Kolejne szkolenia poligonowe i zawody hrubieszowskich zwiadowców

Żołnierze 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego kontynuowali szkolenie spadochronowo – desantowe praktyczne – skoki i zrzuty, tym razem w Pruszczu Gdańskim.

Reklamy

 

Centralne Zawody Użyteczno – Bojowe Wędrzyn 2018 – dzień drugi

Kolejny dzień centralnych zawodów użyteczno-bojowych plutonów rozpoznawczych za nami.

W drugim dniu zawodów zwiadowcy z 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego wzięli udział w następnych konkurencjach: normie szkoleniowej z identyfikacji sylwetek sprzętu wojskowego armii innych państw, strzelaniu na Strzelnicy Bojowej Piechoty oraz pokonywaniu taktycznego toru przeszkód.

Razem z plutonami rozpoznawczymi z Polski w zawodach uczestniczą drużyny wystawione przez armie Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Kolejny dzień zawodów to Pętla taktyczna podczas której będą oceniani za realizację zadań. Walka jest bardzo zacięta. Trzymamy kciuki za Naszych Zwiadowców.

Zdjęcia >>

 

Tekst: 2.hpr, zdjęcia: st. kpr. Daniel Chojak, st. szer. Michał Saj (CGDP) 


***

 

Szkolenie spadochronowe w Pruszczu Gdańskim

Żołnierze 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego kontynuowali szkolenie spadochronowo-desantowe praktyczne – skoki i zrzuty (SSDPr-SZ), tym razem w Pruszczu Gdańskim, gdzie jest ulokowana 49 Baza Lotnicza, posiadająca na swoim wyposażeniu, między innymi śmigłowce Mi-2. Jest to statek powietrzny, z którego można wykonywać skoki tylko ze spadochronami z wolnym systemem otwarcia, więc szkolenie dotyczyło żołnierzy – głównie instruktorów spadochronowych – posiadających uprawnienia do wykonywania takich skoków. Korzystając z okazji, iż duża część żołnierzy pułku już przebywała na letnim zgrupowaniu pododdziałów rozpoznawczych, intensywniej wykonywali skoki żołnierze reprezentujący 2.pr i Wojsko Polskie na zawodach spadochronowych w celności lądowania, rozgrywanych w ramach współzawodnictwa sportowego w wojsku.

W Polsce takimi zawodami wojskowymi są Otwarte Mistrzostwa Wojska Polskiego w Spadochroniarstwie, które w tym roku odbędą się w Poznaniu, w dniach 1-7.07. Od kilku lat podczas tych zawodów rozgrywana jest celność lądowania na spadochronach klasycznych do tego przeznaczonych oraz celność lądowania na spadochronach „taktycznych”, czyli spadochronach treningowych z wolnym systemem otwarcia bądź desantowych grupy C (również z wolnym systemem otwarcia). Ponieważ te pierwsze są bardziej precyzyjne i służą do wykonywania skoków sportowych, to też pomiar celności jest bardziej precyzyjny. Podczas zawodów I kategorii odległość od centra (obecnie mającego średnicę 2 cm) mierzy się tylko do 16 cm. Oczywiście pomiar dokonywany jest elektronicznie. Podczas mistrzostw WP dodatkowo punktuje się jeszcze: lądowanie na padzie kontrolnym wynikiem 17 cm, lądowanie na materacu poza padem wynikiem 18 cm, a najgorszym wynikiem jest 19 cm za lądowanie poza materacem. W klasyfikacji spadochronów „taktycznych” celem są okręgi o średnicach: 5 m, 10 m, 25 m, 50 m. Mają one wspólny środek i to od niego robiony jest pomiar odległości liczony w cm.

Poza żołnierzami 2. pułku rozpoznawczego w wykonywaniu skoków brali udział członkowie Reprezentacji Wojska Polskiego w Spadochroniarstwie służący w Ośrodku Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego Sił Powietrznych z Poznania oraz służący w 6. Brygadzie Powietrznodesantowej z Krakowa. Oprócz nich skoki wykonywali jeszcze żołnierze 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz 49 Bazy Lotniczej, a także gen (r.) Mieczysław Bieniek. Jednak wykonywanie skoków ze spadochronem nie było jedynym celem szkolenia w Pruszczu Gdańskim. Korzystając z obecności doświadczonych instruktorów spadochronowych z Hrubieszowa, prowadzono szkolenie pilotów 49 Bazy Lotniczej z wykonywania lotów na wyrzut skoczków. Jest to jedyne uprawnienie nadawane pilotowi przez instruktora spadochronowego i egzamin przyjmuje IS przynajmniej II klasy. W tym wypadku był to st. chor. sztab. Krzysztof Mołczan, który również w czasie tego szkolenia wykonał swój pięćsetny skok ze spadochronem. Szkolenie to zakończone było egzaminem, którego pozytywne zaliczenie pozwala pilotowi wykonywać samodzielnie takie loty (bez instruktora pilota na pokładzie). Egzamin pozytywnie zaliczyło sześciu pilotów 49 Bazy Lotniczej i uzyskało dopuszczenie do zrzutów skoczków spadochronowych. 

