski i Ukrainy nie zabrakło i „Lechitów” . Koncert prowadzili Anna Dąbrowska i Jerzy Turewicz. Miłym akcentem było wręczenie kierownikowi zespołu podziękowania i nagrody – albumu o ziemi hrubieszowskiej wydanego z okazji jubileuszu. Wystąpili: I. Szwanc, M. Nosko, B. Polak, M. Sołtysiak, M. Klimberzin, M. Dec, K. Załuski, L. Skowroński, M. Słupna, A. Brzostowska, E. Tymecka, J. Kaczkowska

2000 – W dn. 3/5 XI w HDK odbył się V Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego. Wystąpiło aż 44 podmiotów wykonawczych z całej Polski. Uroczyste otwarcie odbyło się hymnem festiwalowym w wykonaniu „Lechitów”. Za całokształt pracy artystycznej zespół otrzymał od Burmistrza Miasta Hrubieszowa nagrodę w postaci wieży stereofonicznej. Podczas recitalu „Lechici” wystąpili z zespołem wokalno – instrumentalnym „Yago”, z którym odnowili współpracę po 10 latach ; m.in. zaśpiewano: „Jesteś królem”, „Zamek”. Koncert prowadziła „kpt.” Anna Dąbrowska ( dziennikarka TVP Lublin), z okazji jubileuszu Festiwalu płomienną mowę wygłosił ks. A. Puzon.

2000 – 11 XI Warszawa -występ zespołu w czasie uroczystości zorganizowanych z okazji Święta Niepodległości. Zespół został zaproszony przez prezesa Europejskiego Centrum Młodzieży i Rozwoju Demokracji Lokalnej. Główne uroczystości odbyły się w Galerii Porczyńskich im. Jana Pawła II. Szczególne wrażenie w wykonaniu „Lechitów” wywarła „Pieśń o nienarodzonych”, po zakończeniu, której nastąpiła „cisza”, a w chwilę potem … burza oklasków. Do Księgi Honorowej „Lechitów” wpisali się goście honorowi były Prezydent RP rezydującego w Londynie Ryszard Kaczorowski i Jego Eminencja ks. kardynał Józef Glemp, główny wizytator MEN – p.Krystyna Wojda. Następny występ zespołu nastąpił w Centrum Buisnes Club, a wieczorem w Pałacu Książąt Sapiehów, gdzie wieczorem odbył się Bal Niepodległościowy. ” Koncertowanie ” Lechitów zostało opisane w artykule miesięcznika „Jedność” w artykule pt; „Niepodległościowe śpiewanie Lechitów”, którego autorką była p.Marta Słupna.

2000 – 19 XI występ Zespołu w TV Regionalnej „Tu i Tam” z utworem

a cappella pt. „Marsz wiedeński”. Program prowadziła hrubieszowianka Anna Dąbrowska z TV Lublin

2000 – W studio „Yago” „Lechici” nagrali trzy kolędy: „Miłość w maleńkiej osobie” – sł. I. Szwanc, muz. L. Opała, „Nie było miejsca dla Ciebie” – sł. Mateusz Jeż, melodia nowosądecka, „Wigilijną cichą noc” – nieznany autor. Była to część materiału, który jest przygotowywany do nagrania płyty

2000 – Po wigilijnej kolacji, o północy udział zespołu w uroczystej Pasterce

2000 – 29 XII zespół wykonał kolędy na spotkaniu opłatkowym w Urzędzie Miasta.

2001 – W dn. 2/3 II z okazji rozstrzygnięcia II Etapu Konkursu Wiedzy Patriotycznej zespół „Lechici” gościł w Warszawie. Wśród znanych osobistości obecni byli m.in. arcyksiężna niemiecka i marszałek Sejmu p. Maciej Płużyński, którzy zostali rodzicami chrzestnymi syna rodziny państwa Rokoszów – Kuczyńskich. Chrztu udzielił Prymas Polski Kardynał J. Glemp. Pan Leszek Opała przez kilkanaście minut był … ministrem, pomyłkowo wzięty za byłego Kuratora z Lublina p. Sprawkę. Jak twierdził było mu nawet bardzo miło, więc być może kiedyś ? ..

