Kolejni terroryści zatrzymani

Operatorzy Zgrupowania Sił Specjalnych utrzymują wysokie tempo operacyjne. Podczas nocnej operacji polskich i afgańskich komandosów zatrzymano czterech terrorystów powiązanych z atakiem na polski patrol 21 grudnia 2011 r.

Reklamy

Polskie Wojska Specjalne i Służba Kontrwywiadu Wojskowego Polskich Sił Zadaniowych (PSZ) oraz Narodowy Dyrektoriat Bezpieczeństwa Islamskiej Republiki Afganistanu, a także amerykańscy żołnierze, przeprowadzili wspólną operację mającą na celu ujęcie poszukiwanych przez siły ISAF niebezpiecznych terrorystów.

Dzięki precyzyjnym informacjom zdobytym przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego w nocy z 25 na 26 marca siły koalicji dokonały kolejnego uderzenia w struktury talibskiego kierownictwa. Polscy i afgańscy komandosi bez jednego strzału opanowali obiekt i dokonali aresztowania czterech terrorystów. Terroryści byli całkowicie zaskoczeni atakiem i nie stawiali oporu. Dwóch z nich zidentyfikowano jako osoby bezpośrednio odpowiedzialne za grudniowy zamach w wyniku którego zginęło 5 polskich żołnierzy. Obaj znajdowali się na liście najbardziej poszukiwanych terrorystów JPEL (Join Priority Effects List).

Zatrzymani odpowiedzialni są między innymi za prowadzenie działań bojowych przeciwko Wojskom Koalicji i Afgańskim Siłom Bezpieczeństwa na terenie prowincji Ghazni. Obaj specjalizowali się w produkcji i podkładaniu improwizowanych ładunków wybuchowych.

Polskie Siły Zadaniowe „White Eagle” tylko w ciągu ostatniego tygodnia wykonały prawie 20 operacji i blisko 80 zadań bojowych. Zgrupowania Bojowe „Alfa” i „Bravo” przez pierwsze połowę działalności w ramach X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego wyeliminowały blisko 150 rebeliantów. Działania te służą przede wszystkim zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa w rejonie odpowiedzialności PSZ. Przez takie działania społeczność afgańska ma większe zaufanie do sił koalicji i władz prowincji, ponieważ wie, że nie jest pozostawiona bez wsparcia i pomocy.

*****

Zgrupowanie polskich Sił Specjalnych w Afganistanie tworzą dwa Zadaniowe Zespoły Bojowe – z Jednostki Wojskowej GROM oraz Jednostki Wojskowej Komandosów. Oba Zespoły wspiera Grupa Wsparcia Informacyjnego z JW NIL.

Do zasadniczych zadań Zgrupowania Wojsk Specjalnych w misji ISAF, oprócz wsparcia PSZ należy szkolenie Afgańskich Sił Bezpieczeństwa oraz wsparcie działań antyterrorystycznych. W ostatnim roku w efekcie działań Zgrupowania Sił Specjalnych zatrzymano ponad 70 osób odpowiedzialnych za ataki na lokalne władze afgańskie i siły ISAF, w tym kilkunastu terrorystów z  priorytetowej listy osób poszukiwanych tzw. JPEL. 

Ponadto w wyniku prowadzonych akcji żołnierze Wojsk Specjalnych znacznie zredukowali arsenał środków wykorzystywanych do prowadzenia ataków terrorystycznych. Przejęli prawie 3,5 tony materiałów wybuchowych, ok. 2 tysięcy min, granatów, pocisków rakietowych, kilkadziesiąt sztuk broni i urządzeń do zdalnego odpalania ładunków. Szacuje się, że działania te pozwoliły zapobiec ponad 100 atakom na siły koalicji, w tym głównie na polskich żołnierzy w prowincji Ghazni.

 

 

kpt. Jacek Thomas (PKW Afganistan)