Zdjęcia >>

 

Tekst i zdjęcia: 2.hpr 

 

***

 

Szkolenie spadochronowe podczas Letniego Zgrupowania Poligonowego Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej – Wędrzyn 2018

Ponad 180 żołnierzy uczestniczyło w szkoleniu spadochronowo-desantowym praktycznym – skoki i zrzuty (SSDPr-SZ) prowadzonym w ramach letniego zgrupowania poligonowego Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej, które trwa w chwili obecnej na terenie OSPWL Wędrzyn. Samo szkolenie spadochronowe, zgodnie z rozkazem Dowódcy Generalnego, było planowane w dniach 15-18.05. W ramach praktycznego wykonywania skoków, w planie były skoki na terenie COZ oraz skoki do wody do Jeziora Recze. Za organizację i przeprowadzenie szkolenia odpowiedzialny był 2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy. Statkiem powietrznym wyznaczonym do zabezpieczenia szkolenia był śmigłowiec W-3 Sokół z 7 dywizjonu lotniczego z Nowego Glinnika z załogą w składzie: mjr Wojciech Krajewski, por. Przemysław Kafarski, por. Natalia Studencka i sierż. Michał Michalski. Zabezpieczenie meteorologiczne było realizowane przez Mobilny Zespół Meteorologiczny z Szefostwa Służby Hydrometeorologicznej SZ RP oraz obserwatora meteorologicznego / technika z LBM w Łęczycy. W szkoleniu spadochronowo-desantowym brały udział pododdziały 9. pułku rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego, pododdziały rozpoznawcze 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa i oczywiście organizator, czyli pododdziały 2. pułku rozpoznawczego.

Już pierwszy dzień wykonywania skoków uwidocznił organizatorom, że różny jest poziom przygotowania do zamierzonego szkolenia, związany z mniejszymi możliwościami wykonania skoków wznawiających w miesiącach poprzedzających zgrupowanie przez żołnierzy z różnych jednostek. Z założenia skoki miały być realizowane ze spadochronami desantowymi gr. B (z samoczynnym lub kombinowanym systemem otwarcia), ze spadochronami treningowymi i desantowymi gr. C (z wolnym systemem otwarcia) oraz ze spadochronami desantowymi gr. D (system tandem). Jak widać całe szkolenie spadochronowo-desantowe zaplanowane było w oparciu o spadochrony szybujące i miało polegać na doskonaleniu pracy w czasie lotu z otwartym spadochronem w grupie oraz lądowaniu sekcją bądź drużyną w wyznaczonym rejonie w jak najkrótszym czasie. Do tego wszystkie zagadnienia miały być realizowane zarówno bez oporządzenia, jak i z pełnym oporządzeniem. 2. pr był w tej dobrej sytuacji, że już do chwili rozpoczęcia zgrupowania żołnierze pułku wykonali 1430 skoków, w różnych warunkach i z różnych statków powietrznych. Okazało się, że nie wszyscy mieli tyle szczęścia. Przy wietrze wiejącym w poprzek zrzutowiska problemem były treningowe lądowania bez oporządzenia w wyznaczonym rejonie. Trzy razy w czasie skoków robione było omówienie szkolenia i był udzielany instruktaż odnośnie postępowania w zaistniałych warunkach. Dostosowując się do warunków meteo, udało się przez dwa dni prowadzić intensywne szkolenie spadochronowo-desantowe do godzin wieczornych, doskonalące lądowania w wyznaczonym rejonie. Niestety kolejne dwa dni nie przyniosły warunków umożliwiających wykonywanie skoków. Zarówno organizatorzy, jak i personel zabezpieczający podejmowali wszystkie możliwe starania, łącznie z realizacją oblotów pogody. Nie umożliwiło to niestety wykonywania skoków.

Reasumując: efektywne szkolenie spadochronowo-desantowe praktyczne – skoki i zrzuty na COZ , w czasie letniego zgrupowania pododdziałów rozpoznawczych, trwało dwa dni. W tym czasie wykonano 533 skoki bez żadnych negatywnych zdarzeń. Nie zrealizowano wszystkich założonych celów, ale wyciągnięte wnioski pozwolą lepiej zaplanować analogiczne szkolenie w czasie kolejnych zgrupowań poligonowych Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej. 

Zdjęcia >>

 

Tekst i zdjęcia: 2.hpr


***

 

Centralne Zawody Użyteczno – Bojowe Wędrzyn 2018 – ostatni etap

Kolejny dzień centralnych zawodów użyteczno-bojowych plutonów rozpoznawczych za nami.

W dniach 19 – 20.05.2018 r. rozegrano ostatni etap centralnych zawodów użyteczno-bojowych plutonów rozpoznawczych – pętlę taktyczną. . W ciągu dwóch dni zwiadowcy z 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego wzięli udział w następujących konkurencjach: przeszukanie budynku, transport rannego na odcinku 100m, uginanie ramion w podporze na drewnianej belce, rzut nożem i siekierą, przejście po linach nad ciekiem wodnym, dostarczanie amunicji na wzgórze, skłony tułowia z belką, patrol wokół wyspy z wyposażeniem za pomocą łodzi ŁS, wyciskanie ciężarka 17,5kg, slalom pojazdem OT HONKER, pokonywanie przeszkody wodnej za pomocą łodzi ŁJ.

Razem z plutonami rozpoznawczymi z Polski w zawodach uczestniczą drużyny wystawione przez armie Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Po zaciętej i wyczerpującej walce pozostało tylko oczekiwanie na podliczenie punków i ogłoszenie oficjalnych wyników. Trzymamy kciuki za Naszych Zwiadowców.

Zdjęcia >>


Tekst: 2.hpr, zdjęcia: st. kpr. Daniel Chojak, st. szer. Michał Saj (CGDP) źródło: 2 hpr