Katastrofa smoleńska, a film „Smoleńsk”

W dniu katastrofy, lotnisko w Smoleńsku było nieprzygotowane do lądowania. Była gęsta mgła oraz silny wiatr. Film „Smoleńsk” wskazuje na spisek Donalda Tuska z Władimirem Putinem jako polityczny powód katastrofy. Reżyser Antoni Krauze sugeruje, że przyczyną tragedii była eksplozja bomby.

Reklamy

 

Okoliczności i przebieg katastrofy smoleńskiej

W dniu 10 kwietnia 2010 roku 96 osób, w tym: para prezydencka, dowódcy Wojska Polskiego, politycy, urzędnicy i duchowni lecieli do Smoleńska, aby uczcić 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Lot miał status HEAD, co oznacza, że na pokładzie jest jedna z najważniejszych osób w kraju. Maszyna okrążyła lotnisko na wysokości 500 m w celu lądowania od strony wschodniej. Lotnisko było nie przygotowane do lądowania:

  • nie było tam wieży kontroli lotów, więc lądowaniem kierowano ze startowego punktu dowodzenia,
  • nie istniał system precyzyjnego naprowadzania (ILS) – zamiast tego były przestarzałe dwie radiolatarnie bezkierunkowe, których wskazania były niestabilne,
  • system świetlny lotniska był zasłonięty przez drzewa i krzewy,
  • w pobliżu miejsca do lądowania były liczne przeszkody lotnicze.

W dniu, w którym wydarzyła się katastrofa smoleńska, nad lotniskiem nasilała się mgła, która pogarszała widoczność (czasie katastrofy wynosiła 200 m). Bardzo silny wiatr uniemożliwiał też swobodną kontrolę samolotu (2 m/s). Mimo tego samolot schodził do lądowania. Maszyna leciała nisko nad ziemią, zaczepiając o wierzchołki drzew. W odległości około 1 kilometra od lotniska samolot stracił lewe skrzydło w wyniku zderzenia z brzozą. Maszyna po 5 sekundach uderzyła w ziemię w położeniu odwróconym. W katastrofie zginęli wszyscy członkowie lotu, w tym para prezydencka. Razem z Polską 23 kraje ogłosiły żałobę narodową. Film „Smoleńsk” odnosi się do tych wydarzeń.

 

Jak wydarzenia z filmu „Smoleńsk” mają się do faktycznej katastrofy?

Film „Smoleńsk” Antoniego Krauze został stworzony w klimacie tajemnicy. Projekt sugeruje, że przyczyną polityczną katastrofy był spisek Donalda Tuska z Władimirem Putinem. Natomiast samolot rozbił się w wyniku wybuchu eksplozji bomby na pokładzie. Film ukazuje również rosyjskiego kontrolera lotów, który nakazał obniżyć samolot do wysokości 50 metrów. Komisja Millera badająca przyczyny katastrofy stwierdziła, że taka sytuacja nie miała miejsca. Ponadto w filmie ukazany jest wybór konwencji chicagowskiej do badania powodów upadku samolotu. Reżyser Antoni Krauze pokazał również, że osoby, które miały inne zdanie na temat katastrofy smoleńskiej, zostały zamordowane.

 

 

fot. mat. sponsora