2001 – 23 III Chełm Lubelski- koncert zespołu w III Powiatowym Przeglądzie Pieśni i Poezji Religijnej i Patriotycznej w składzie: I. Szwanc, P. Kasztelański, M. Nosko, B. Polak, M . Klimberzin, M. Sołtysiak, M. Słupna, A. Brzostowska, E. Tymecka, A. Wojciechowska, J. Kaczkowska, M. Dec, K. Załuski, L. Skowroński ;w repertuarze: Młodością Kolumbów, Krakowiaki – na Wawel, Jasnoniebieska,, Psalm 129, Wiązanka melodii krakowskich, Piechota, Raduje się serce, Izrael, Jezus (I. Szwanc), Zamek, Żeby Polska, Mix rozrywkowy, To nasze święto, Marsz

2001 – 8 IV zespół przedstawił opis męki Chrystusa – Pasji wg św. Mateusza

2001 – 6 V w Dziekanowie zespół „Lechici” po raz drugi wystąpił z recitalem podczas uroczystości zorganizowanej w 185 rocznicę założenia TRH ;za swój występ otrzymali podziękowania w postaci dyplomu i smacznego obiadku.

2001 – 6 i 12 V występ w Parku Miejskim pod pomnikiem Bolesława Prusa podczas obchodów „Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej Intelektualnie”. Za co również były podziękowania w postaci dyplomów od pani A. Laskowskiej – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. prof. Zofii Sękowskiej w Hrubieszowie

2001 – 19 V Rynek Wielki w Zamościu – recital zespołu w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia kard. S. Wyszyńskiemu pod hasłem Zamojszczyzna z Radiem Maryja .Do kroniki wpisu dokonali: ks.bp.J. Śrutwa, o.P.Andrukiewicz z Radia Maryja i Prezydent Zamościa M.Grzelaczyk.

2001 – Zostały zakupione nowe organy, z czego oczywiście najbardziej był zadowolony organista i jednocześnie kierownik „Lechitów” p. Leszek Opała, więc pozwolił sobie zrobić kilka zdjęć z nowym sprzętem

2001 – 20 V na zaproszenie dowódcy JW w Hrubieszowie płk. Edwarda Bargieły zespół pojechał do Trzciańca na poligon. Tam w kaplicy polowej obsłużyli mszę św. dla żołnierzy, a później – obiad i zabawa z muzyką przygotowaną przez chłopaków -„Lechitów”

2001 – 26/27 V w Hrubieszowie VI Nadbużańskie Spotkania Artystyczne pod patronatem Burmistrza Miasta. Za wspaniały występ zespół otrzymał podziękowania od Starosty i Burmistrza w postaci dyplomu

2001 – 17 VI „Lechici” uczestniczyli w uroczystościach odpustowych w parafii Świętego Brata Alberta w Przewodowie

2001 – Zespół został zaproszony do Krakowa do oprawy XV Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Wojskowych oraz Pikniku Militarnego

2001 – 26 VIII „Lechici” wystąpili podczas Gminnych Dożynek w Natalinie k/ Kamienia

2001 – W dn. 15/16 IX odbyła się Wizytacja Kanoniczna ks. bp. J. Śrutwy, która nawiązywała do Wizytacji ks. bp. Stefana Wyszyńskiego 55 lat wcześniej. Występ „Lechitów” podczas mszy św. rozpoczęła pieśń „Abba – Ojcze”, którą podjęło wojsko z 2 Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie oraz lud. Został również poświęcony sztandar dla Gimnazjum nr 2 w Hrubieszowie noszące imię ks. Kard. S. Wyszyńskiego. Przy śpiewie Nie bój się, wypłyń na głębię” oraz „My jesteśmy na ziemi światłem Twym” młodzież uniosła do góry zapalone kaganki – widok był wzruszający.

