Kiedy jest nam potrzebne oświetlenie do akwarium?

Kiedy myślimy o akwarystyce, to do głowy przychodzą nam ryby, rośliny i piękne dekoracje. Jednak często zapominamy o sprawach technicznych, które są również niezwykle istotne w kwestii utrzymywania zbiornika w przyzwoitym stanie. Jedną z takich spraw jest oświetlenie, które nie tylko wpływa na wizualną prezencje akwarium, ale również wspiera funkcjonowanie naszej podwodnej fauny i flory. Dlatego też w niniejszym artykule dowiesz się o zaletach oświetlenia akwariowego i sytuacjach, w których warto takie zainstalować.

Reklamy

Słabo oświetlone pomieszczenie

Pierwszą kwestią jest kiepsko oświetlony pokój, w którym znajduje się nasz zbiornik. Brak odpowiedniej dostępności promieni słonecznych może mieć ogromny wpływ na rozwój ryb i roślin w akwarium. Dlatego też warto zadbać o dostosowanie lamp akwariowych do rodzaju posiadanej fauny i flory. W końcu niektóre światłolubne bądź cieniolubne rośliny będą lepiej się rozwijać przy konkretnym natężeniu światła. Podobnie jest również w przypadku morskich zwierząt.

Wymagające rośliny akwariowe

Drugą sprawą, poruszoną po części w poprzednim akapicie, jest kwestia wymagań roślin akwariowych. Jeśli chcemy mieć bujną roślinność, która będzie zachowywać się i rozwijać jak w naturalnym środowisku, to musimy jej zapewnić odpowiednie oświetlenie. Większość mchów i łatwych w uprawie roślin nie będzie potrzebowała skonkretyzowane oświetlenia, jednakże niektóre gatunki potrzebują konkretnego światła. Poza kwestiami funkcjonowania, żywotności oraz rozwoju ryb, dobrze też jest mieć z tyłu głowy aspekt wizualny. W końcu chcemy, żeby nasze akwarium należycie wyglądało, a kolorowe oświetlenie może podkreślić walory podwodnego świata.

Pojemność zbiornika ma znaczenie

Kolejną sprawą jest kwestia rozmiaru zbiornika. Co prawda w przypadku małych, kilkudziesięcio litrowych akwariów, problem oświetlenia będzie można łatwo rozwiązać. Zazwyczaj wystarczy światło dzienne (jeśli nie mamy światłolubny roślin lub ryb) bądź lampa zawieszona nad taflą wody. Jednak w przypadku zbiorników o dużo większej pojemności, sprawa wygląda nieco inaczej. Czasami będzie potrzebne oświetlenie boczne lub ukierunkowane. W innym razie światło będzie docierać tylko do najwyższej warstwy zbiornika, przez co umieszczone na dnie rośliny nie będą mogły skutecznie przeprowadzić procesu fotosyntezy.

Jeśli szukasz niedrogiego i godnego polecenia oświetlenia, to koniecznie sprawdź sklep akwarystyczny24.pl. Proponują szeroką ofertę z wielu różnych gałęzi akwarystyki.

­

(tekst i fot. mat. partnera)