Kaplica miejscem spotkań

W bazie Ghazni 25 listopada uroczyście otwarto nowowybudowaną kaplicę. Otwarcia dokonano podczas nabożeństwa ekumenicznego, w czasie którego wspólnie modlili się i dziękowali żołnierze, chrześcijanie różnych wyznań. Kaplica pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego będzie miejscem spotkań i modlitw różnych wspólnot chrześcijańskich.

Reklamy

Przed kaplicą zostanie zawieszona tablica w języku angielskim i polskim z napisem „ The Chapel of Divine Mercy” – „ Kaplica pod Wezwaniem Miłosierdzia Bożego”. – Dziś przychodzimy do tej kaplicy, która ma być miejscem spotkań różnych kościołów. Czego wyrazem przed chwilą była modlitwa ekumeniczna, kiedy wspólnie modlili się baptyści, luteranie, katolicy i inni chrześcijanie. – mówił podczas nabozeństwa ks. mjr Władysław Kozicki. W nabożeństwie uczestniczyli zarówno żołnierze polscy jak i amerykańscy a modlitwy na przemian odmawiano w obu językach.

Po nabożeństwie odprawiono mszę św., w której modlili się już tylko katolicy. – Jesteśmy świadkami swoistego paradoksu oto muzułmanie w szczególnym okresie ramadanu wybudowali miejsce modlitwy dla chrześcijan. – mówił pod czas mszy ks. kpt. Rafał Kaproń.

Dotychczas w bazie Ghazni nabożeństwa i msze odprawiano na powietrzu. – Gdy przyjechaliśmy do Ghazni nie było tutaj kościoła, w ogóle nie było nawet kaplicy. Kaplicę zniszczyła rakieta. Żołnierze VII zmiany najpierw ustawili ławki, krzesła i prowizoryczny ołtarz i tak na dworze, na powietrzu odprawiono pierwsze msze. Następnie udało się zrobić prowizoryczne zadaszenie z siatki chroniące przed słońcem. Potem pojawił się kapelan amerykański kpt. Mark Williams, z którym podjęliśmy się budowy kaplicy. I tak oto dziś mamy kaplicę, mamy miejsce modlitwy. – wspominał ks. kpt. Kaproń.

W nowej kaplicy w centralnym punkcie zawisł obraz miłosierdzia Bożego przywieziony z Polski i dedykowany specjalnie żołnierzom służącym w Afganistanie. Obraz został ufundowany przez anonimowego ofiarodawca.

***

Tekst i zdjęcia: kpt. Artur Pinkowski