2001 – 19 IX w HDK odbyła się uroczystość wręczenia Patentów – Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny. „Lechici” wystąpili tam z recitalem. Po występie były podziękowania i gratulacje. Jeden z uczestników spotkania p. Józef Krzyżanowski dziękując za prezentowany repertuar odczytał swój wiersz napisany na serwetce podczas recitalu:

„A może by do Hrubieszowa

Gdzie pieśnią krzepią nas „Lechici”

Melodia swojska cię zachwyci

I pamięć wróci – ta wrześniowa

I zalśni w słońcu mundur szary

Serce zabije w weteranach –

Żyje wciąż pieśń – niezapomniana

Której tak chętny młody – stary

A może by do Hrubieszowa

Co pieśń i pamięć wiernie chowa”

2001 – 17 X – msza św. i oprawa muzyczna „Lechitów” w Horodle z okazji poświęcenia budynku Straży Granicznej

2001 – 27 IX udział w uroczystościach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Kościele p.w Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie. Na ręce ks. dziekana A. Puzona wpłynęły piękne podziękowania za wspaniały występ „Lechitów”

2001 – 8/10 XI HDK VI Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej

i Religijnej w Hrubieszowie. Wśród solistów I miejsce wyśpiewał Adam Rymarz z Krakowa, a spośród zespołów – „Yago” z Klubu Garnizonowego w Hrubieszowie, wyróżnienia specjalne: Zespół '”Nicoluas” z HDK oraz zespół „Lechici” otrzymali nagrody z rąk dowódcy 2 Korpusu Zmechanizowanego Gen. Dyw. Mieczysława Stachowiaka. Była również i nagroda dla dziekana Dekanatu Hrubieszów Północ ks. mjr. A. Puzona. Nagrody te wręczono

za podtrzymanie narodowych tradycji polskiej kultury płynącej z pieśni religijnej i patriotycznej, za duży wkład pracy i za organizację imprezy

2001 – W grudniu 2004 r. zespół nagrał czwartą już kasetę pt. „Kolędujmy Panu” składającą się z: przedmowy ks. A. Puzona; repertuar: Na niebie gwiazdka lśni (sł. I. Szwanc), O Gwiazdo Betlejemska, Oj maluśki, Przy onej górze, Nie było miejsca, Gwałtu ! Gwałtu! Pastuszkowie, Miłość w maleńkiej osobie (sł. I. Szwanc), Cztery lata, Bosy Pastuszek, Gore Gwiazda, Wołyńska pastorałka, Wigilijną cichą nocą. Aranżacja : L. Opała i T. Momot. Śpiewali: soprany: M. Klimberzin, M. Nosko, B. Polak, I. Szwanc, E. Sołtysiak, M. Sołtysiak; alty: A. Brzostowska, Katarzyna Godzisz, J. Kaczkowska, M. Słupna, E. Tymecka, A. Wojciechowska; tenory: T. Dąbrowski, M. Dec, Łukasz Warenica, K. Załuski; basy: P. Kasztelański, L. Skowroński, P. Szabat oraz dziecięcy zespół „Lechitki” z solistami: Aleksandra Opała, Karolina Suchecka, Agnieszka Szwanc, Natalia Tymecka. Nagranie zrealizowano w studio Yago, realizator Mariusz Telicki

2001 – 13 XII koncert w HDK z okazji Jubileuszu 10 – lecia Hrubieszowskiego Towarzystwa Muzycznego, którego „Lechici” są honorowym członkiem

2001 – 20 XII w zimowy bardzo mroźny wieczór przed kościołem garnizonowym zespół nagrywał kolędy dla TV – 3 Lublin

2002 – 27 I „Lechici” i „Lechitki” wystąpili w HDK z koncertem Kolęd i Pastorałek. Cel był szczytny, dochód został przekazany do trzech hrubieszowskich szkół podstawowych i Gimnazjum nr 2. Po koncercie odbyło się spotkanie opłatkowe w salce „Lechitów”

2002 – W lutym rozpoczęły się próby zespołu instrumentalnego, który będzie towarzyszył „Lechitom” w czasie występów i obsługi mszy św. w składzie: Ewelina Serafin – flet, Jakub Wójtowicz – saksofon, Adam Korycki – gitara, Jarosław Jonak – gitara, Łukasz Warenica – perkusja

2002 – Zespół już po raz siódmy wystąpił z koncertem w czasie Międzynarodowej Imprezy „Nadbużańskie Spotkania Artystyczne – Hrubieszów 2002, ale tym razem z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego; wspólnie wykonano: „Mój Pan powróci tu, O Panie Szukasz, Jezus, Laudate Dominum

2002 – 25 VIII Dziekanów – odbyły się tu uroczystości dożynkowe Gminy Hrubieszowskiej, której oprawę muzyczną nadał zespół „Lechici”

