Kilka sposobów na oszczędzanie podczas zakupów

Jeśli Twoim problemem są ciągłe braki w domowym budżecie, musisz przeanalizować swoje wydatki. Bardzo często przyczyną problemów są spontaniczne i nie przemyślane zakupy. Co zrobić, aby pieniądze wydawać rozsądnie i odłożyć nieco oszczędności?

Reklamy

Artykuł sponsorowany

 

Czy naprawdę tego potrzebujesz?

Kolejna para butów, sukienka z najnowszej kolekcji, a może ciekawy gadżet elektroniczny? Jeśli zbyt spontanicznie wydajesz pieniądze na rzeczy, z których później nie korzystasz, zastanów się dwa razy zanim sięgniesz w sklepie po portfel. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy tego typu wydatki są konieczne, jednak spontaniczne zakupy bardzo często pochłaniają sporą część budżetu. Jak temu zapobiec? Na zakupy wybieraj się z listą – w ten sposób kupisz tylko to, co rzeczywiście jest Ci potrzebne. Wbrew pozorom takie rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w przypadku zakupów spożywczych, ale również odzieżowych – po prostu wystarczy przejrzeć szafę i zastanowić się czego w niej brakuje.

 

Bonusy, promocje…

Promocyjne ceny i sezonowe wyprzedaże potrafią skutecznie skusić nawet najbardziej rozsądne osoby. Z jednej strony nie ma w tym nic złego – w końcu atrakcyjna oferta to dobry sposób, aby zaoszczędzić pieniądze, dotyczy to jednak tylko tych sytuacji, kiedy w promocyjnej cenie kupimy produkt naprawdę nam potrzebny (czyli ten z przygotowanej wcześniej listy).

 

 

Dobrym rozwiązaniem jest przejrzenie oferty sklepów internetowych – czasem można się w nich spotkać z atrakcyjnymi cenami, albo wykorzystać darmowe kody bonusowe. Co prawda zakupy odzieżowe przez Internet to nie zawsze dobre rozwiązanie, bo możemy mieć problem z dobraniem rozmiaru, ale za to warto z takich rabatów skorzystać, jeśli potrzebujemy elektroniki.

 

Tańsze znaczy gorsze?

Są rzeczy, na których nie warto oszczędzać. W przypadku zakupów spożywczych będzie to np. mięso, czy chleb. Nieświeże wędliny czy zwiędłe owoce i tak trafią do śmietnika, co jest jednoznaczne z wyrzucaniem pieniędzy. Na marketowych półkach znaleźć można jednak coraz więcej tańszych odpowiedników w całkiem dobrej jakości, jak np. jogurty. Wiele sklepów wprowadza też tzw. marki własne, które w niczym nie ustępują rozreklamowanym produktom, a za które zapłacimy znacznie mniej.

Nie warto oszczędzać na porządnych skórzanych butach – te kiepskiej jakości najprawdopodobniej zużyją się w trakcie jednego sezonu, co spowoduje kolejne wydatki. Podobnie jest z klasycznymi ubraniami, które nigdy nie wychodzą z mody, dlatego podczas zakupów warto zwrócić uwagę na jakość materiału

 

fot. materiał sponsora