Każdy element jest kluczowy podczas budowy domu

Pytania o to, ile kosztuje budowa domu, zadaje sobie wielu z nas. Jest to związane z chęcią usamodzielnienia się oraz znalezienia własnego miejsca na ziemi. Znajomość kwot, które wpływają na cenę budowy domu, pozwala na lepsze za planowanie inwestycji oraz oszczędzanie na elementach gdzie tylko jest to możliwe. Dzięki temu nie tylko wydamy mniej, ale również zyskamy środki na lepsze doposażenie wnętrz, a co za tym idzie, na poprawę ich wyglądu. Jeśli natomiast myślimy o kredycie, to dzięki takim rozwiązaniom możemy zmniejszyć jego wielkość, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko, jakie się z tym wiąże.

 

Pieniądze od fundamentu aż po dach 

Na koszty budowy domu składają się miejsce pod budowę, niezbędna dokumentacja, materiały budowlane oraz praca specjalistów. Głównych oszczędności możemy szukać w materiałach budowlanych, jednak należy brać pod uwagę, że nie na każdym elemencie powinniśmy oszczędzać. Elementami, które najbardziej wpływają na to, ile kosztuje budowa domu, są przede wszystkim materiały używane do budowy oraz rodzaj pokrycia dachowego. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie między innymi dachówki ceramicznej bądź elementów pochodnych, musimy się liczyć z tym, że za sam dach zapłacimy dużo więcej. Kolejnym bardzo istotnym elementem więźby dachowej oraz sama konstrukcja, która wpływa na kwotę całej budowy. Jeśli zdecydujemy się przykładowo na pełne odeskowanie, sprawi to nie tylko że dach będzie cięższy, ale również pochłonie więcej materiałów i czasu. Są to dwa kluczowe elementy, które decydują o tym, jak dużo będzie nas kosztować wykonanie. Na cenę wykonania ścian, wpływa materiał, z jakich je wykonujemy. Ceny pomiędzy pustakiem ceramicznym a gazobetonem, to różnica kilkudziesięciu groszy, a nawet kilku złoty, przez to relatywne koszty budowy wzrastają. Oczywiście należy pamiętać o tym, jakie plusy ma dany materiał oraz dokładnie przeanalizować czy sprawdzi się on w naszym przypadku. Pamiętajmy również, że różne materiały bardzo często wpływają na koszty, jakie współgrają z ich stosowaniem. Zdarza się bowiem tak, że choć cena, jaką musimy zapłacić za materiał jest niższa, to koszt jego stosowania i robocizna dla wykonawcy będzie wyższa w stosunku do tego, co musimy zapłacić.

Głęboki  research 

Bardzo przydatne jest, aby odwiedzać fora i strony tematyczne, które traktują o budowaniu domów i kosztach, jakie się z tym wiążą. Znajdziemy tam nie tylko informację, ile kosztuje budowa domu, ale również zdobędziemy rady i wiedzę, które potrafią być bardzo przydatne podczas poszukiwania wykonawców i kupowania materiałów. Ponadto możemy zasięgnąć tam opinii innych, którzy już borykali się z licznymi problemami oraz uczyć się na ich błędach. Dzięki temu nie tylko oszczędzimy pieniądze, ale również czas. Takie strony to również bardzo bogate źródło porad specjalistów z zakresu prawa budowlanego i nieruchomości oraz ludzi związanych z budową bądź montażem instalacji. Zdobędziemy od nich informację na temat elementów, na które musimy zwrócić uwagę oraz co może pójść nie tak podczas budowy.  

 

(tekst i fot. mat. sponsora)