25 kwietnia 2024

Kapele Serc w Hrubieszowie po raz trzeci

22 maja 2011 roku o godzinie 17 Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej wystąpił w Hrubieszowskim Domu Kultury na koncercie charytatywnym „Kapele serc” zainicjowanym przez Prezydium Polskiej Sekcji CIOFF oraz Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Od dwunastu lat Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” organizuje koncerty charytatywne na rzecz chorych na stwardnienie rozsiane. Korzystając z doświadczeń Zespołu „Warszawianka” Polska Sekcja CIOFF zainicjowała ogólnopolską akcję charytatywną „Kapele serc” polegającą na zorganizowaniu przez zespoły członkowskie w jednym dniu koncertów na rzecz chorych, niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy materialnej bądź wsparcia psychicznego.

Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF zajmuje się m. in. Propagowaniem kultury ludowej, organizowaniem wymiany zagranicznej zespołów folklorystycznych, twórców ludowych, ekspertów, wydawnictw i informacji. Wybiera i rekomenduje zespoły folklorystyczne i specjalistów do udziału w międzynarodowych festiwalach CIOFF na świecie, w tym także w Polsce. Organizuje seminaria, warsztaty i konferencje. Realizuje program edukacji dzieci i młodzieży w zakresie dziedzictwa kulturowego. Aktualnie w Polskiej Sekcji CIOFF zrzeszonych jest 109 zespołów.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej istnieje 24 lata, a od 12 posiada weryfikację Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF, które uprawniają go do reprezentowania Polski na festiwalach folklorystycznych na całym świecie.

Podczas koncertu odbyła się aukcja, na której licytowano pamiątki przekazane przez Urząd Miasta Hrubieszów, Hrubieszowski Dom Kultury oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej. Wśród nich znalazły się prace plastyczne wykonane na zajęciach koła plastycznego.

Podczas koncertu udało się zebrać sumę 1600 zł. Pieniądze zostały przekazane na rzecz Fundacji Rozwoju SP ZOZ w Hrubieszowie na potrzeby oddziału neurologii, ze szczególnym uwzględnieniem chorych na stwardnienie rozsiane.

Mamy nadzieję, że zainicjowany przez Polską Sekcję CIOFF koncert charytatywny na stałe wpisze się w kalendarz imprez. To wspaniale, że w dzisiejszym świecie znajdują się ludzie propagujący nie tylko kulturę ludową, ale są także wrażliwi na drugiego człowieka. Przecież „nawet skromna pomoc jest zawsze lepsza od wielkiego współczucia”.

Kierownictwo i tancerze
Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej

III edycja Ogólnopolskiej Akcji „Kapele Serc”

Akcja „Kapele Serc”, zainicjowana w 2009 przez Polską Sekcję CIOFF® z inicjatywy ZPiT UW „Warszawianka”, spotkała się z szerokim odzewem ze strony wielu zespołów. Jej efektem w dwóch poprzednich edycjach było, wedle naszej wiedzy, 39 koncertów w wykonaniu 73 zespołów. Koncertów charytatywnych na rzecz ludzi potrzebujących różnorodnej pomocy, jej beneficjentami były instytucje i organizacje pomoc taką organizujące i niosące.

Zachęceni zaangażowaniem w realizację dwóch pierwszych edycji akcji „Kapele Serc”, Prezydium Stowarzyszenia – Polska Sekcja CIOFF® zwróciło się z propozycją jej kontynuacji w roku 2011 z nadzieją, iż wejdzie ona na stałe do kalendarza imprez organizowanych przez zespoły corocznie.

Podobnie jak dotychczas polegała ona na zorganizowaniu w jednym dniu (w tym roku był to 15 maja lub dzień możliwie bliski tej daty, a dogodny dla zespołu) koncertów charytatywnych. Jeśli dany Zespół nie miał sprecyzowanego celu charytatywnego zaproponowano, aby koncerty organizowane były na rzecz osób chorych na stwardnienie rozsiane.

„Kapele Serc” mają nieść choćby częściową ulgę i chwilową radość ludziom chorym i potrzebującym wsparcia finansowego bądź duchowego, mają być na miarę możliwości wspólnym wkładem na rzecz ich psychicznego wsparcia i umocnienia wiary w drugiego człowieka. (CIOFF Polska)

Lista zespołów, które zadeklarowały udział w Akcji „Kapele Serc” 2011

1 ZPiT UW WARSZAWIANKA – Warszawa
2 ZPiT UW WARSZAWIANKA – grupy dziecięce – Warszawa
3 MZPiT EŁK – Ełk
4 ZPiT ŁÓDŹ – Łódź
5 ZPiT UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO – Lublin
6 ZPiT Ziemi Hrubieszowskiej – Hrubieszów
7 ZPiT UP JAWOR – Lublin
8 ZPiT LUBLIN im. W. Kaniorowej – Lublin
9 ZPiT SILESIANIE – Katowice
10 ZPiT ZAWIERCIE – Zawiercie
11 RFZPiT ZIEMIA ŻYWIECKA – Żywiec
12 ZPiT UJ SŁOWIANKI – Kraków
13 SZPiT KATOWICE Uniwersytetu Śląskiego – Katowice
14 ZPiT ZAMOJSZCZYZNA – Zamość
15 Zespół Góralski HAMERNIK – NCK Kraków
16 Dziecięcy Zespół Góralski MALI HAMERNICY – NCK Kraków
17 ZPiT WIWATY – Pobiedziska
18 ZPiT WAŁBRZYCH – Wałbrzych
19 ZPiT ANILANA – Łódź
20 ZPiT RACIBORZANIE – Racibórz
21 Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej – Racibórz
22 ZPiT KUJAWY Włocławskie Centrum Kultury – Włocławek
23 Akademicki ZPiT Uniwersytetu Łódzkiego KUJON – Łódź
24 MOK Józefów
25 ZPiT NOWA HUTA – Kraków
26 Akademicki Zespół Tańca Politechniki Śląskiej DĄBROWIACY – Katowice
27 ZPiT ŚWIERCZKOWIACY – Mościckie Centrum Kultury – Tarnów
28 ZTL Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej – Lublin
29 ZPiT UG JANTAR – Gdańsk
30 ZPiT SIEMIANOWICE – Siemianowice
31 ZF ŚLĄZACZEK – Katowice
32 MLZPiT KRAKOWIAK – Kraków
33 ZPiT KRAKOWIACY – Kraków
34 ZPiT Mali KRAKOWIACY – Kraków
35 ZPiT MAŁA ZIEMIA CIESZYŃSKA – Cieszyn