2002 – W ostatnią niedzielę sierpnia również był koncert dożynkowy zespołu, ale w Deputyczach, do których nie było łatwo dojechać, na dodatek w finale coś się nie zgadzało z tonacją (po prostu kierownik pomylił się i podał za niską ), ale .. zespół musiał sobie z tym poradzić i wykonał marsza a cappella później były gorące kiełbaski i z humorem wszyscy powrócili do domów. Koncert prowadziła M.Słupna

2002 – 7 IX przybył do naszego miasta obraz Matki Bożej Pocieszenia z Sokala. Uroczystościom przewodniczył ks. bp Jan Śrutwa i władze zakonne. Zespół również wziął w nich udział; wystąpił z repertuarem: Laudate Maryjam, Jutrzenka, Jasnoniebieska, Matka, Ona jest piękna, Matko, która nas znasz, Niech będzie chwała, Umiłowałeś nas do końca

2002 – 21 IX udział zespołu w uroczystościach Konsekracji Kościoła p.w. M.B. Częstochowskiej w Nieledwi

2002 – 13 X HDK udział w uroczystym Koncercie ku czci Jana Pawła II pt. „Świadek Nadziei”, w finale „Barka”

2002 – 15/17 XI HDK VII Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego, występ z repertuarem: Młodością Kolumbów

( hymn festiwalu ), Rozszumiały się wierzby, Czerwone maki, Prowadź mnie, Totus Tuus, Zaufaj Panu, prowadzenie ks p.pł. A. Puzon

2003 – Skład zespołu „Lechici”; soprany: Beata Polak, Małgorzata Nosko, Iwona Szwanc, Natalia Tymecka, Ewa Wąsik, Katarzyna Godzisz, Aleksandra Burda; alty : Aneta Brzostowska, Justyna Kaczkowska, Agata Wojciechowska, Marta Słupna, Aleksandra Opała, Magdalena Burda, Ewelina Tymecka; tenory: Tomasz Dąbrowski, Łukasz Warenica, Marcin Dec, Tomasz Dęga; basy: Krzysztof Załuski, Paweł Kasztelański, Jacek Wróbel; kierownik zespołu niezmiennie – Leszek Opała, opiekun – ks. dziekan Andrzej Puzon

2003 – W dn. 3/5 I zespół wyjechał na południe Polski (Bukowina Tatrzańska – Zakopane – Kraków). Zaprosił ich Bartek Koszarek – instruktor Zespołu Góralskiego „Mali Wierchowianie”. Było zwiedzanie, również skoczni narciarskich. W kościele parafialnym w Bukowinie podczas mszy św. zostały wykonane m.in. kolędy na góralską nutę: Oj, maluśki, A wczora z wieczora, Nawet nam się to udało. W Krakowie występ w Klubie Garnizonowym 2 Korpusu Zmechanizowanego z repertuarem: Jingle bells, Przy onej górze, O Gwiazdo Betlejemska, Gwałtu, Cztery Lata, Cicha noc, Gore gwiazda, Adeste Fideles, Kołysanka Matki Bożej, Hej, w Dzień Narodzenia, Wołyńska pastorałka, Bosy pastuszek, A wczora z wieczora. Koncert należał do udanych. Wszyscy byli zadowoleni i radośni do czasu , gdy okazało się, że podczas koncertu zespół został okradziony. Zniknęło część toreb, plecaków, dokumenty „…zanim, zdenerwowani tym co zaszło, wyjechaliśmy z Krakowa (wiadomo policja, dochodzenie, protokół itd.) minęło trochę czasu. Na domiar złego w drodze najpierw w busie popsuło się ogrzewanie,potem kierowca pomylił trasę, był więc płacz i „zgrzytanie zębów” !!! To był pamiętny wyjazd”.

2003 – Toruń 9/10 IV w Telewizji Chrześcijańskiej „Trwam” zespół nagrywał teledyski do utworów: Marsz Wiedeński – a cappella, Boży Posłaniec, Pamiętaj o tym, Prymas, Kresowe dzieci, O nienarodzonych, Ona jest piękna, To jest Wielkanoc, To nasze święto

2003 – Emerytka pani Elżbieta Trześniowska – Przytuła napisała słowa do pieśni pt. „Trwam” nawiązującą do nowopowstałej katolickiej stacji TV i przysłała ją do ks. A. Puzona z prośbą czy p. L. Opała nie mógłby napisać muzyki, a zespół wykonać ten utwór. Prośba została spełniona.

