Kartoteka ponownie na scenie

Hrubieszowski Dom Kultury zaprasza ponownie na Kartotekę T. Różewicza. Tym razem gramy dla szkół średnich.

Reklamy

Terminy:
– 15 marca 2007 – czwartek godzina 12:00
– 16 marca 2007 – piątek godzina 12:00
– 27 marca 2007 – wtorek godzina 10:00

Bilety w cenie 2 zł. Pozostało jeszcze troszkę wolnych miejsc – gdyby ktoś spoza szkoły miał chęć obejrzeć spektakl, który od 1960 roku do dzisiaj jest nieprzerwanie grany w Polsce i na świecie.
Dramat T. Różewicza jest ceniony za otwartość i uniwersalność dla kolejnych pokoleń a sam autor mówi o „Kartotece” – „Moje opowiadanie jest próbą złowienia i związania bohatera bez twarzy, bez wieku i bez zawodu. Każdy z was może wejść w środek. Każdy z was może mi przerwać w pół słowa, może mnie wyśmiać. Przez ten zgiełk idziemy wszyscy do ciszy, do wyjaśnienia.”

W Kartotece nie mieści się historia z jakimś punktem kulminacyjnym, zakończenie jest otwarte, bo biografia w toku nie ma końca. Przywykliśmy, że sztuka dramatyczna ukazuje chwile wyjątkowe, wielkiej namiętności, tragiczny splot wypadków, momenty próby, krańcowe przeżycia.

A przecież nie co dzień ktoś stoi na szczycie Mont Blanc, nie co dzień ktoś oferuje królestwo za konia. Nasze życie wypełnia banał, zwyczajne rutynowe czynności i raczej pospolite utarczki… (Z. Majchrowski)

Tekst: Magda Sielicka