2003 – 13 IV w Niedzielę Palmową zespół w poszerzonym składzie o wszystkich chętnych śpiewających kiedyś w Lechitach wykonał Pasję wg św. Mateusza. Wystąpiło wówczas ponad 60 osób.

2003 – 4 V udział zespołu w Regionalnych Uroczystościach Staszicowskich w Dziekanowie

2003 – 24 V Jasna Góra – Częstochowa – występ „Lechitów” podczas

V Pielgrzymki Młodych Słuchaczy Radia Maryja

2003 – Udział zespołu w VIII Nadbużańskich Spotkaniach Artystycznych – Hrubieszów 2003

2003 – 7 VI zespół „Lechici” został zaproszony na Święcenia Prezbiteriatu w Katedrze Zamojskiej oraz 8 VI do obsługi mszy św. prymicyjnej ks. Wiesława Knapa w Majdanie Sopockim

2003 – 29 VI udział „Lechitów” z okazji Jubileuszu 100 – lecia Kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie, czyli swoim rodzimym kościele, który został wybudowany przez władze carskie razem z koszarami w latach 1903 – 1905. W czasie wojny Niemcy z kościoła zrobili stajnię i magazyny. W latach 1944 – 1953 – służył celom religijnym, niestety został zamknięty przez władze komunistyczne i znowu przekazany na magazyny, więc uległ dewastacji. Z inicjatywy ks. Stanisława Chomicza do kapitalnego remontu przystąpiono 27 VI 1982 r. Ze starego wyposażenia zachowały się tylko 2 żyrandole. 27 VII 1983 r. obowiązki proboszcza przejął ks. Andrzej Puzon

2003 – W lipcu zespół śpiewał podczas mszy św. w Krasnobrodzie na Górze Św. Rocha

2003 – W sierpniu jak zwykle zespół uczestniczył w uroczystościach i mszach św. z okazji „Święta Plonu”, tym razem w: Białopolu, Skierbieszowie, swojej Parafii, której przewodniczył ks. dziekan A. Puzon

2003 – 17 IX występ w uroczystej mszy św. na Cmentarzu Wojskowym z okazji 64 Rocznicy napadu Rosji na nasz kraj

2003 – „Lechici” wystąpili z recitalem podczas uroczystości z okazji otwarcia Zespołu Szkół w Uhrze k/ Chełma. Zaśpiewano tam : Krakowiaki, Na Wawel, Piechota, Czerwone maki, Kresowe dzieci, Stęskniony stoisz nad Bugiem, Mix żołnierski, Panno Pszeniczna, Jak ziarna różańca, Życzymy, życzymy

2003 – 12 X występ Lechitów i Lechitek w kościele M.B.N.P. i HDK z okazji XXV – lecia Pontyfikatu Jana Pawła II oraz Dnia Edukacji Narodowej;repertuar: Hymn narodowy, Hymn watykański, Gaudeamus igitur, Gaude Mater, wiersz „Słowiański Papież” (B. Polak), Barka, Boży Posłaniec, Totus Tuus, Ziarna, Jezu, Jezu, Wypłyń na głębię , wiersz – B. Polak, Zaufaj.

W HDK w części artystycznej wystąpili również zespół „Nicolaus” i Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej HDK

2003 – 26 X Tygodnik Katolicki „Niedziela” opublikował pieśń poświęconą Matce Bożej, patronce Ziemi Lubomelskiej na Wołyniu pt. „Lubomelska Panienka”. Autorem pieśni jest poeta z Chełma p. Krzysztof Kołtun, melodię napisał p. Leszek Opała. Pierwszym wykonawcą był właśnie zespół „Lechici” i od tej pory pątnicy śpiewają ją na kresowych pielgrzymkach.

2003 – 7/9 XI w HDK odbył się VIII Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego. Gośćmi honorowymi byli: „Eleni”, Zespół Tańca Ludowego UMCS z Lublina oraz Mieczysław Szcześniak, który razem z „Lechitami” wykonał „Dumkę na dwa serca”. W sumie wystąpiło 29 solistów i 17 zespołów. Wśród solistów zwyciężyła Małgorzata Boć z Rzeszowa a jej koledzy z grupy „Quarto” w kategorii zespołów.

2003 – 18 XI recital”Lechitów” w czasie finału XVIII Konkursu Fotografii Amatorskiej WP – FOTO – Zamość 2003: repertuar: Krakowiaki, Na Wawel, Zamek, Piechota, Raduje się serce, Kresowe dzieci, Samotny stoisz nad Bugiem, Czerwone maki, Kolumbowie, Ziarna, Śpiewajmy Bogu, Mix żołnierski; prowadzenie M.Słupna

2003 – 14 XII występ zespołu w Domu Dziecka w Zamościu, było to spotkanie wigilijne dla pracowników i wychowanków; program: Jingle bells, Przy onej górze, Oj, maluśki, Gore Gwiazda, Cztery lata, Gwałtu, gwałtu, Kołysanka Matki Bożej, Hej, w Dzień Narodzenia, O gwiazdo betlejemska, A wczora z wieczora

2004 – Zespół wydał trzecią płytę CD i piątą kasetę magnetofonową z pieśniami religijnymi pt. „Zachwycimy niebem cały świat”: Wprowadzenie ks. A. Puzon;repertuar: Jak ziarna różańca złączeni, Prośba (sł. i muz. I. Szwanc), Pange Lingua ,Gloriosi, Stabat Mater (U stóp krzyża), Trwam, Kresowe dzieci, Stabat Mater – Nr 13 Presto Assai, Boży posłaniec (sł. i muz. I. Szwanc), Ludu, mój ludu, Prymasie Tysiąclecia (muz. L. Opała), Jezus, Jezus, To jest Wielkanoc, Pamiętaj o tym …, To nasze święto W składzie: A. Brzostowska, T. Dąbrowski, M. Dec, K. Godzisz, E. Kaczkowska, J. Kaczkowska, P. Kasztelański, M. Klimberzin, S. Lebiedowicz, M. Nosko, A. Opała, L. Opała, D. Patyjewicz, B. Polak, E. Serafin – flet, J.Skierski, M. Słupna, I. Szwanc, L. Tarnowski, E. Tymecka, N. Tymecka, Ł. Warenica, E. Wąsik, A. Wojciechowska, J. Wróbel, K. Załuski. Aranżacje – Leszek Opała, realizator nagrania: Mariusz Telicki – Yago Studio, Krzysztof Załuski -Lechici Studio, projeky okładki – K. Załuski i S. Lebiedowicz

2004 – 4 IV kolejne wykonanie Pasji

2004 – 9 V występ w Łucku na Ukrainie

2004 – 16/17 V oprawa muzyczna podczas rekolekcji przed nawiedzeniem wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej w Parafii św. Piotra i Pawła w Machnowie Nowym

2004 – 10 VI występ zespołu w Garnizonowym Klubie Oficerskim w Hrubieszowie podczas spotkania wyborczego kandydata ziemi hrubieszowskiej do Parlamentu Europejskiego z ramienia Ligi Polskich Rodzin Reginalda Kawalca ( byłego Lechita)

2004 – 16/17 VI obsługa mszy św. w parafii MBNP w Hrubieszowie z okazji zakończenia peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

2004 – 30 VII obsługa mszy św. z okazji Święta Policji i poświęcenia nowej recepcji, mszę celebrował ks. dziekan A. Puzon

2004 – Z okazji „Święta Plonu” zespół koncertował w gminie Żmudź (5 IX), w Łaszczowie (12 X). Repertuar: Bartoszu, Plon niesiemy , Zielony mosteczek, Żniwa, Zamek, Mix żołnierski, Prasie his Holly name, Jak ziarna różańca, To nasze święto, Raduje się serce, Piechota, Młodością Kolumbów, Hej Sokoły, Życzymy, życzymy Prowadzenie recitalu – M. Słupna

2004 – 17 IX obsługa mszy św. w 65 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej oraz napaści Związku Radzieckiego na Polskę na Cmentarzu Wojskowym w Hrubieszowie

2004 – 19 IX w Krasnobrodzie zespół dał oprawę muzyczną podczas Dożynek Diecezjalnych, mszę św. celebrował ks. bp. Jan Śrutwa, a kazanie wygłosił ks. dziekan A. Puzon.

2004 – Zespół został zaproszony do udziału w Festiwalu pt. „Muzyka Renesansowa” w Zamościu

2004 – 10 X – udział w uroczystej akademii z racji Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – Pielgrzym Pokoju” z repertuarem: Gaude Mater Polonia, Kalwaryjska Pani, wiersz – B. Polak, Gdy cisza zapada (Lechitki – dzieci), Zaufaj Panu już dziś (2 zespoły), wiersz – B. Polak, Moja piosenka dla Ojca Św. – A. Opała, Wypłyń na głębię, Barka

2004 – 11 X obsługa mszy św. w Parafii M.B.N.Pomocy w Hrubieszowie z okazji święta Edukacji Narodowej z programem: Abba Ojcze, Gaudeamus igitur, Panie zmiłuj się, Chwała na wysokości Bogu, Psalm, Alleluja, Gdy cisza zapada, Święty,

2004 – W dn. 5/7 XI odbył się w HDK IX Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego pod hasłem słów Ojca Świętego wygłoszonymi do żołnierzy całego świata „Bądźcie stróżami sprawiedliwości i pokoju”. Ks. kapelan A. Puzon odczytał orędzie biskupa polowego WP. Zespół Lechici jak zwykle odśpiewał na początku hymn „Młodością Kolumbów”, a następnie dał koncert i otrzymał specjalne wyróżnienie. Gościem festiwalu był Stanisław Soyka, którego fragmenty Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II oklaskiwano na stojąco. Drugi gość to „Joszko Broda z grupą dziecięcą”. Rada artystyczna pod kier. mgr Alicji Saturskiej przyznała w kat. wokalnej i wokalno – instrumentalnej następujące miejsca 1. Zespół „Quarto” z Rzeszowa, 2. Zespół „Biedronki” z Brzegu, 3. Zespół 'Credo” ze Świętoszowa, solistów; 1. Karolina Czekaj z Rzeszowa, 2. Diana Winiarska, 3. Żaneta Kozoświt obie z Brzegu. Wyróżnienie m.in. otrzymał Przemysław Kleczkowski z KG w Hrubieszowie

2004 – 22 XI koncert w Seminarium Lubelskim z okazji „Cecylianki” – święta patronki chórów i zespołów z repertuarem: Ziarna, Nie bój się, Trwam, Ona jest piękna, Jezus, Totus Tuus, Kalwaryjska Pani, Matka, Zaufaj Panu,. Radujmy się bracia, Prymas, Wielka łaska Pana, Kolumbowie, Kresowe dzieci, Zamek, Nabucco, Bogurodzica, Rozważanie, Laudate Mariam, Różaniec, Maryjo Królowo Polski

2004 – 20 XII odbył się koncert opłatkowy w Urzędzie Miasta w Zamościu z udziałem ks. bp. prof. J. Śrutwy. Recital prowadziła M. Słupna. W repertuarze: Jingle bells, Przy onej górze, Cztery lata, Hej, w Dzień Narodzenia, Gore gwiazda, Oj, maluśki, O Gwiazdo …, Cicha noc (A. Opała), Gwałtu, Kołysanka Matki Bożej, Bosy pastuszek, Luli laj, Adeste Fideles, A wczora z wieczora

2004 – Zbigniew Małkowicz kompozytor i autor POP – Oratorium „Miłosierdzie Boże” zaproponował zespołowi współpracę, a następnie występ m.in. z Marzeną Małkowicz, Aleksandrą Małkowicz, Markiem Bałatą, Dariuszem Tokarzewskim i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej. „Koniec roku i taka… propozycja. Czuliśmy się zaszczyceni i wyróżnieni. Pozostało nam tylko wziąć się do pracy. Tak więc … partyturki w ręce i…do…pracy !!!

Cdn …

Kroniki zespołu prowadzi długoletnia członkini „Lechitów” p. Marta Słupna (zawodowo pełniąca funkcję z – cy dyr. SP nr 3 w Hrubieszowie), na podstawie których i jej uzupełnień, kalendarium

opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

zobacz zdjęcia >>

Hrubieszow LubieHrubie 2009